Jste zde

Zařiďte si útulnou venkovní kuchyni

Zdroj: Line Omey, Wikimedia Commons

Víkendový oběd nebo večeře s přáteli nejlépe chutná na zahradě ve venkovní kuchyni. Přečtěte si tipy na vytvoření originálního a příjemného místa, ve kterém strávíte celé léto.

4. 5. 2014

Kuchyni si samozřejmě můžete nechat postavit na klíč od architektonické firmy. Mnoho z nás ale raději ušetří a svůj letní prostor si upraví podle svého. Jak se tedy nesplést při plánování ideální venkovní kuchyně? 

venkovnikuchyne2

Před stavbou si rozmyslete, jaké spotřebiče budete potřebovat a jak je napojíte na elektřinu. Zdroj: Texas Custom Patios, Flickr.com

Dobře plánujte

Ze všeho nejdříve si sedněte nad plány své zahrady a dobře si rozmyslete umístění kuchyně - jestli bude navazovat na dům, nebo bude v samostatném altánu či v rohu zahrady pod vzrostlým stromem. Počítejte také s tím, že budete potřebovat na místo zavést elektřinu a vodu. Pak byste si také měli rozmyslet, co všechno v ní plánujete tvořit. Mnoho lidí využívá venkovní kuchyni jako prostor k drobným dodělávkám jídla, jehož složitější část si připraví doma. Další část lidí v kuchyni hlavně griluje.

venkovnikuchyne3

Cihla, kámen a dřevo jsou oblíbené materiály, které se při stavbě venkovních kuchyní používají. Zdroj: Texas Custom Patios, Flickr.com

Máte rádi venkovský styl? Přečtěte si článek Rustikální interiéry letí. Jak na luxusní kuchyni v country stylu

Myslete na živly

Pri kuchyň zvolte přírodní materiály, dřevo, kámen a případně cihly. Tato kombinace dobře zapadne do zahrady. Nezapomeňte ale, že kuchyň bude vystavená přírodním živlům, proto volte voděodolné materiály a gril či krb postavte do závětří, aby vás nerušil kouř.

venkovnikuchyne4

Venkovní kuchyně se pro mnohé majitele stávají místem relaxace a klidu. Zdroj: Media Director, Flickr.com

Nemůžete se rozhodnout, jestli se inspirovat z předloh, nebo si nechat ušít vaši vlastní kuchyni? Kuchyně na míru, nebo hotové řešení?

Vydejte se na lov

Aby vás kuchyň nevyšla tak draze (firmy nabízejí venkovní kuchyně na klíč kolem 150 tisíc korun), projděte půdu a sklep. Vyřazený sporák po babičce najednou přijde vhod jako zajímavé retro, starý nábytek z jídelny natřete bílou barvou a do otřískané porcelánové konvice na čaj natrhejte šeříky.

Myslete na to, že ve venkovní kuchyni nepotřebujete takový prostor a vymoženosti jako v kuchyni v domě. Obejdete se bez ledničky i myčky nádobí. Důležité je setkávání v příjemném prostředí. Navěšte proto na strop vánoční světýlka, které dodají atmosféru letního večírku, a bylinkovou zahrádku si udělejte přímo na kuchyňském pultu. A nezapomeňte si užívat!