Jste zde

Žaluzie, markýzy, rolety – vyhlaste boj neodbytnému slunci!

Zdroj: messagenote.com

Slunce praží na zápraží a vy přemýšlíte, jak jeho paprsky zkrotit? Žaluzie, rolety, markýzy, římské rolety. Jednomu z toho jde hlava kolem. Pomůžeme vám v orientaci.

27. 3. 2012

Mění se s příchodem jara a léta a nastoupivšími slunečními paprsky některé místnosti vašeho domu nebo bytu ve žhavou výheň, kde se nedá vydržet? Pak určitě uvažujete o možnostech zastínění. Dobrou zprávou je, že jich je spousta. Pojďte si společně s námi projít výhody a nevýhody těch nejpoužívanějších.

V prvé řadě se stínící prvky dělí na interiérové a exteriérové. A odborníci se shodují, že praktičtějším a efektivnějším způsobem ochrany před slunečními paprsky a horkem jsou systémy exteriérové. Tedy nejrůznější markýzy, rolety, venkovní žaluzie. Interiérové prvky pak bodují vkusností a elegancí. Čemu dáte přednost? To záleží na vás!

Markýzy – stín i pro verandu nebo terasu

Markýza – stínící prvek, jehož konstrukce je zvenku připevněná na fasádu. Silná textilie, popřípadě jiný vhodný povrch zachycuje sluneční paprsky ještě před dopadem na sklo, nebo fasádu, vyhnete se tak přehřátému domu a zbytečným výdajům za klimatizaci.

zaluzie2

Žaluzie, vodorovné lamely, jejichž natočením člověk snadno reguluje množství světla, které proniká do místnosti. Zdroj: bamboo-blinds.co.uk

Markýza zajistí stín nejen interiéru, ale i venkovním prostorům, jako jsou verandy a terasy. Na druhou stranu jde ale o poměrně vysokou investici, což markýzu proti ostatním variantám lehce diskvalifikuje. Kvalitní markýza by měla být pokryta kvalitní stálobarevnou a naimpregnovanou textilií, která odolá povětrnostním vlivům.

Rolety – útrum pro zloděje

Další formou exteriérového stínění jsou nejrůznější typy rolet. Ty kromě zadržení slunečních parsků často disponují i termoizolační a protihlukovou funkcí . Pokud vsadíte na speciální bezpečnostní lamely, pak jsou předokenní rolety i účinnou zbraní proti zlodějům – ti se přes ně nemají šanci dostat.

Venkovní rolety se snadno udržují, v zimě šetří náklady na vytápění, protože skze sklo neutíká teplo. Někdo ale může mít při stažených roletách pocit, jako kdyby žil v trezoru.

Žaluzie – nejběžnější metoda stínění

Interiérové hliníkové žaluzie jsou nejčastějším typem stínění v Čechách. Instalovat je je možné přímo mezi dvě okenní tabulky, případně před ně, do interiéru. Žaluzie jsou vodorovné lamely, jejichž nakláněním může člověk regulovat proud paprsků, který vniká do místnosti.

Existují se i žaluzie venkvní, které mají na bocích lišty, aby si s nimi nepohrával vítr. Obvykle také bývají vybaveny ovládáním na dálku – vždyť komu by se chtělo každou chvíli opouštět dům.

Vertikální žaluzie – z kanceláří do domácností

Zašedlé a zaprášené – to byl dříve prototyp „polátkovaných“ vertikálních žaluzií, které byly symbolem úřadů a kanceláří. Doba se ale mění. Dnes neutrální a nudnou bílou vystřídaly všechny myslitelné odstíny, látkou potaženou umělou hmotu můžete dokonce nahradit i dřevem – samozřejmě za cenu vyšších nákladů.

 

zaluzie3

Vertikální žaluzie jsou stále oblíbenější. Z kanceláří se přesouvají do klasických domácností. Zdroj: kingsblinds.com

Vertikální žaluzie se tak stávají novým trendem v českých domácnostech a mnohde úplně vytlačují klasické záclony a závěsy. Správným výběrem barev můžete interiér doladit do posledního detailu. Navíc je jejich pořizovací cena poměrně příznivá a instalace snadná.

A co dál?

Tohle samozřejmě nejsou jediné způsoby, jak chránit dům, či byt proti slunečním paprskům. Na trhu jsou třeba i tzv. římské rolety, novinka, která si nachází stále více příznivců. V obchodech jsou k dostání i protisluneční fólie, které člověk nanese přímo na sklo. A samozřejmě můžete vsadit i na klasiku v podobě závěsů – pak ale počítejte s tím, že závěsy zároveň poslouží jako lapače prachu…

Přečtěte si další články:

Vybíráme pro vás to nejzajímavější z posledních měsíců.