Jste zde

Zahradní nábytek: Má po sezoně a potřebuje vaši péči. Čím dřív, tím líp!

Zdroj: Mountfield

Je dávno po letní sezoně, zahradní nábytek splnil svou roli a nyní je třeba se o něj postarat. První sníh je důkazem, že opravdu nastala doba, kdy si nábytek zaslouží správně uskladnit, aby i příští rok mohl být atraktivním doplňkem zahrady.

10. 12. 2012

Během zimy by měl být zahradní nábytek z masivu chráněn před deštěm a mrazem, proto je třeba ho uskladnit. Nevhodné jsou velmi suché nebo teplé prostory, naopak ideálním místem je garáž, půda, sklep nebo přístřešek se zabezpečeným prouděním vzduchu. V prodejnách specializovaných na zahradní techniku je možné pořídit i speciální praktický kryt, který dokonale zabezpečí dřevěný nábytek proti dešti.

Olej alespoň 2x ročně

Zahradní nábytek z masivu od kvalitního dodavatele se vyznačuje odolností proti vlivům počasí a vysokou trvanlivostí. Každé dřevo však přirozeně pracuje, proto je třeba ošetřovat jej speciálním olejem na dřevo. Vlivem vody se jeho vrstva však přirozeně ztrácí, proto by jím měl být nábytek z masivu ošetřovaný alespoň 2x do roka.

mountfield-zahradni-nabytek2

Proti dešti dokonale zabezpečí nábytek speciální kryt. Zdroj: Mountfield

Na různé druhy dřeva jsou přitom určeny speciální údržbové oleje pro dlouhodobou ochranu a atraktivní vzhled zahradního nábytku z masivu. Dřevo chrání před vysycháním a praskáním a pomáhají udržet původní barvu nábytkové sestavy. 

V době, kdy je zahradní nábytek nejvíce využívaný, tedy především během jara, léta a začátku podzimu, se na povrchu dřevěných nábytkových prvků mohou objevit drobné odřeniny, které můžete ošetřit impregnačním olejem. Před jeho nanesením je potřeba povrch nábytku vyhladit jemným brusným papírem a odstranit nerovnosti a skvrny, které během jeho používání vznikly. Před samotným nanesením slabé vrstvy oleje je potřeba zbavit nábytek jemným kartáčem prachu a nezapomenout utáhnout šrouby.

Na ratan vystačíte jen s hadříkem a vodou

Pečovat je však třeba i o moderní materiály jako je umělý ratan, přestože jeho výhodou jsou minimální požadavky na údržbu. Ratanový zahradní nábytek by neměl být vystavován teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod 0 °C. V období mrazů, kdy tento materiál křehne, by totiž mohlo dojít k jeho popraskání. Čas od času, v závislosti na čistotě prostředí, ve kterém je nábytek umístěn, jej pouze omyjte vlažnou mýdlovou vodou.

mountfield-zahradni-nabytek3

Zahradní nábytek z ratanu stačí pouze občas omýt vlažnou vodou, více péče nepotřebuje. Zdroj: Mountfield

Před samotným nákupem zahradního nábytku je dobré vědět, jakým způsobem je třeba daný materiál ošetřovat. Při nákupu se proto vždy poraďte s prodejním specialistou, jaké přípravky jsou pro jeho ochranu ty nejvhodnější. A podle toho, jestli na údržbu a péči budete mít čas, vybírejte materiál, ze kterého váš zahradní nábytek bude.