Jste zde

Zahradní nábytek: Co letos poletí?

Zdroj: redakce

Bez posezení na zahradě nebo terase už si spousta z nás neumí léto představit. Křesílka, stolky, lavičky, houpačky nebo lehátka jsou nedílnou součástí zahrad. Co letos v této oblasti nejvíc poletí? Mrkněte s námi na trendy pro léto 2011!

17. 5. 2011

Odolnost, originalita a variabilita – to jsou tři pojmy, které se s letošním létem a zahradním nábytkem pojí nejčastěji.

Éra plastu pomalu končí

Pryč jsou doby, kdy byl součástí každé zahrady levný bílý a plastový set zahradního nábytku. Stolek s vratkými nohami a židle, u kterých už po krátkém čase hrozilo, že únava materiálu skončí jejich prasknutím a pádem nešťastníka, který do nich sedl. Éra plastového nábytku sice úplně neskončila, ale výrobky, které jsou dnes k dostání, jsou přeci jen o třídu kvalitnější.

I tak ale platí, že v poměru cena/životnost vítězí zahradní nábytek z jiného materiálu. Největší boom v posledních letech zažívá pletený nábytek. Záměrně nepoužíváme slovo proutěný. Přírodní materiály totiž vystřídala syntetika. Té vévodí umělý ratan – odolný vůči nepřízni počasí, nenáročný na údržbu, lehký a příjemný na dotek i na pohled.

Ten se nejčastěji kombinuje s kovovou nebo hliníkovou kostrou, na kterou se naplétá. Právě kombinaci s hliníkem ocení ti, kteří s nábytkem na zahradě často manipulují. Židle, stolky nebo lavice jsou pak lehké a snadno je přenesou i ženy.  

Stálicí je dřevo

Stálicí v oblasti zahradního nábytku je potom dřevěný nábytek. Klasika, která je odolná vůči povětrnostním vlivům, pěkně vypadá a vydrží při pravidelné údržbě i několik desítek let. Mimochodem - údržba dřevěného zahradního nábytku není náročná, ale je potřeba ji provádět pravidelně. Mořidlo a impregnační olej jsou základ, jako nadstavbu je možné si pořídit přípravky proti plísním a houbám. Jeden nátěr před sezonou, dva během ní, zima v suchu a teple a stůl z masivu bude bez problémů sloužit ještě vašim vnoučatům.

Asi nejoblíbenějším a nejtrendovějším druhem dřeva je teak. Velmi tvrdý, odolný a tvarově stálý materiál, který přečká i zimu venku. Jen je potřeba pořádně dotáhnout šrouby. Voda, která by se do nich dostala a následně zmrzla, by mohla nábytek roztrhnout.

Fantazii se meze nekladou

Nedílnou součástí zahradní sestav jsou dnes nejrůznější typy polsterů. Polštářky, podsedáky, opěrky, podhlavníky – to všechno v nejrůznějších tvarech, velikostech a barvách povyšuje dříve nepříliš vzhledné kusy nábytku na designové skvosty.

Ostatně – často už na první pohled není poznat, zda ten který kousek nábytku patřil původně na terasu nebo do obývacího pokoje. Materiály, které se dříve uplatňovaly jen pro venkovní použití, dnes najdete i v interiérech a naopak. Letošní léto bude přát experimentům a odvážným nápadům.

Inzertní sdělení:

Firma Au-Mex, to je „vše kolem dřeva", kromě zahradního nábytku vyrábí plovoucí podlahy, masivní dřevěné podlahy, palubky, dřevěné fasády, dřevěné podlahy a dřevěné terasy.