Jste zde

Vytápění starých domů usnadní tepelné čerpadlo typu vzduch-voda

Zdroj: Revel

Vlastníte starý dům? Pak určitě víte, že vytopit ho není v tuhé zimě žádná hračka. Vždyť komu by se chtělo stále přikládat do kotle?!

15. 12. 2011

Spousta starých objektů je ještě dnes vytápěno pomocí kotle na pevná paliva, což vyžaduje trvalou obsluhu, v podobě zajišťování paliva před zimou, jeho dosypávání do kotle během dne i noci, údržbu ohně, odpopelňování, čištění a podobně. Nežádoucím doprovodným jevem je samozřejmě i nepořádek a zápach, kterým se při topení v kotli nelze zcela vyhnout.

Navíc tento způsob vytápění zabírá majiteli spoustu času a v neposlední řadě ho stojí i hodně fyzických sil. To je problém, protože v takto vytápěných domech často bydlí starší lidé, pro něž by aktivity spojené s vytápěním měly být co nejméně namáhavé, a přitom cenově dostupné.

Jak tohle věčné dilema vyřešit? Jednou z možností, jak pohodlně vytopit starý dům, či byt je instalace tepelného čerpadla vzduch voda. Kvalitní výrobky, plně funkční, jednoduché na instalaci a bezpečné, nabízí třeba firma REVEL. Tepelné čerpadlo vzduch voda Revel se navíc může instalovat v libovolném místě stávající otopné soustavy.

revel-pex2

Tepelné čerpadlo vyjde na zhruba 70 tisíc korun, jeho instalace se ale majiteli později mnohonásobně vrátí. Zdroj: Revel

Výhod má tepelné čerpadlo vzduch-voda oproti jiným zdrojům vytápění spoustu. Patří mezi ně například:

  • snížení množství paliva, času na jeho přípravu a nákladů
  • překlenutí 50 až 100 % topného období úsporným bezobslužným zdrojem tepla
  • snížení množství popela 
  • přechod celého domu na nižší elektrickou sazbu
  • možnost levnější přípravy teplé vody v létě (za předpokladu instalace dvou bojlerů)

Vliv na celkové úspory mají samozřejmě i další faktory – kvalitní okna, zateplení obvodových konstrukcí, velikost radiátorů nebo (ne)přítomnost podlahového topení.

Cena za celou instalaci se v současnosti pohybuje kolem 70 tisíc korun bez DPH. Odborníci ji zvládnou za půl dne a zároveň s tím nainstalují i filtraci a ochranu před vysokou teplotou vody.

Čtěte dále:

Chcete se o této problematice dovědět víc? Přečtěte si i další články o tepelných čerpadlech:

Zkuste i další články v rubrice Rady a tipy.