Jste zde

Vyrobte si s dětmi travňáka!

travňák s vlasy Zdroj: Bigstockphoto
Zkrášlete svůj domov originální jarní výzdobou a vyrobte si spolu s dětmi travňáka! Jednoduchou a stylovou dekoraci, při jejíž výrobě se děti nejen zabaví, ale také se něčemu přiučí.

23. 4. 2022

Takzvaného travňáka můžete zcela jednoduše koupit, ale větším dobrodružstvím je jeho výroba doma. Návod, jak vyrobit tohoto krasavce, najdete o kousek níž. 

bigstock-167417252.jpg

travňák s jablkem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vlastnoručně vyrobený travňák rozzáří každou domácnost a navodí tu pravou jasní atmosféru. 

Mimochodem, jeho výrobou zábava nekončí. Děti mohou den po dni sledovat, jak tráva roste, a pak účes téhle postavičky vylepšit podle vlastních představ. Zelené háro je možné zaplést, doladit mašlí nebo dle libosti zkrátit. Vlasy mu totiž během pár dní opět dorostou.

Travňáka zvládne s trochou šikovnosti vyrobit opravdu každý

Výroba travňáka není nijak náročná. Chce to jen zapojit fantazii, popustit uzdu kreativitě a sehnat si pár základních pomůcek a surovin, které vaši peněženku rozhodně nezruinují. 

bigstock-sawdust-of-the-hardwood-in-the-450691513.jpg

piliny v lani
Zdroj: 
Bigstockphoto
K výrobě travňáka můžete použít nejen piliny, ale i hlínu, písek nebo kokosové vlákno.  

Mezi základní pomůcky a suroviny, které budete potřebovat, patří nůžky, provázek, silonková ponožka, piliny, jimiž ponožku vycpete, a semínka. Vhodné jsou například obilky pšenice, žita, ječmene, prosa, ale třeba i obyčejné travní semeno nebo semínka pažitky či řeřichy.

Zbylé pomůcky už záleží jen na vás a na vaší kreativitě. Obličej travňáka můžete namalovat textilní barvou nebo jej můžete vyšít bavlněnou vyšívací přízí. Místo nosu a očí však můžete použít i obyčejné knoflíky nebo korálky, které velmi jednoduše přilepíte tavnou pistolí. Z chlupatých drátků si můžete vyrobit brýle a z filcu například knír nebo obočí. Vaší fantazii se meze zkrátka nekladou. 

bigstock-plastic-eyes-for-toys-on-a-whi-392152325.jpg

umělé oči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při výrobě vlastního travňáka můžete využít i oči s pohyblivou zorničkou, které seženete téměř v každém papírnictví. 

A jak na to?

Špičku ponožky naplňte semínky a zbylou část vyplňte pilinami nebo jiným vhodným materiálem, jehož množství přizpůsobte velikosti travňáka. Konec ponožky zavažte provázkem a vytvarujte ji do požadovaného tvaru.

Vždy však dbejte na to, aby semínka zůstala pouze ve špičce ponožky a svým růstem tak mohla připomínat rostoucí vlasy. Jakmile jste s tvarem a velikostí spokojeni, můžete travňáka začít zdobit. 

Tip: Nos travňákovi velmi jednoduše vyrobíte tak, že v místě, kde chcete mít nos, povytáhnete a omotáte nití část silonky i s trochou výplně. 

Hotového travňáka vydatně zalijte nebo ho na pár minut umístěte do misky s vodou a umístěte ho na teplé a světlé místo. 

Travňák nesmí nikdy zcela vyschnout! 

V případě, že travňákovi dopřejete vhodné stanoviště a pravidelnou zálivku, můžete se během několika dní těšit na zelené háro, které můžete stříhat dle libosti. 

Zjednodušená verze klasického travňáka z PET láhve

K výrobě travňáka můžete použít i spodní část obyčejné PET láhev, kterou polepíte nebo pokreslíte permanentními fixami dle svých představ a následně naplníte hlínou a vhodnými semínky. 

Zdroje:

  • https://atmosfera.bellarose.cz/velikonocni-diy-tvorime-travni-vlasate-panacky/
  • https://www.nakupy-detem.cz/blog/pan-travnak
  • https://www.promaminky.cz/kreativni-dilna/postavicky-zvirata-a-objekty-328/travnak-2653
  • https://www.slevomat.cz/magazin/1776-tvoreni-jaro-velikonoce-travnak?utm_medium=organic&utm_source=google