Jste zde

Vypěstujte si sami doma datle, kiwi nebo liči. Z pecek! Je to snadné

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Suvenýr z letní dovolené u moře v podobě pecky z exotického ovoce? Proč ne! Ve většině případů z nich lze velmi snadno vypěstovat nové rostliny, které vám při správné péči mohou i za několik let zaplodit.

28. 6. 2020

Mít vlastní úrodu citronů, mandarinek, fíků či datlí je sen snad každého zahrádkáře. Ač se tento sen může zdát na první pohled nereálný vzhledem k našim klimatickým podmínkám, naprosto nemožný není. Při správné péči a velké dávce trpělivosti se několika plodů dočkat můžete.

Jste-li začátečník, vsaďte na citrusy či datle

Vypěstovat si rostlinu z jader citrusů není nikterak složité. Pecky z citrusů očistěte a neporušené je vložte do substrátu. Květináč přikryjte igelitem, umístěte na teplé a světlé místo a pravidelně zalívejte. Jádra obvykle vyklíčí do čtyř týdnů. Nicméně na první květ si musíte počkat i více než deset let. Urychlit jej však můžete naroubováním

Při výsevu pecky datlovníku buďte trpěliví. Pecka začne klíčit zhruba po dvou až šesti měsících. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Velký pozor si dejte na průvan! Rostlina je také velmi citlivá na přesouvání z místa na místo a přesazování. Porušením kořenového systému, by mohlo dojít k rychlému úhynu. Plánujte-li rostlinu přesadit, doporučujeme rostlinu zalít a teprve po hodině ji vytáhnout z květináče. 

Úspěchu se pravděpodobně dočkáte i s peckami datlovníku. Pecky datlí jsou dlouho životaschopné a svou klíčivost si zachovávají i po několika letech. Nemusíte se proto bát využít k výsadbě i pecku ze sušených datlí. Vyklíčí mnohdy lépe než pecka z čerstvé datle. Před vysetím je však nutné probudit pecku k životu. Namočte ji proto minimálně na jeden den do teplé vody a až poté ji zasaďte. Vhodným stanovištěm je teplé a světlé místo

Velmi dobře také klíčí semena granátového jablka. Před samotným výsevem je však nutné semena očistit od veškeré dužiny, která by mohla být důvodem jejich zahnívání. 

Do pecky avokáda zabodněte tři párátka a zavěste ji napůl do sklenice vody. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Avokádo jen pro trpělivé

Pěstování avokáda vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Kořeny se totiž vytvoří zhruba po sedmi týdnech, po dalších pěti týdnech pak pecka praskne a objeví se klíček. Rostlinu je vhodné zasadit do dobře propustného substrátu a umístit na teplé a světlé místo. Chraňte ji však před přímým sluncem! 

Liči nemá rádo stěhování 

Schovat a zasadit si můžete také pecku z liči. Při její výsadbě však neotálejte! Zdravé semeno svou klíčivost ztrácí zhruba po třech dnech. Zvolte dobře propustný substrát a pecku do zeminy umístěte naležato. Ideální je teplé a slunné místo, nikoliv však na přímém slunci. Rostlinu zbytečně nepřesouvejte. A pozor na průvan! Budete-li mít štěstí, pecka vám vyklíčí do jednoho měsíce. Prvních plodů se však dočkáte až po osmi letech. 

Prvních plodů z citroníků se můžete dočkat po šesti až deseti letech. A ano, na snímku je skutečně malý citroník.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Využít k výsadbě můžete i miniaturní semena kiwi. Semena kiwi očistěte od dužiny a vložte do nádoby s teplou vodou. Zhruba po týdnu, když se semena otevřou, je přemístěte na vlhký ubrousek pod fólii. Semenům tak zajistíte optimální klima. Po dvou dnech zasejte semena do lehčí půdy a pravidelně zalívejte. Nejlépe se jim bude dařit na slunném a teplém stanovišti. 

Ananas vyžaduje hodně prostoru 

Ananas si vypěstujete z vrcholové růžice. Ta však musí být neporušená a neoschlá. Růžici krouživým pohybem oddělte od ananasu, očistěte od dužiny a ponořte ji do sklenice s vodou. Po zhruba čtyřech týdnech by se měly ukázat první kořeny. Zakořeněnou růžici zasaďte do směsi zahradnického substrátu a písku. Květináč umístěte na světlé a teplé místo, klidně nad radiátor. Budete-li šikovní, po několika letech se můžete dočkat i malého ananasu.