Jste zde

Voňavé bydlení: Citrusy pomůžou od stresu, jehličí desinfikuje

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Milujete vůni, která vás přivítá v bytě, jen co otevřete dveře a vstoupíte? To asi každý. Tedy každý o tom sní, ale jen někdo dokáže svěží a příjemný vzduch v bytě udržet dlouhodobě. Na vině je mnoho faktorů. Jak v boji s nimi vyhrát? Prozradíme vám to!

6. 12. 2019

V minulých dílech seriálu věnovaného aromaterapii jsme mluvili o tom, jaké vůně si vybrat, když nás často bolí hlava, trpíme onemocněním dýchacích cest nebo se potřebujeme uvolnit a zbavit stresu. Dnes se nebudeme vůněmi léčit, ale podíváme se na to, které jsou ideální pro dokonalé osvěžení vzduchu v bydlení a které u vás navodí příjemnou a živou atmosféru. Nechte se inspirovat!

Hitparádě vůní vládnou ty citrusové

Oblíbených esenciálních olejů je nepřeberné množství, ale jakmile dojde na výběr těch nejlepších, nikdo moc neví, co by poradil. Jakmile zapálíte svíčku v aromalampě, použijte směs vody a toho oleje, který je vám nejpříjemnější.

Provoňte si bydlení. Vsaďte ale spíš na jemné a nevtíravé vůně. Zdroj: www.bigstockphoto.com

K těm nejoblíbenějším vůním, které mají primárně za úkol osvěžit vzduch, a ne ulevovat od zdravotních potíží, patří vůně citrusové – limetka, citrón, citronela a grep. Jde totiž o ovoce, které je samo o sobě osvěžující. Použitím těchto esenciálních olejů nejenže vzduch osvěžíte, ale také napomůžete jeho dezinfekci, což se hodí hlavně v období viróz a jiných onemocnění. Kromě toho citrusové vůně pomáhají lidem zbavit se stresu. A ruku na srdce – kdo z nás se s ním denně nepotýká?

Prostudujte náš bylinkový seriál: třezalka pro krásný spánek i proti depresím

K dalším stálicím patří vůně dřevité, například borovice, jedle a smrk. Tyto vůně vytvářejí v interiéru dokonale hřejivou a útulnou atmosféru a samozřejmě osvěžují a dezinfikují vzduch. Kromě toho jsou prospěšné při nachlazení. 

Aby to doma krásně vonělo, požiďte si aromalampu. Hlídejte ale množství oleje - aby se vám zbytky nepřipálily.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nezmínit nemůžeme bylinné vůně, především eukalyptus a mátu, na kterou asi mnoho z vás čekalo. Svěžest je jejich druhé jméno. Obě vůně patří k těm základním na celém širokém poli aromaterapie, což svědčí i o jejich neutuchající oblibě. 

Provoňte si celý byt

Pokud podle vás aromalampa patří jen do obývacího pokoje, kde je největší šrumec, nenechte se mýlit. Vzduch můžete postupně provonět ve všech místnostech, o to větší účinek nastane. Množství éterického oleje odměřujte podle velikosti místnosti, ideální jsou 2 kapky oleje na 5 m2. Čajová svíčka, kterou používáme do aromalampy, zpravidla hoří 4-5 hodin, proto si vyberte aromalampu s větší nádobkou, abyste se po odpaření nedočkali zápachu připálených zbytků směsi. Celý dojem by to jen zkazilo.