Jste zde

Vilkakora neboli kočičí dráp: Superpotravina, která nakopne imunitu

vilkakora na lžičce Zdroj: www.bigstockphoto.com
Podzim a jeho rozmarné počasí jde ruku v ruce s chřipkou a nachlazením. Abyste neulehli s horečkou a bolestí, začněte pracovat na budování imunity. A klidně třeba ve společnosti peruánské rostliny vilkakory. Co takhle popínavka umí?

25. 9. 2020

(Ne)známá vilkakora

O tradiční indiánské rostlině se silnými imunostimulačními účinky jste pravděpodobně ještě neslyšeli. V našich končinách totiž není příliš známá. V tradiční čínské medicíně se ale vilkakora (Uncaria tomentosa), kterou u nás známe spíš pod označením „kočičí dráp“ používá už odnepaměti. 

Domovinou téhle neohrožené popínavky je Jižní Amerika – konkrétně oblast peruánských And. Asi se tak nebudete divit tomu, že vilkakoru můžete najít i v oblastech s nadmořskou výškou do 800 metrů nad mořem. Z rostliny se využívá především její kůra, mladší kořeny či vnitřní dřeň stonků. Čím je kůra tlustší, tím víc účinných látek obsahuje. 

bigstock-bark-of-medicinal-plant-cat-s-366131200.jpg

vilkakora kůra
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Z vilkakory se nejčastěji používá její kůra. A čím je kůra tlustší, tím je zdravější a účinnější.

Zajímavá je vilkakora především kvůli přítomnosti speciálního alkaloidu izopteropodinu, který dokáže aktivovat i velmi oslabený imunitní systém. Některé zdroje dokonce tvrdí, že zvyšuje imunitní schopnost organismu o šedesát procent!

Co dalšího tahle rostlinka zvládne?

Kočičí dráp si dost dobře poradí také s kvasinkovým nebo plísňovým onemocněním, infekčními chorobami nebo zánětem spojivek. Účinný je i při onemocnění a bolestech pohybového ústrojí, výrazně zlepšuje stav cév, snižuje krevní tlak a doporučuje se také k přírodní léčbě chorob zažívacího traktu.

Vilkakora pozitivně působí také na centrální nervový systém, pomáhá při léčbě oběhových chorob, snižuje hladinu cholesterolu a působí očistně. Navíc také chrání sliznice trávicího traktu a pomáhá při léčbě žaludečních vředů. 

bigstock-bark-and-essential-extract-of-366131134.jpg

vilkakora kočičí dráp
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vilkakoru můžete znát i pod označením kočičí dráp.

Kromě výše uvedeného má také dobrý vliv na peristaltiku střev a žlučových cest. Její užívání je doporučováno také kuřákům, protože společně s močí odvádí z organizmu karcinogenní látky obsažené v cigaretovém kouři.

Náš tip: Vilkakoru nemusíte užívat pouze vnitřně, ale také ve formě obkladů, které zmírňují záněty a alergické reakce pokožky.

Jak vilkakoru užívat a kdo by se jí měl vyhnout?

Vilkakoru můžete užívat jak zevně, tak vnitřně, a to ve formě odvarů, tinktur nebo prášku, který jednoduše rozmícháte ve vodě nebo džusu. Pokud zvolíte první zmíněnou variantu, pak stačí 3 až 10 g kůry zalít necelým 0,7 litru studené vody a nechat vařit po dobu cca 20 minut. Po scezení odvar popíjejte třikrát denně vždycky po jídle. 

Vilkakora je uživateli obecně velmi dobře tolerována a během klinických testů nebyly zjištěny žádné vážnější nežádoucí účinky. Přesto je dobré během užívání počítat s mírným průjmem nebo nevolností. Pokud se v současné době s něčím léčíte a užíváte léky předepsané odborníkem, je dobré se o užívání vilkakory poradit s ošetřujícím lékařem. 

Popínavce by se měli vyhnout těhotné a kojící ženy, stejně jako menší děti. Kočičí dráp byste měli vysadit také zhruba dva týdny před naplánovanou operací. V poslední řadě je potřeba zmínit i alergii na rostliny z rodiny Rubiaceae (mořenovité), do které vilkakora spadá. Pokud touto alergií trpíte, užívání se vyvarujte nebo alespoň pravidelně monitorujte reakce vašeho těla.