Jste zde

Venkovní žaluzie nebo rolety? Po kterých z nich sáhnout?

Climax PR Zdroj: climax.cz
Venkovní stínění bude praktickým pomocníkem nejen v létě, kdy zabrání přehřívání interiéru, ale také v zimě. Osvědčí se vám lépe předokenní žaluzie nebo rolety?

2. 3. 2022

Myslete na to, jestli chcete místnost zcela zatemnit nebo plynule regulovat světlo. Na které další faktory brát zřetel.

V čem se liší venkovní žaluzie a rolety?

Oba typy venkovního stínění vám během letních veder poskytnou vítanou úlevu. Na rozdíl od vnitřního stínění sluneční paprsky vůbec nevpustí do interiéru. V zimě zase zabrání únikům tepla, což sníží vaše náklady na energie. Můžete je ovládat manuálně, pomocí dálkového ovládání, vypínače i chytrého telefonu. Podle čeho se tedy rozhodnout? Hlavní rozdíl je ve způsobu stínění. Lamely předokenních žaluzií lze naklápět, zatímco lamely venkovních rolet naklápět nelze. 

unnamed_1.jpg

venkovní rolety
Zdroj: 
climax.cz
Venkovní rolety umožňují dokonalé zastínění a zatemnění interiéru.

Předokenní žaluzie se vyplatí, pokud vám jde především o libovolnou regulaci světla. Můžete vyhlížet ven na ulici a neztratit kontakt s okolním světem a když budete chtít, místnost naopak zatemníte. Venkovní rolety dovedou vytvořit úplnou tmu lépe než žaluzie, ale stejně účinnou regulaci světla vám bohužel nenabídnou. Oceníte je, pokud někdy pracujete i v noci a ve dne si potřebujete pospat.

Předokenní žaluzie vám zajistí úsporu i soukromí

Venkovní žaluzie jsou zárukou komfortu, nižších provozních nákladů (nemusíte se spoléhat na nákladnou klimatizaci) i elegantního designu.  Lze je zcela přizpůsobit vašemu domu – co se barvy i velikosti týče. Nejlepší bude, když se pro jejich pořízení rozhodnete ještě před výstavbou domu. Můžete si tak zvolit montáž do podomítkové schránky, která je nejméně nápadná. 

unnamed_2.jpg

venkovní žaluzie
Zdroj: 
climax.cz
Venkovní žaluzie jsou velmi elegantním doplňkem exteriéru.

Typ žaluzií nevybírejte náhodně – neliší se pouze způsobem instalace. Mívají také rozdílnou výšku nábalu a jiný typ lamel. Tvar lamel úzce souvisí s odolností žaluzií – například do stínícíhorských oblastí doporučujeme předokenní žaluzie s lamelami typu Z a S. Dejte si záležet i na výběru osvědčeného výrobce – největším českým výrobcem stínicí techniky je firma Climax.

unnamed_3.jpg

venkovní žaluzie
Zdroj: 
climax.cz
Venkovní žaluzie s lamelami typu Z.

Venkovní rolety slibují bezpečí a ochranu proti hluku

Kdy sáhnout raději po roletách? Venkovní rolety mají lamely pevně spojené, díky tomu vám zajistí větší zabezpečení vůči zlodějům a jsou odolnější. Lépe vaše okna ochrání před prudkým lijákem a silným větrem. A rozhodně jsou účinnější protihlukovou izolací než předokenní žaluzie. Navíc se dají opatřit integrovanou sítí proti hmyzu. Vsaďte na ně u přízemních oken vedle chodníku nebo v blízkosti frekventované silnice – na vaše okna se nebude prášit a doma budete mít větší klid. Nechcete se vzdát výhledu z okna? Zajímavou alternativou, která vám zachová průhled ven mohou být screenové rolety.

unnamed_4.jpg

pohled venkovní rolety
Zdroj: 
climax.cz
Pohled ven do zahrady přes venkovní rolety.

Proč zvolit venkovní látkové rolety v podobě screenů?

Venkovní látkové rolety (nebo také svislé fasádní clony) se těší stále větší oblibě. Perfektně zastíní vaše okna, pergolu, terasu i dveře. K dostání jsou v různých formátech, takže se skvěle uplatní u oken vašeho domu i v případě administrativní budovy. Chrání před deštěm, prachem, a dokonce i před hmyzem. Umožňují částečné i úplné zatemnění – záleží jakou látku zvolíte. Mohou stínit, a přitom propouštět dostatek světla. Během dne uvidíte ven, ale na vás zvenčí vidět nepůjde. Jsou odolné vůči větru, mají příjemný vzhled a šetří náklady na energie. V létě vám nebude horko a v zimním období snižují spotřebu tepla na vytápění. 

unnamed_5.jpg

venkovní látkové screenové rolety
Zdroj: 
climax.cz
Venkovní látkové screenové rolety jsou velmi odolné i praktické.

Zatímco u venkovních žaluzií bývá častým problémem přimrzání lamel, u screenových rolet se toho bát nemusíte. K vzniku námrazy však dojít může – proto je vhodné pořídit rolety s chytrým motorem. Ten námrazu rozpozná a nebude se snažit rolety vytahovat dříve, než to bude opět bezpečné. Barva a provedení jsou už čistě na vás – snadno pořídíte třeba screenové rolety v imitaci dřeva. 

I vnitřní stínění může být efektivní

Nechce se vám pouštět do instalace venkovního stínění nebo takovou možnost aktuálně nemáte? Vyzkoušejte stínění vnitřní. Opět můžete zvolit žaluzie či rolety. S žaluziemi si snadno přizpůsobíte intenzitu světla v místnosti, mohou mít horizontální i vertikální provedení a snadno se ovládají. Na druhou stranu jsou náročnější na údržbu. 

Rolety se čistí velmi snadno. Ve většině případů však s jejich pomocí nelze regulovat světlo – pouze u stínicích rolet den a noc. Ani jedna možnost bohužel nedovede zabránit přehřívání interiéru stejně spolehlivě jako stínění venkovní, zato ale interiérové rolety vaši domácnost příjemně zútulní a poskytnou vám více soukromí.