Jste zde

Chytrá domácnost se ovládá sama. Šetří tak výdaje na energie i čas uživatelů

Chytrá domácnost lomax PR 2 Zdroj: LOMAX
Moderní technologie nabízí rafinované způsoby, jak ušetřit výdaje v domácnosti. V těch českých je zejména v poslední době oblíbená automatizace stínící techniky.

24. 8. 2022

Ta totiž díky chytrému nastavení, které umožňuje jednotlivým prvkům reagovat na aktuální počasí, dokáže v horkém létě udržet v interiéru příjemnou teplotu, v zimě zase ušetřit až 30 procent nákladů na vytápění.

Chytré technologie pronikly do všech částí našeho života a nyní se smart technologie těší čím dál větší oblibě také v domácnostech. A to hlavně před nadcházejícím zimním obdobím, kdy spousta domácností hledá způsoby, jak snižovat náklady na vytápění a ušetřit. „V kontextu stoupajících cen energií je důležité zdůraznit, že prvky smart domácnosti svým uživatelům kromě většího komfortu zajistí zejména vyšší úspory, a navíc ohleduplnější přístup k životnímu prostředí,“ říká Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky a garážových vrat.

Stínící technika reguluje vytápění 

Podle Přichystala je aktuálně u zákazníků oblíbená zejména automatizace stínicí techniky. Inteligentní systém dokáže snížit náklady na provoz domácnosti díky speciálním slunečním a větrným čidlům, které samy reagují na změny počasí. Stínění se tak automaticky zatáhne, pokud slunce svítí až příliš a mohlo by interiér nepříjemně přehřát. V létě tak zůstane domácnost příjemně chladná i bez toho, aniž by lidé museli pořizovat klimatizaci, která je nákladná na provoz, a není tak přívětivá ani pro rodinný rozpočet, ani pro životní prostředí.

unnamed_1.jpg

stínění dvojice lomax 2
Zdroj: 
LOMAX
Chytré technologie vám uspoří až 30 procent nákladů na vytápění.

V zimě naopak sluneční čidla nechávají paprsky do bytu pronikat. „Podle odhadů mohou lidé díky systému komplexní chytré domácnosti ušetřit na vytápění v zimních měsících až 30 procent nákladů. V takovém případě je však nutné mít k chytré domácnosti připojený i systém vytápění, který zaznamená, že se například venkovní žaluzie díky slunečnímu svitu vytáhly. Vytápění tak zastaví nebo alespoň výrazněji utlumí,“ popisuje Přichystal výhody chytrých domácností. Dodává, že předokenní rolety v noci navíc fungují jako izolace a zabraňují unikání tepla z interiéru.

Chytré prvky dbají o zdraví i bezpečí

Velkou výhodou chytrých systémů zůstává, že svým uživatelům přináší komfort. Jednotlivé prvky lze totiž dopředu naprogramovat. „To je výhodou například u žaluzií v oknech v ložnici. Samy se totiž zatáhnou tehdy, když se spustí veřejné osvětlení a roztáhnou zase při úsvitu. Podpoří tak zdravý spánek, jelikož eliminují světelné znečištění,“ poukazuje Přichystal na problém, který se již zdaleka netýká pouze velkých měst. Rozptyl světla z lamp veřejného osvětlení, soukromých budov či reklamních ploch se totiž stále častěji dostává i do vzdálenějšího okolí. Nejúčinnějším řešením pro obyvatele oblastí zasažených světelným smogem tak stále zůstává stínicí technika. 

unnamed_2.jpg

venkovní žaluzie lomax
Zdroj: 
LOMAX
Venkovní žaluzie se mohou sami roztáhnout při úsvitu.

Systém může jít v tomto ohledu ještě dál a uživatel může stínění ovládat také přes mobilní aplikaci v reálném čase, a to téměř odkudkoli. „To přijde vhod zejména tehdy, když se člověk v domácnosti delší dobu nevyskytuje – typicky během dovolené. Nehybná stínicí technika může být signálem pro nezvané hosty, že nikdo není doma. Díky chytrému ovládání je však možné tuto hrozbu eliminovat a potenciální zloděje odradit,“ upozorňuje Přichystal.

unnamed_3.jpg

venkovní stínění lomax
Zdroj: 
LOMAX
Ovládáním venkovního stínění na dálku můžete odradit i zloděje.

Chytré technologie využijete i v garáži

Velkou výhodou systému chytré domácnosti je přitom možnost postupného přidávání jednotlivých zařízení. Není tedy nutné v jedné vlně kompletně obměnit všechny spotřebiče, ale při nákupu toho nového už zkrátka pamatovat na to, zda ho bude možné do systému chytré domácnosti integrovat.

Jednotlivé prvky se tak společně postarají nejen o zmíněné úspory, ale také komfort. „Zde můžeme uvést jako příklad garážová vrata, která se díky chytré domácnosti otevírají v momentě, kdy se k nim přiblíží auto,“ vysvětluje Přichystal. Je však mnohem více případů, kdy inteligentní vrata jejich uživatelé ocení, například při cestě do práce, kdy si nejsou jistí, zda vrata zavřela či nikoliv. Druhým příkladem mohou být vchodové dveře vybavené čtečkou otisku prstů, díky které již lidé nemusí pamatovat na to, aby u sebe měli vždy klíče.