Jste zde

Jaké stínění vybrat pro atypická či francouzská okna?

stínění pro okna PR Zdroj: Climax.cz
Ať už bydlíte v novostavbě s velkými francouzskými okny nebo ve starém domě s původními kastlovými okny, stínění se vždycky hodí.

31. 5. 2022

Je sice krásné, když vám paprsky ranního slunce zaplaví celý interiér, nicméně pokud prohřejí místnosti na velkou teplotu, může to být problém. Stejně tak vám může život zkomplikovat třeba stavba nové budovy naproti vašemu domu. Přijdete o výhled do okolí a bez vhodného stínění i o své soukromí.

Jak na stínění francouzských oken

Velkoformátová francouzská okna v rodinných domech a bytových novostavbách jsou v dnešní době spíše standardem. Vypadají krásně a oživí každou stavbu, nicméně přináší také několik nevýhod. V husté zástavbě vám sousedé nebo kolemjdoucí uvidí až do kuchyně a v létě může být ve sluncem vyhřátých místnostech k nevydržení. 

zaluzie_climax.png

žaluzie climax
Zdroj: 
Climax.cz
Francouzská okna se v dnešní době neobejdou bez venkovního stínění.

Praktickým a efektivním řešením je venkovní stínění. Nepřesáhne-li plocha oken 20 metrů čtverečních, ve výběru v podstatě nejste omezeni. Oblíbenou variantou jsou venkovní žaluzie do francouzských oken – lamely se totiž plynule naklápí a světlo pronikající dovnitř lze tak dobře regulovat. Designově atraktivní variantou jsou pak také venkovní látkové rolety neboli screenové rolety.

Venkovní žaluzie nebo screenové rolety pro francouzská okna?

Na velké prosklené plochy se hodí venkovní žaluzie s chytrým ovládáním. Můžete tak pohodlně stínit a současně větrat. Předokenní žaluzie na francouzská okna pomáhají v zimě výrazně snižovat energetickou náročnost domů a v létě naopak dokáží uvnitř snížit teplotu až o 10 °C. Venkovní žaluzie jsou většinou poháněné motory a lze je běžně řídit pomocí dálkového ovladače. Nebo je můžete napojit na chytrou domácnost a ovládat je podle aktuální potřeby přes mobilní aplikaci.

climax_ovladani_png.png

climax ovládání
Zdroj: 
Climax.cz
Venkovní žaluzie můžete ovládat na dálku pomocí ovladače nebo aplikace ve vašem telefonu.

Nejpoužívanějším materiálem pro žaluzie je hliník. Jeho výhodou je dlouholetá trvanlivost bez nutnosti péče a možnosti volby barvy i tvarů lamel žaluzií. Pokud vám jde o co největší zastínění, ptejte se na lamely ve tvaru písmene Z nebo T – ty se při zatažení překrývají. Pro zastínění velkoformátových oken nebo dveří na terasu doporučujeme lamely o šířce 80 a 90 mm.
Pokud se vám žaluzie z jakéhokoliv důvodu nelíbí, můžete místo nich zvolit screenové rolety (nazývané také svislé fasádní clony). Ty díky velkému výběru barev látek sluší každému domu. Jejich velkým plusem je navíc to, že vám zachovají výhled ven, aniž by bylo vidět k vám dovnitř.

K venkovnímu stínění patří také jeden tip pro vás - pokud rekonstruujete a zateplujete dům, tak díky programu Nová zelená úsporám můžete dostat dotaci na venkovní žaluzie nebo screenové rolety ve výši až 1 500 Kč na metr čtvereční.

screeny.png

screeny
Zdroj: 
Climax.cz
Screenové rolety vám zajistí soukromí a přitom umožňují nerušený výhled z domu.

Vnitřní stínění doladí interiér a atmosféru domova

Vnitřní stínění oken účinně reguluje množství světla v místnosti a dotváří atmosféru každého domova. Výhodou je, že můžete vybírat ze širokého množství dekorů, typů látek i druhů stínění a tak vyladit váš domov přesně na míru vašemu vkusu.

Pro stínění francouzských oken zevnitř a doplnění interiérů se nabízí několik možností. Římská roleta vyrobená ze záclony, její nařasené záhyby a pohledný design vám přinesou ten správný romantický styl. Pokud preferujete spíše kontrolu nad množstvím světla v místnosti, například v ložnici, volte raději zatemňovací roletu.

Klasikou jsou vertikální žaluzie a jestliže upřednostňujete mírnou eleganci, tak se podívejte na plisé žaluzie, které se vejdou do vašeho rámu okna bez nutnosti vrtání. Instalace se provádí těsně u skla, což vede k úhlednému a elegantnímu provedení, ať už máte jakkoliv tvarované okno. Nebo chcete moderní a designové řešení do interiéru? Současným trendem jsou také látkové rolety den a noc, u kterých se střídají plné pruhy s průsvitnými.

rolety_den_a_noc.png

rolety den a noc
Zdroj: 
Climax.cz
Trendovým řešením pro stínění interiéru jsou rolety den a noc.

A co se stíněním atypických nebo kastlových oken?

Stěhujete se někam, kde jsou netradiční okna? Může se jednat například o oblouková, trojúhelníková či dokonce kruhová okna. S atypickými okny se obvykle setkáme u historických budov, ale objevují se také u současných staveb. Jejich provedení znamená vyšší nároky na způsob stínění, nicméně to nemusí být zase až tak složité, jak by se mohlo zdát. 

Ideálním řešením do oken atypického tvaru jsou plisé rolety. Ty vás nadchnou působivým designem, ale hlavně svou funkčností. Na oknech je lze stáhnout v obou směrech a jsou vhodné pro jakákoliv okna – ať už půjde o okna oblouková, trojúhelníková či šikmá. Pro stínění atypických oken se dají využít i vertikální žaluzie s šikmou kolejničkou a různě dlouhými lamelami.

vertikalni-zaluzie-11-2018-tymo-_1_.png

vertikální žaluzie
Zdroj: 
Climax.cz
Vertikální žaluzie s šikmou kolejničkou umožňují stínit netradičně tvarovaná okna.

A jaké řešení zvolit, pokud bydlíte ve starém domě s kastlovými nebo špaletovými okny? Asi nejstylovějším způsobem, jak zastínit dvoukřídlá okna, jsou interiérové rolety – ty můžete v případě špaletových oken schovat i mezi okna. V případě, že to památkový dohled dovolí, je možné pro důkladné zastínění před špaletová okna instalovat i venkovní rolety.

skandinavsky_styl_stineni_climax.png

skandinávský styl stínění
Zdroj: 
Climax.cz
Vnitřní a venkovní stínění můžete kombinovat - látkové rolety vytvoří útulnou atmosféru domova, venkovní žaluzie pak můžete stáhnout při vysokých teplotách.

A na závěr jeden tip. Vnitřní a venkovní stínění můžete dokonce kombinovat. Kombinace venkovních žaluzií a vnitřního látkového stínění se může zdát poněkud zbytečná, nicméně proč nesáhnout například po venkovních žaluziích a elegantních vnitřních roletách? Venkovní stínění skýtá ochranu před zloději a povětrnostními vlivy – a příhodně doplní exteriér domu. A vnitřní stínění zase dotvoří originalitu interiéru.