Jste zde

Tvrdá, či měkká matrace?

matrace sembella Zdroj: matracesembella.cz
Ještě do nedávna panoval názor, že by matrace, kterou si do postele kupujeme, měla být co nejtvrdší. Tento názor sahá až do doby, kdy byly použity jednoduché kostní pružiny, mořské trávy a kokosové vlákno a tvrdost byla synonymem trvanlivosti a kvality.

7. 10. 2020

Správně vybraná matrace by neměla být pro danou osobu příliš tvrdá ani příliš měkká. Neexistuje však univerzální řešení, protože každý z nás má jinou stavbu těla. Matrace by měla být vždy vybrána podle struktury těla, aby bylo správně podepřeno. Páteř ležící na boku by měla být ve vodorovné rovině, zatímco vleže na zádech by měla nabývat svých přirozených křivek. Ležení by nemělo být únavné a svaly páteře by měly být uvolněné.

Druhým, velmi důležitým aspektem je nejběžnější poloha spánku. Hned vedle struktury těla je to nejdůležitější faktor určující výběr vhodné tvrdosti. Ti kdo spí na boku, by si měli vybrat pružnější matrace, kde se mohou zabořit nejvíce vyčnívající části těla, tj. ramena a boky. Pokud spíte na břiše nebo na zádech, měli byste zvolit o něco pevnější model pružinové matrace. V případě, že máte problémy se zády, je vhodné konzultovat nákup matrace s ortopedem.

Zdroj: bigstockphoto.com

Latex, pružina nebo pěna?

Každý typ matrace bude mít jiné vlastnosti. Při rozhodování o vybraném řešení je vhodné se s nimi seznámit. Nejviditelnějším rozdílem mezi pružinovými a pěnovými matracemi bude způsob jejich práce. Pružiny se vychylují lineárně, to znamená, že se vychylují se zvyšujícím se zatížením. Když si sedneme na taštičkovou matraci, ponoříme se do ní docela hluboko, bude pro nás také obtížnější se otočit, ale když si na ni lehneme, přizpůsobí se velmi dobře tvaru těla.

Pěnové a latexové matrace jsou mnohem měkčí než pružinové. Výsledkem je, že se do nich nebudete tolik ponořovat, když sedíte, ale tenčí matrace nedovolí ramenům a bokům dostatečně se zabořit, když spíte na boku.

S výběrem typu matrace souvisí také naše finanční možnosti. Matrace vyšší třídy budou odolnější a budou lépe odpovídat tvaru těla. Matrace s více pružinami budou dražší, ale také poskytnou lepší oporu těla než jednodušší konstrukce. Latexové nebo vysoce elastické a termoelastické pěny budou dražší, ale také odolnější než běžné polyuretanové pěny. Pamatujte, že matrace je investice do kvalitního spánku na několik let.

Jedna nebo dvě matrace?

Při nákupu matrace na manželskou postel může dojít k dilematu, zda koupit jednu velkou matraci nebo raději matrace dvě. Počítejte s tím, že při použití jedné matrace se může váš spánek stát diskomfortní. Ucitíte každý pohyb druhé osoby. Chcete-li se tomu vyhnout, můžete pořídit dvě matrace nebo zvolit moderní elastické matrace, které pohyby spících lidí dokonale izolují. V případě predispozici dvou osob nebo odlišné stavby těla lze pořídit i dvě odlišné matrace.

Nezapomeňte vhodný potah

Nákup správné matrace nekončí pouze výběrem vhodného modelu. Je také nutné zvolit dobrý potah, který dobře dýchá, lze jej sundat a umýt a po třech praních se neopotřebuje. Z hygienických a funkčních důvodů se vyplatí investovat do kvalitních omyvatelných potahů. Nejlepší je vybrat si ty, které jsou dobře prodyšné a obsahují syntetická a přírodní silná vlákna.