Jste zde

Tři tipy, jak proměnit starou skříň k nepoznání

Zdroj: redakce

Máte doma starou skříň, která mezi ostatním nábytkem působí jako pěst na oko, protože je nemoderní? Renovujte! Vybledlý či praskající nátěr, poškrábaný povrch, nic není překážkou.

27. 6. 2011

Stačí zapojit fantazii a nápady se jen pohrnou. Vzhled skříně můžete změnit kompletně, nebo vymyslete vtipný retro design – kombinaci některých původních míst povrchu s novým řešením. Základem je nebát se změny, i když bude markantnější a uvědomit si, v jaké místnosti bude skříň posléze stát – tedy jak by měla na okolí působit.

1) Samolepící tapeta aneb za 15 minut je hotovo

Toto řešení je naprosto jednoduché. Stačí si změřit plochu, které chceme dát nový vzhled, a pak už jen vybírat. Nabídka trhu je opravdu pestrá. Dají se sehnat jak jednotlivé barvy, tak různé vzory či dokonce obrázky. Poté si už jen dejte pozor, abyste skříň řádně očistili od nečistot a prachu, aby samolepka držela.

2) Nový nátěr nemusí být jednolitá nuda

Toto bylo asi první, co vás napadlo. Skříň nově natřít. Ano, i to je řešení. A barvy lze kombinovat dle libosti. Pokud je skříň určena dětem do pokojíčku, pak i ony samy si na ní mohou něco namalovat. Hledáte-li něco extra, zkuste kombinovat kontrastní odstíny. Jako zdobné prvky lze použít obrysy geometrických tvarů.

3) Dvířka pryč, přichází nový vzhled

Tento tip ocení všichni, jejichž skříň má opravdu silně poničená dvířka. Ani to však není důvod, aby nábytek putoval k popelnici. Tam skončí pouze dvířka. Efektivně je nahradí například pěkný závěs s moderním motivem nebo dřevěná žaluzie či bambusová roleta.

Ještě před tím, než se pustíte do oživení skříně, si však uvědomte, zda to má smysl. Pokud se téměř rozpadá a je skrz na skrz prolezlá červotočem, rozlučte se s ní a vydejte se na nákup, kde si bez komplikací vyberete novou.

Stejně tak se nepouštějte do renovace starožitností, neodborným zásahem byste je mohli nenávratně poničit. Vyhledejte odborníka – restauratéra – a jen se těšte na konečný výsledek.