Jste zde

Toulitka: Jak se starat o pokojovku, které se říká mužské štěstí? Pozor na průvan!

červená toulitka Zdroj: Shutterstock
Víte, jak se starat o toulitku a proč by měla být v každé chlapské domácnosti? My ano a v dnešním článku vám to prozradíme.

1. 11. 2023

Toulitka, jinak také anturie, je noblesní pokojová rostlina, která ozvláštní každou domácnost. Skvěle doplní jakýkoliv styl interiéru a za správnou péči se vám odmění překrásnými květy, které vypadají, jako by byly vytvořené z vosku.

Na rostlině navíc vydrží kvést až několik týdnů a mohou mít červenou, bílou, růžovou nebo žlutou barvu. Aby vám však toulitka vykvetla, je důležité co nejvíce napodobit podmínky, které panují v její domovině. 

shutterstock_1211900497.jpg

květy toulitky
Zdroj: 
Shutterstock
Květy anturií jsou oblíbenou součástí nejen svatebních, ale i smutečních vazeb. 

Toulitka miluje teplo a vysokou vzdušnou vlhkost

Věděli jste… Ve skutečnosti je rostlina nápadná svými barevnými listeny? Opravdové květy jsou velmi malé a rostou na palici uprostřed listenu. 

Rostlina pochází z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky, kde roste ve vlhkém prostředí. U vás doma si tak potrpí nejen na teplo, ale hlavně na pravidelnou zálivku a pořádnou dávku vlhkosti. Pozor však! Anturie je velmi citlivá na kvalitu vody. 

Rostlina by měla být umístěná u severního nebo východního okna, kam dopadá jen malá část světla, nikoliv přímé slunce, které by mohlo spálit listy.

Ideální teplota pro její pěstování se v teplých měsících pohybuje okolo 21 stupňů Celsia a v zimě by rozhodně neměla klesnout pod 18 stupňů Celsia. Pozor byste si také měli dát na větrání, jelikož závan studeného vzduchu z venku může být pro vaši rostlinu fatální. 

Substrát udržujte stále mírně vlhký, ale rostlinu nikdy nezalévejte studenou ani tvrdou vodou. Ideální je dešťovka nebo alespoň převařená voda, kterou necháte alespoň 24 hodin odstát. Během zimních měsíců zálivku omezte. 

shutterstock_2098603609.jpg

toulitka jako čistička vzduchu
Zdroj: 
Shutterstock
Toulitka patří mezi nejúčinnější čističky vzduchu. Vaši domácnost zbaví těkavých látek, které vašemu zdraví rozhodně neprospívají. 

Rostlinu také pravidelně roste, abyste jí zajistili vyšší vzdušnou vlhkost. Vždy však dodržte stejná pravidla jako při zalévání. Respektive k rosení použijte pouze měkkou vodu. Pokud použijete příliš tvrdou vodu, objeví se na listech nevzhledné vápenaté usazeniny. 

V topné sezóně je vhodné k rostlině umístit odpařovač, mlhovací fontánku nebo zvlhčovač vzduchu, případně můžete rostlinu umístit na misku s vodou, na jejíž dno položíte oblázky. Dbejte však, aby samotná rostlina nestála ve vodě. Účinným trikem je také seskupení většího množství rostlin. Rostliny si navzájem vytvoří své vlastní mikroklima.

shutterstock_2139076647.jpg

toulitka mužské štěstí
Zdroj: 
Shutterstock
V minulosti si toulitka získala přezdívku mužské štěstí. Dle tradice totiž přinese do chlapské domácnosti štěstí a úspěch v podnikání.  

Přesazujte jen starší a nekvetoucí rostliny

Rostlinu nemusíte každoročně přesazovat. Obvykle postačí, když jí dopřejete větší prostor a nový substrát jednou za dva roky. Navíc si jí můžete při této příležitosti také jednoduše rozmnožit za pomoci řízků. Stačí mateřskou rostlinu roztrhnout na dvě části tak, aby každá měla listy i kořeny. Jednotlivé části pak zasaďte do samostatného květináče. 

Substrát volte lehký, dobře propustný a mírně kyselý. Použít můžete i klasický substrát pro pokojové rostliny, abyste ho ale trochu odlehčili, přidejte do něj jehličí, perlit nebo zkompostovanou kůru. 

Hnojivo dopřejte toulitce v době vegetace jednou za 14 dní. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/anturie-pestovani-30000228.html
  • https://www.denik.cz/zahrada/pet-rad-pro-pestovani-noblesnich-anturii-20180108.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-toulitky-neboli-anturie-26723.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/toulitka-pestovani-mnozeni-20330405.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/anthurium-cili-toulitka-elegantni-pokojovka-kvete-cele-mesice.html