Jste zde

Tilandsie: Vzdušné rostliny, které k životu nepotřebují zeminu. A nádherně vypadají!

tilandsie na kmeni 2 Zdroj: Bigstockphoto
Pusťte se do pěstování tilandsií. Exotických rostlin, které ke svému životu nevyžadují téměř žádnou péči a jejich pěstování zvládne i naprostý pěstitelský antitalent.

4. 5. 2021

Tilandsie jsou vzdušné rostliny, které jsou specifické tím, že ke svému životu nepotřebují zeminu. Rostliny rostou epifyticky na povrchu jiných živých rostlin, na kmenech stromů i na skalách. Na rostlinách však neparatizují! Živiny i vláhu získávají ze vzdušné vlhkosti pomocí malinkatých šupinek, které mají na listech. 

bigstock-beautiful-air-plant-call-till-376978972.jpg

tilandsie na kmeni
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kořeny tilandsií slouží pouze k uchycení rostliny k podkladu. Živiny i vláhu rostlina přijímá skrze listy. 

Pojďte si s námi vypěstovat tuto netradiční pokojovou rostlinu původem z pralesů Jižní Ameriky i u vás doma! Vytvořit jí vhodné podmínky i ve vašem domově vlastně není vůbec těžké: Tilandsie potřebuje jen dostatek světla, pravidelné rosení a vděčná vám bude za stanoviště, na kterém proudí čerstvý vzduch.

Zatímco zelené tilandsie nesnáší přímé sluneční záření a vodu vyžadují pravidelně, tilandsie se stříbrnými listy bez problémů přežijí na přímém slunci i v bytě se suchým vzduchem. 

U tilandsií zohledněte druh a podmínky, ve kterých žije!

Tilandsie nejčastěji seženete se zelenými nebo stříbrnými listy. Přičemž podle barvy listů, respektive množství šupinek, se pak odvíjí nejen správná péče, ale i ideální umístění. 

Tilandsie se stříbrnými listy jsou méně náročné a mnohem lépe se jim daří v bytech se suchým vzduchem. Milují přímé slunce, vydrží delší dobu bez zálivky, ale potřebují čerstvý proudící vzduch.

Zelené tilandsie naopak potřebují lehké přistínění a vyšší vzdušnou vlhkost, kterou jim nejlépe zajistíte pravidelným rosením nebo hodinovou koupelí. Bez problémů však přežijí v uzavřených nebo polouzavřených nádobách, kde neproudí vzduch. 

bigstock-beautiful-air-plant-call-till-376978975.jpg

tilandsie v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dostatek vláhy je pro tilandsie zásadní. Od příruček, která tvrdí, že tilandsie není nutné zalévat resp. rosit, dejte ruce pryč!

Četnost rosení se liší v závislosti na ročním období

Četnost rosení se odvíjí od podmínek, ve kterých tilandsie žije, a samozřejmě od druhu. Obecně však platí, že tilandsie se zelenými listy vyžadují rosení 2-4krát týdně a tilandsie se stříbrnými listy jednou za deset dní. Se začátkem léta je však nutné zálivku zvýšit. 

Tilandsie roste vždy měkkou, ideálně dešťovou, vodou. Vhodná je však i voda balená nebo destilovaná voda s pár kapkami hnojiva. Voda z vodovodního kohoutku obsahuje velké množství soli a chloru, a proto není vhodná. Není-li však zbytí, jednou za čas neuškodí. Dbejte však na to, aby voda byla delší dobu odstátá.

Tilandsie můžete umístit téměř kamkoliv

Tilandsie můžete pěstovat buď volně, nebo z nich můžete vykouzlit opravdu krásné aranžmá. Umístit je můžete například na kámen, kousek větve nebo na kůru. Skvěle však vypadají i ve velké sklenici společně s dekoračním pískem a oblázky, v aeráriu i ve staré žárovce. 

Tilandsie můžete k podkladu přidělat téměř čímkoliv. Můžete je přilepit tavnou pistolí i přidělat drátkem. Ne však měděným, který je pro tilandsie jedovatý. 

Po odkvětu už obvykle znovu nevykvetou

Dopřejete-li tilandsiím vhodné pěstební podmínky, odmění se vám květem, který může mít žlutou, červenou, fialovou i modrou barvu. Většina tilandsií však kvete velmi krátce a pouze jednou za život.