Jste zde

Světové strany a jak podle nich zařídit interiér?

ložnice slumberland Zdroj: slumberland.cz
Pokud chcete ve vašem domě nebo bytě po celý den trávit čas v příjemných teplotách a v pozitivní atmosféře, měli byste brát zřetel na světové strany a jejich vliv na proslunění a prohřátí každé jednotlivé místnosti.

8. 7. 2020

Zde je několik rad a tipů, jak ideálně rozvrhnout váš interiér.

Zdroj: slumberland.cz

Základní fakta

Začněme několika základními fakty: v místnostech na východě je nejvíce světla a tepla ráno a dopoledne, na západ naopak nejvíce svítí odpoledne a večer. Sever bývá nejchladnější, avšak rovnoměrně prosvícený, jih je zase nejteplejší, a to převážně v zimě. Pokud se budete držet těchto informací, můžete si váš interiér zařídit přesně podle vašich potřeb, a navíc ušetřit nemalé finance.

Místnosti na východ

Ložnice a dětský pokoj by měly být umístěny ve východní části domu či bytu. Ranní slunce ulehčuje vstávání z postele a nižší teplota odpoledne a večer není na škodu, nýbrž naopak: pro kvalitní spánek je totiž chladnější ovzduší přímo ideální. Pokud v kuchyni často nevaříte, ale například v ní snídáte, můžete ji také umístit na východní stranu vašeho obydlí – není totiž nic lepšího než snídaně v prosluněné místnosti.

Místnosti na západ

Na západ směrujte obývací pokoj, ale pouze v případě, že vám odpoledne a večer nevadí hodně světla, které v letních měsících může způsobit až příliš vysokou teplotu. Pokud máte vyčleněnou samostatnou místnost jako pracovnu, může být také orientována na západ.

Severní strana

V severní části vašeho interiéru se může kromě místností, kde přes den netrávíte mnoho času (jako například koupelna, WC, spíž,…), nacházet i kuchyně. Chladnějšího ovzduší se nebojte, neboť kuchyňské spotřebiče vydávají teplo, které místnost ohřeje. Větší chlad má také pozitivní vliv na trvanlivost potravin.

Jižní strana

Místnosti na jihu jsou ideální na trávení času, protože se zde nejdéle udrží teplo. Proto se tam může nacházet obývací nebo dětský pokoj. Počítejte však s tím, že do těchto místností bude dopadat hodně slunečního světla, proto je dobré pořídit sem rolety nebo žaluzie, které budou v případě potřeby světlo blokovat.