Jste zde

Studí vás nohy? Zkuste komfort podlahového topení

Zdroj: geralt (Pixabay)

Do novostaveb nebo při rekonstrukcích starších domů se mnoho lidí rozhoduje pro podlahové topení. Je to velice dobrá volba, protože podlahové řešení poskytuje vysoký tepelný komfort.

12. 8. 2013


U podlahového topení představuje hlavní výhodu to, že topí velká plocha, takže není nutné vyhřívat topení na vysoké teploty. Tím se šetří energie i výdaje, teplo jde od nohou, což také výrazně přispívá k pocitové pohodě, takže ve výsledku doma panuje velice příjemné klima.

Pro pokládku podlahového topení je třeba se rozhodnout, zda zvolit podlahové teplovodní nebo elektrické topení. Teplovodní ovšem klade vyšší nároky na pokládku i údržbu, ale s elektrickým jsou přitom funkčně více než srovnatelné.

Zajímá vás více o tomto tématu? Podívejte se do těchto článků:

Podlahové topení může zcela nahradit klasická topná tělesa

Elektrické podlahové topení vyniká šíří možností, které lze zvolit. Na výběr je především mezi různými typy topných těles, od standardních topných kabelů, přes topné rohože až po extrémně tenké topné folie. Za úvahu také stojí, jestli budete využívat podlahové topení jako hlavní topný systém, nebo pouze jako doplňkové vytápění pro větší tepelnou pohodu. Na základě toho jsou totiž podlahové vytápěcí systémy vybaveny termostaty. Jestliže podlahové topení představuje hlavní zdroj tepla, mívá dva termostaty. Jeden pro měření teploty vzduchu a druhý, který sleduje teplotu podlahy, přičemž rozhodující je teplota vzduchu. Jako doplňkové topení pak funguje pouze podlahový termostat.

elny-2

Na takovou krajinku se dívá lépe zpoza okna ve dobře vytápěné místnosti. Zdroj: iacobvasile (Deviantart.com)

Topné kabely mají univerzální použití, a to dokonce i ve venkovním prostředí k prohřívání chodníků nebo schodů. Výkon topení se odvíjí od hustoty položení kabelu. A co si představit pod pojmem topné rohože? Jde vlastně jen o kabely zpevněné a napevno zafixované ve speciální tkanině. Není tak možné u nich zvolit vyšší nebo naopak nižší hustotu pokládky. Zato se ale pokládají snáze rozvinutím po ploše, podobně jako u koberců. Jak kabely, tak i rohože se zalévají do betonu, nebo se zakrývají stěrkou.

Co se týká topných folií, ty vynikají velkou tenkostí (méně než půl milimetru) a jsou naprosto rovné. Potřeba zalití do betonu u nich tudíž odpadá. Stačí na ně položit k tomu určené desky, na něž se následně jen položí podlahová krytina.