Jste zde

Spojení kuchyně s obývacím pokojem. Trend, na který se musí opatrně

béžová kuchyně Zdroj: Bigstockphoto
Doby, kdy se houfně bourala umakartová jádra v panelových domech, aby vznikaly pěkné koupelny, střídají časy spojování kuchyně s obývacím pokojem. Proč ne? Jen je potřeba jít na to s jasnou vizí a domyslet následky, které se dostaví.

22. 6. 2021

Kuchyně spojená s obývákem není špatný nápad, ba dokonce je to skvělé řešení pro malý byt. Prostor se zvětší, provzdušní, z praktického hlediska si uvolníte dosud nevyužitá zákoutí. Pro všechny byty (i domy) pak platí, že i když jste v kuchyni, jste svým způsobem stále nablízku rodině v obývacím pokoji

Pozor na zjevné nevýhody

Má to ale i nějaký ten háček. Tím největším jsou pachy, které se budou z kuchyně nekontrolovatelně šířit i do obýváku, a pokud si nedáte záležet na pravidelném a správném větrání, můžete stále dokola prát veškerý bytový textil, který snadno načichne, stejně jako třeba čalounění sedačky. Stejně tak počítejte s tím, že se bude do odpočinkové zóny (obýváku) dostávat hluk z pracovní zóny (kuchyně). Snadno se vám připomene třeba myčka na nádobí.

bigstock-modern-living-room-interior-397115834.jpg

spojená kuchyň s obývákem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud máte k dispozici opravdu velký prostor, pak máte vyhráno. Můžeme v něm zkombinovat obrovskou kuchyň a prostorný obývák.

Druhou nevýhodou je nemožnost skrýt za dveřmi pracovní nepořádek v kuchyni, na nějž se z obýváku nejspíš nechcete dívat. Na druhou stranu se to dá elegantně vyřešit vkusnou zástěnou, případně posuvnými dveřmi.

Na co si dát pozor? Bouráním to jen začíná

Spojit s kuchyň s obývákem, to neznamená jen zbořit kus zdi. Předem musíte promyslet hned několik zásadních věcí, abyste svého rozhodnutí nakonec nelitovali. 

bigstock-open-concept-of-a-kitchen-din-373402057.jpg

kuchyň a obývák
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud nemáte prostoru nazbyt, pak se budete muset smířit s jednoduchou "přímou" linkou.

Nepodceňte podlahu

Zatímco v obývacím pokoji můžete mít prakticky všechno od lina přes koberec až po staré dobré parkety, v kuchyni je výběr materiálu trochu komplikovanější. Pokud se nespokojíte s linem (ani tím moderním, které vypadá fakt pěkně), pravděpodobně se zaměříte na odolné podlahy (třeba vinylové). Jestli vás podlaha v obývacím pokoji už netěší, možná je tohle dobrá příležitost zabít dvě mouchy jednou ranou a vyměnit ji i tady. 

Myslete i na to, že podlahy musíte vzájemně na milimetr vyrovnat, abyste ani jedním směrem nezakopávali, případně použít spojovací profily. 

Jak rozdělit dvě místnosti v jedné?

Ťukáte si na čelo, že chcete spojit dvě místnosti a najednou je máte zase rozdělovat? Opravdu to ale chce opticky oddělit obývací pokoj od kuchyně. Jednolitost by vás dlouho nebavila, nevypadalo by to dobře.

Proto je ideální přejít plynule od podlahy k výmalbě (aby obývák nebyl kanárkově žlutý a kuchyň sytě oranžová) a ke sjednocení stylu bydlení, pokud máte v tomhle ohledu nedostatky (aby to v obýváku nevypadalo jako u babičky na venkově a v kuchyni jako na zámku).

Sladěno máte, teď jen rozdělit. Stačí třeba jen natočit sedačku opěradlem (zády) ke kuchyni. Chcete-li to provést sofistikovaněji, můžete si nechat vybudovat ostrůvek nebo vhodně postavit jídelní stůl.  

Nezapomeňte na osvětlení

Pozornosti, které se v českých domácnostech dostává samotnému osvětlení, skutečně není mnoho. Když navíc provedete takovou stavební úpravu, o které je řeč, rozhodně byste měli znovu vzít v potaz rozdílnost obou zón – zatímco v kuchyni potřebujete především bílé světlo, při kterém se dá dobře pracovat, v obýváku uvítáte spíš světlo tlumené, teplejší. Rozhodně tedy nešetřete na svítidlech. Neuděláte chybu, když si o jejich rozmístění necháte poradit od odborníka. 


Použité zdroje: 

  • https://www.homeincube.cz/4-tipy-kuchyni-spojenou-obyvakem/
  • https://www.dumazahrada.cz/bydleni/kuchyne/27070-spojeni-kuchyne-s-obyvakem-ma-sva-pravidla-kde-zacit-a-na-co-dat-pozor/
  • https://www.living.cz/chcete-spojit-kuchyn-s-obyvakem-jdete-na-to-s-citem-2/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/propojit-kuchyn-s-obyvakem-nebo-ne-tyhle-3-veci-zvazte-44850