Jste zde

Spěcháte s rekonstrukcí? Zrychlí ji suchá podlaha!

Zdroj: redakce

Chcete mít v rodinném domě, bytě nebo na chalupě dokonalou podlahu bez nepříjemného vrzání a nerovností? Pak by zajímavým řešením mohla být takzvaná „suchá podlaha“.

1. 6. 2011

Co to vlastně je suchá podlaha?

Suché podlahy jsou plovoucí podlahy vytvořené sádrokartonovými nebo  sádrovláknitými  podlahovými deskami, které se kladou vedle sebe. Podlaha je oddělena od podkladní konstrukce pružnou mezivrstvou z minerálních vláken, polystyrenu nebo suchého podsypu. Od obvodových stěn ji potom dělí izolační okrajový pásek. Takto zkonstruovaná  podlaha nevrže, má výborné tepelně izolační vlastnosti a perfektně utlumí i většinu zvuků, takže sousedy a děti prohánějící se vám nad hlavou téměř neuslyšíte.

Suchá podlaha je nehořlavá, má výbornou tepelnou vodivost a je tedy možné do ní instalovat podlahové vytápění. A protože jsou desky už z výroby impregnovány, je možné je použít do prostor koupelny nebo WC. Na suchou podlahu pak můžete pokládat všechny běžné podlahové krytiny, jako jsou koberce, parkety, lamináty, dlažba, korky, PVC apod.

Suchá podlaha – rekonstrukce bez čekání

Suché podlahy se mohou použít jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích. Jednou z hlavních předností suché podlahy je její nízká hmotnost – ta je zhruba 25 kg na čtvereční metr. Právě proto je pro rekonstrukce a sanace ideální. Navíc ji lze provádět jak na betonový podklad, tak třeba na dřevěné rámy. Snadno s ní vyrovnáte nerovnosti, a staré dřevěné trámy vám poděkují, že nepoužíváte mokrou technologii.

Asi největší výhodou suchých podlah je rychlý postup výstavby a okamžitá zatížitelnost. Na rozdíl od „mokrých podlah“ se tady nečeká na vyzrání a vyschnutí. Celý proces se tak o 3 až 4 týdny zkrátí. Pokládáte-li si suchou podlahu sami, třeba na chalupě, oceníte i to, že práci můžete kdykoliv přerušit, aniž byste porušili technologický postup. Pokládka navíc nemá žádný odpad - co v jedné řadě uříznete, použijete v řadě vedlejší.

Za zmínku stojí i to, že suchá podlaha je ekologická, podlahové desky neobsahují formaldehydy, jsou vyrobeny nejmodernější technologií,  otestovány a certifikovány.

Článek, který jste si právě přečetli, vznikl ve spolupráci s Ing. Michaelou Hynštovou z Cechu suché výstavby České republiky.