Jste zde

Psyllium pomůže s trávením a je skvělým parťákem při hubnutí

mleté psyllium Zdroj: Bigstockphoto
Víte, že existuje přírodnina, která vám pomůže zkrátit hodiny prosezené na toaletě? Pokud trpíte zácpou, zařaďte do jídelníčku psyllium – látku, která od nepříjemných stavů prokazatelně pomáhá. Jak ji užívat?

18. 9. 2021

Psyllium je látkou, která se získává rozemletím osemení jitrocele indického (plantago ovata). Tato rostlina, jak už můžeme dle názvu odvodit, se nejčastěji vyskytuje v Indii, kde ji tradiční indická medicína využívá už více než 2000 let. Dále se jitrocel indický vyskytuje v oblasti Středozemního moře a na Arabském poloostrově. 

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a umožňuje pocházet trávicím traktem bez vstřebání. Má velmi nízkou kalorickou hodnotu, a tudíž je vhodná při redukčních dietách. Kromě toho napomáhá k normalizaci funkce trávicího traktu a ulevuje od zácpy.

bigstock-heap-of-psyllium-husk-in-woode-388227139.jpg

psyllium v misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Psyllium je ideální pomocník, pokud vás trápí zažívácí problémy.

Tím, že umí psyllium vázat vodu, zvětšuje svůj objem v trávicím traktu až 40krát. Obalí se totiž do gelu, který pak mechanicky napomáhá k odsouvání škodlivých látek z trávicího traktu.

Psyllium je vhodné zařadit do jídelníčku taky ve chvíli, kdy držíte dietu. Při konzumaci nalačno totiž pomáhá naši mysl zbavovat pocitu hladu a naopak vyvolává pocit nasycení. Navíc neobsahuje žádné cukry a jen minimum kalorií. Díky vláknině pak napomáhá k pravidelné stolici.

Konzumace psyllia je vhodná i při léčbě hemeroidů, jelikož je konzistence stolice měkčí, a tudíž nedochází k tak velkému tlaku na konečník při vyprazdňování. Tuto vlákninu je vhodné konzumovat také při průjmu, či zácpě

bigstock-woman-adds-psyllium-fiber-to-g-431016068.jpg

psillium ve vodě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Psillium nemá chuť, zamíchat ho můžete s vodou nebo s jogurtem.

Mnohé studie navíc prokazují, že psyllium prospívá srdci a reguluje jak systolický, tak diastolický krevní tlak. Díky pravidelnému konzumování psyllia můžete snížit též hladinu „špatného“ LDH cholesterolu, který může způsobit srdeční onemocnění.

Mini bylinková zahrádka v truhlíku: Pozor na mátu i přímé sluníčko

Jak psyllium užívat?

Psyllium se na našem trhu vyskytuje především ve dvou podobách. Buď jako celá semena, nebo semena rozdrcená na prášek. V této podobě se asi 30 minut po jídle užívají 1 až 2 čajové lžičky rozmíchané v pití, nebo v jogurtu. Psyllium ale můžete též zakoupit v kapslích. 

Ať už užíváte samotná semena, či kapsle, rozhodně byste neměli zapomenout na zvýšený pitný režim. Těsně po užití psyllia je vhodné vypít alespoň jednu větší sklenici vody. To proto, aby mohla látka v těle pořádně nabobtnat.

Použité zdroj: 

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Psyllium
  • https://www.poradnaprozdravi.cz/slovnik-pojmu/psyllium-a-jeho-vyuziti-detail-1370
  • https://www.lekarna.cz/clanek/psyllium-pro-zdrave-traveni/