Jste zde

Průvodce světem svíček: Víte, jak rozeznat kvalitní od šmejdu, který ničí zdraví?

kávová svíčka Zdroj: Bigstockphoto
Taky milujete plápolající světlo, vůni vosku nebo přidané esence, klid a hřejivou atmosféru, kterou dokáže nastolit něco tak obyčejného, jako je svíčka? Ano? Možná jste ale nevěděli, jak odlišit kvalitní kusy od „šmejdů“. Jak to tedy je?

28. 1. 2024

To nadšení pro pohled do ohně nebo na něj nám zůstalo po předcích a předcích našich předků. Už v pravěku se člověk podle všeho rád díval do ohně, asi tak rád, jako se dnes většina lidí dívá na televizi. Oheň dokáže dokonale uklidnit a zahnat stres, a když zrovna nemůžeme mít krb, rádi si dopřejeme alespoň svíčku nebo celou jejich sadu.

Rozdíl je hlavně ve složení

Pořídit se dnes dají ledajaké svíčky a rozdíly mezi nimi jsou více či méně patrné. Tím nejdůležitějším je pochopitelně to, z čeho jsou vyrobené a z čeho je vyrobený jejich knot. Zatímco ty nejkvalitnější svíčky výrobce s láskou tvoří ze sójového nebo včelího vosku, ty, které snad můžeme označit za nejhorší, jsou vyráběné z parafínu. Při jejich pálení se do vzduchu uvolňuje benzen a oxid uhličitý, což se může při dlouhodobých seancích při svíčkách neblaze podepsat na našem zdraví.

bigstock-214009714.jpg

svíčky ze včelího vosku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Svíčky z plátů včelího vosku jsou krásné, ale poměrně rychle hoří.

Svíčky ze sójového a včelího vosku jsou naopak neškodné, zahřát nás může i pocit, že jsou vyráběné z obnovitelných zdrojů. Můžete namítnout, že takové svíčky jsou o dost dražší než ty parafínové. Kouzlo však spočívá v tom, že například svíčky ze sójového vosku vydrží až o 50 % déle než klasické. A hlavně je tady to zdraví, tedy škodlivost a neškodnost.

Svíčky ze včelího vosku určitě v obchodech spatříte rolované a lité. Ty první lahodí oku a jsou skvělé jako doplněk do bytu, ty druhé jsou pro pálení lepší, už třeba proto, že déle hoří. Všechny svíčky z včelího vosku ale spojuje ta nádherně jemná a hřejivá vůně, která je pro ně typická.

Fajnšmekři jdou po palmových svíčkách

Na pomyslné první příčce přehlídky svíček stojí svíčky z palmového oleje. Poznáme je už na první pohled díky jejich krystalickému nebo zrnitému vzhledu. Vyrábějí se z čistého palmového oleje, jsou dražší, ale také od nich můžete očekávat skutečnou kvalitu. Drží tvar, nejde z nich kouř, mají jasný plamen. Budete-li chtít potěšit svíčkomila, palmovou svíčkou ho rozhodně neurazíte.

bigstock-romantic-still-life-with-candl-197094820.jpg

svíčka ve skle
Zdroj: 
Bigstockphoto
Některé značky svíček jsou velmi drahé - nicméně často si připlácíte za kvalitu vosku a tím za zdravotní nezávadnost.

Gelové svíčky: Zpestření domova, nebo kýč?

Ať tak, či tak, gelové svíčky jsme nemohli opomenout. Zatímco jedni jim nikdy nepřišli „na chuť“, jiní je milují, protože mohou být krásnou ozdobou do bytu. Dokonce si je můžete vyrobit sami doma a nazdobit si je tak, jak budete sami chtít. Stačí si jen pořídit samostatně knot, gel na výrobu svíček a nějaké ty drobnosti na dekoraci – ideálně nehořlavé, jako skleněné korálky, kamínky nebo mušličky.

Vonné svíčky: Propadněte příjemné závislosti

Jsme přesvědčení o tom, že závislost na vonných svíčkách existuje. Je u nich ale obzvlášť nutné dát si pozor při výběru a nehledět jen na cenu, ale především na kvalitu. Vonné svíčky vznikají přidáním přírodních i syntetických parfémů do voskové hmoty.

Některé z nich ale mohou uvolňovat karcinogenní látky, třeba formaldehyd a benzen. Samozřejmě, že když si zapálíte takovou svíčku jednou za rok na chvilku, zřejmě nic nezaznamenáte, ale pokud se bez svitu a vůně svíček neobejdete, dejte si na ty nekvalitní opravdu pozor.

Za skutečně kvalitní svíčky známých značek zaplatíte i stovky korun, můžete si však být jistí, že vaše bydlení dokonale provoní během chvilky a na dlouho a zároveň neohrozí vaše zdraví nějakým skrytým chemickým procesem.

Víte, jak správně zacházet s vonnou svíčkou?

Zapálit a nechat být, říkáte si? Může se stát, že svíčka nebude mít takový efekt, jaký jste čekali. Možná to ale není její chyba. Tady jsou nejčastější prohřešky, kterých se dopouštíme. Neděláte je taky?

  • Knot by neměl být kratší než 3 mm a delší než 5 mm.
  • Pokud svíčka kouří, sfoukněte ji, zastřihněte knot, odstraňte jeho spálené částečky a znovu zapalte. Lepší?
  • Každá kvalitní svíčka se dá pálit rovnoměrně, aniž by se v ní udělal „tunel“, takže by její velká část zůstala nevyužitá. Vosk nechte rozpustit při pálení až ke krajům sklenice či stojanu. Z vosku se vytvoří hladina a svíčka déle vydrží.
  • Svíčku bychom neměli nechat hořet déle než 4 hodiny. Po této době ji nechte aspoň 2 hodiny odpočívat.
  • Některé vonné svíčky jsou skutečně silné a při delším pálení můžete mít pocit, že vám začínají spíše nepříjemně páchnout, případně vás z nich může třeba i bolet hlava. Ideální čas na to, abyste ji uhasili. Uvidíte, že až ji zapálíte třeba za pár dní znovu, bude to zase v pořádku. „Potíž“ je často ve vysoké koncentraci vůně.

Propadli jste svíčkám, nebo jste vůči jejich kouzlu stále imunní?

Zdroje:

  • https://www.goodie.cz/a/svicky-a-zdravi-nedychejte-skodlive-latky-a-naucte-se-jak-vybrat-kvalitni-svicku
  • https://andelskasvickarna.cz/jak-pozname-kvalitni-svicku/
  • https://www.biano.cz/magazin/jak-vybrat-svicky-do-interieru
  • https://www.astron-svicky.cz/jak-rozpoznat-kvalitni-palmovou-svicku-od-nekvalitni/
  • https://www.bioneeds.cz/bioneeds-blog/jak-poznat-zdravotne-nezavadne-svicky--reknete-ne-parafinu/

Výborně, propagace palmového oleje, devastace deštných pralesů. To musí mít fajnšmekři žaludek, aby takové svíčky rádi přijímali. Ale co byste v redakci neudělali pro reklamu, že?