Jste zde

Přemek Podlaha nám desítky let radí lépe než vědmy a ministři

Zdroj: Prima

Jak vyrobit z plastových lahví prakticky cokoliv od konstrukce plašící krtky po vázání na snowboard? Pravidelní diváci kutilských televizních pořadů s Přemkem Podlahou to jistě vědí. Kdo kromě něj nám z televizních obrazovek radí ohledně bydlení?

7. 9. 2014

Ne neděláme si legraci, na konci osmdesátých let Československá televize skutečně v Receptáři zveřejnila reportáž o výrobě vázání na „sněžné prkno“ svépomocně z plastových lahví. Podobných perliček se za léta kutilských pořadů odvysílala mnoho. Přece jen nad nimi ale převažují daleko užiečnější rady.

Od jaderné fyziky se dostal k hubení slimáků

Začal v Zemědělském magazínu, ale diváci si ho ve velké míře oblíbili také jako moderátora zábavného soutěžního pořadu Deset stupňů ke zlaté. Miliony diváků sledovali oblíbeného moderátora, když komentoval výborné výkony traktoristy v soutěžním oboru jaderná fyzika a mnoho dalších nezapomenutelných okamžiků jedné z prvních televizních soutěží vysílaných na území Československa.

Pro mladší generace ovšem Přemek Podlaha představuje muže, který každý víkend přichází s originálními nápady na vylepšení domova či zahrady, vyhubení mravenců nebo slimáků a zveřejňuje při tom nápady domácích kutilů, za něž by se v nejednom případě nemuseli stydět tvůrci hollywoodských sci-fi filmů.

premek-podlaha2

Knihy, kalendáře, cédéčka, to vše uchovává stovky rad a tipů, které zazněly v Receptářích. Zdroj: archiv

Ruce jdou mu dozadu, on je zkrátka pozadu

Nikoliv, tento titulek rozhodně nepopisuje Přemka Podlahu, guru všech, kdo každou volnou chvíli tráví v dílně u ponku nebo s rukama v záhoně. Jedná se o druhé dvojverší písně Sousedovic Toníček nemá žádný koníček, jež dlouhá léta fungovala jako úvodní znělka pořadu Receptář. Ten spoluvytvářel a moderoval právě Přemek Podlaha a nutno podotknout, že měl na jeho úspěchu hlavní podíl.

Než se dostal do Receptáře, Receptáře nejen na neděli a podobných kutilských a zahrádkářských relací, působil od roku 1975 ve zmíněném Zemědělském magazínu. Letos je tomu již 38 let, kdy trávíme neděle při sledování jeho roubů, úsporných konví a jiných rad, návodů, zlepšováků a vynálezů. Číslovka 75 tento rok v jeho životě sehraje svou roli i letos, tolikáté narozeniny totiž v první polovině června oslaví.

Rady do domácnosti přinášíme i my. Poradíme třeba, jak si na okně vypěstovat bylinky:

Receptář prima nápadů

Zahrada i les, práce a pes, takto by šel zveršovat seznam Podlahových největších koníčků, kterým se, vedle četby knih Karlů Čapka a Poláčka, nejvíce věnuje. Podle vyjádření spolupracovníků je prý workoholik, takže na hobby mu příliš prostoru nezbývá.

Krom toho ho nyní naplňuje jeho nejnovější televizní pořad, Receptář prima nápadů. Sledovat ho můžeme každou neděli kolem poledne na stanici Prima Family. Vystudovaný doktor filozofie v něm nijak nevybočuje z léty prověřeného modelu. Dává prostor domácím zlepšovatelům i odborníkům z oblasti botaniky či stavitelství, takže pravidelný divák může vidět různé pohledy na širokou škálu problémů souvisejících s bydlením.

Nabídli jsme vám stručný medailon legendy českého zahrádkaření a kutilství. V dalších částech seriálu se můžete těšit například na stručný přehled pořadů, které nám radí právě v kutilském a zlepšovatelském odvětví. Dále se podíváme na ty, kteří se starají o zvelebování bytových prostorů, tedy na relace o bytovém designu a o bydlení vůbec. Dojde i na Jak se staví sen, jehož designéry jsme vyzpovídali v těchto článcích:

Inspiraci pro bydlení a zahrádku najdete I na Facebooku. Třeba na našem profile, tak neváhejte a přidejte se k fanouškům.