Jste zde

Pokojovky, které zbožňují šero a stinné kouty: Hoja, zelenec i zamiokulkas

zamiokulkas Zdroj: Shutterstock
Potřebujete zaplnit stinné kouty v domě nebo bytě? Zároveň hledáte nenáročné pokojovky, kterým nebude pološero vadit? Máme pro vás několik tipů, které ocení zkušení pěstitelé i naprostí začátečníci!

14. 10. 2023

Hoja: Přírodní aromalampa

Tahle nenáročná pokojovka, která si libuje ve stinných koutech, patří mezi epifytické rostliny, které se neparaziticky přichycují na jiné rostliny a využívají je jako oporu pro růst. Pokud se téhle krásce u vás zalíbí, odmění vás deštníky nádherně vonících květů, které provoní každičký kout vašeho domova.

shutterstock_2013419108.jpg

pokojovka do stínu
Zdroj: 
Shutterstock
Ne každá pokojovka snáší přímé slunce, některým je lépe ve stínu.

Tchynin jazyk: Retro kráska

Kdo by neznal tuhle žíhanou retro krásku, která má dost dobře zapamatovatelný název? Tchynin jazyk je nezmar, kterému se bude perfektně dařit všude mimo přímé slunce. Bez obav ji tak můžete umístit do stínu, ale i polostínu. Rostlina nepřitahuje škůdce, ani není náchylná k onemocnění, takže je vhodná i pro naprosté začátečníky

Náš tip: Ještě než rostlinku zalijete, překontrolujte její substrát. Tchynin jazyk si bude žádat vláhu až ve chvíli, kdy hlína naprosto vyschne.

Dračinec pruhovaný: Domů přinese krásu i štěstí

I když se téhle nenáročné pokojovce přezdívá „lucky bamboo“, s bambusem nemá nic moc společného. Ve skutečnosti jde totiž o odrůdu dračince, kterou dnes najdete v mnohých domácnostech i kancelářích. Pěstovat ho můžete nejen v půdě, ale taky ve vodě. Dračinec dává přednost světlu, ale s radostí se mu bude dařit i na místech téměř v plném stínu. Co naopak nemá rád, to je průvan.

Kroton: Třímetrová kráska

Už jste někdy slyšeli o pokojovce jménem kroton? Takhle nenáročná kráska dokáže ve volné přírodě vyrůst až do výšky tří metrů. V interiéru bude samozřejmě menší, protože se ale bude šplhat k nebi, pořiďte jí těžší květináč. Její krásu podtrhují přirozeně barevné listy, které hrají odstíny zelené, oranžové, žluté i šarlatové. 

shutterstock_2225557929.jpg

lucky bamboo
Zdroj: 
Shutterstock
Lucky bamboo nemá s bambusem nic společného.

Zelenec: Vděčný nezmar

Takhle převislá kráska patří mezi nejčastější pokojovky, které v tuzemských domácnostech najdete. Typické jsou pro ni dlouhé a úzké listy v zelené, či zeleno-krémové barvě. Převislé rostlince, která vytváří dlouhé šlahouny s drobnými bílými kvítky, se bude dařit ve stínu i polostínu. 

Lopatkovec: Nenáročný krasavec

I takhle pokojovka je vhodná pro začínající pěstitele, kteří ještě nemají mnoho zkušeností. Lopatkovec, který můžete v obchodě zahlédnout též pod názvy toulcovka, spatifylum nebo peace lily, nepohrdne polostínem, obstojně se jí ale bude dařit také ve stínu. Název téhle rostlinky je odvozený od typických květů lopatkovitého tvaru.

Zamiokulkas: Stylová pokojovka

Zajímavostí téhle rostliny je skutečnost, že dokáže přežít i bez přirozeného světla. Proto ji najdete v řadě kanceláří bez oken, kde je jediným zdrojem světla umělá zářivka. Zamioculcas dobře snáší sucho, proto mu před další zálivkou zkontrolujte substrát. Pokud je suchý, můžete ho svlažit troškou vody.

Toulitka: Vášnivý pozdrav z tropů

Toulitka patří do kategorie tropických rostlin, které charakterizují zářivé červené květy a svěží listy. Rostlinku můžete pěstovat v místnosti s vysokou vlhkostí a trvale vlhkou, ale ne přemokřenou půdou. Nejlépe se jí bude dařit na jasném a nepřímém světle. Podobně jako zamioculcas je i toulitka jedovatá pro domácí zvířata

Použité zdroje:

  • https://hobbio.cz/pokojove-rostliny-do-stinu/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/pestovani-pokojovych-rostlin/stinomilne-rostliny-ktere-nevyzaduji-svetlo/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/pokojovky-ktere-zboznuji-sero-a-stinne-kouty-29739.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojovky-do-stinu-30000111.html
  • https://jaksiudelat.cz/14-pokojovek-do-temnych-koutu/