Jste zde

Pokojovky během dovolené: Když nepomůžou sousedé, vsaďte na PETku nebo provázek

bazalka na balkoně Zdroj: Bigstockphoto
Odjíždíte na delší dovolenou a nemáte nikoho, kdo by se postaral o vaše balkonové a pokojové rostliny? Nezoufejte! Máme pro vás tipy a triky, díky kterým zajistíte rostlinám dostatek vláhy i v době vaší nepřítomnosti.

17. 6. 2022

Pravidelná a dostatečná zálivka je základní potřeba každé rostliny. Pomineme-li kaktusy a sukulenty, které moc vody nevyžadují, je u většiny rostlin potřeba minimálně jednou za 10 dní. Pokud se tedy chystáte na delší dovolenou, myslete i na své pokojové a balkonové rostliny a zajistěte jim dostatečné množství vody. S našimi tipy a triky budou vaše rostliny krásné a svěží i po vašem návratu domů. 

bigstock-colorful-flowers-in-basket-han-175669813.jpg

rostliny na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Postará se o vaše pokojové a balkonové rostliny sousedka? Opatřete květináče zápichy nebo cedulkami s informací jak často a kolik vody je akorát. 

Před odjezdem…

Zvýšenou péči věnujte rostlinám už před odjezdem! Rostliny přesuňte na místo, kam nesvítí přímé slunce, a dopřejte jim opravdu vydatnou zálivku. Vhodné je také rostliny umístit blíže k sobě, aby si navzájem udržely vlhké klima. 

Pokojové rostliny v hliněném květináči můžete také zapustit přímo do půdy na vaší zahradě, kde se o zálivku postará sama příroda. 

Samozavlažovací nádoby poskytnou vláhu na několik dní

Samozavlažovací hroty, baňky a květináče, popř. truhlíky představují nejjednodušší způsob, jak rostlinám zajistit dostatek vody po dobu několika dní. Těsně před odjezdem nesmíte však zapomenou doplnit vodu do zásobníku! 

bigstock-modern-stylish-bathroom-withou-440253017.jpg

pokojovka v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
V případě, že rostlinám neškodí zůstat stát ve vodě, můžete je umístit po dobu vaší dovolené do napuštěné vany či umyvadla. Pokud však v koupelně nemáte okno, raději na tenhle způsob zapomeňte.

Pokud se vám nechce utrácet, vyrobte si vlastní!

Zavlažování pomocí PET lahve, do jejíhož víčka uděláte nahřátou jehlou dírky, patří mezi nejznámější způsoby, jak rostlinám dopřát dostatek vody alespoň na pár dní. Láhev plnou vody stačí pouze uzavřít perforovaným víčkem, otočit ji dnem vzhůru a umístit ji co nejhlouběji do květináče tak, aby byla stabilní. Rostlina si z PET lahve vezme jen tolik vody, kolik bude chtít. 

Zavlažování za pomoci silných provázků je ideální způsob zejména pro větší rostliny, které je obtížné přesunout. Navíc v závislosti na velikosti nádoby, ze které bude odkapávat voda skrz provázek, si můžete dovolit opustit svůj domov i na delší dobu. Provázky však musí být z přírodního materiálu, aby dobře vedly vlhkost! 

Tip: Pokud zrovna nemáte po ruce provázek z přírodního materiálu, zkuste ho nahradit silonkovou podkolenkou, utěrkou, ručníkem nebo jiným kusem látky. 

A jak na to? Provázek nechte zcela nasáknout vodou a poté jeho jeden konec zapíchněte hluboko do substrátu k rostlině a druhý jeho konec umístěte do nádoby s vodou, která bude umístěna výše než květináč. Maximálně však ve vzdálenosti 10 cm od rostliny. Rostlina si sama prostřednictvím provázku vlhkost sama natáhne. 

Stejně tak si rostlina sama natáhne vlhkost ze silné látky nebo z plsti, která bude nasáklá vodou a umístěna pod květináčem či truhlíkem. 

Menší rostliny, které mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, můžete zase zabalit do průsvitného igelitového pytle, a vyrobit si tak provizorní skleník. Rostlinu však nezapomeňte před umístěním do pytle vydatně zalít. 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-zajistit-zalivku-kvetinam-kdyz-nejste-dlouho-doma-12973
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-postarat-o-pokojove-rostliny-behem-dovolene#part=1
  • https://bydleni.instory.cz/tipy-inspirace/870-co-delat-aby-kvetiny-prezily-vasi-dovolenou-a-zustaly-krasne.html
  • https://tchiboblog.cz/pokojove-rostliny-a-dovolena/