Jste zde

Pojištění domácnosti: Víte, co kryje a na co si dát pozor?

pojištění domácnosti a nemovitosti Zdroj: www.unsplash.com
Požár, vloupání nebo voda od souseda. Scénářů, jak přijít ke škodě na vybavení domácnosti, je řada. Jak správně nastavit pojištění domácnosti, aby pokrylo všechna rizika i případné škody? Poradíme vám, na co se ve smlouvě dívat i jak ušetřit na pojistném.

16. 12. 2020

Pojištění domácnosti vám jednoduše řečeno kryje majetek, který byste ze svého domova mohli odstěhovat – tedy nábytek, spotřebiče, elektroniku nebo třeba osobní věci. Ale pozor, pojistka domácnosti bývá mnohdy zaměňována za pojištění nemovitosti. To však chrání pouze stavební součásti domu, tedy zdi, podlahu, stropy a podobně. 

Jak vybrat vhodnou pojistku

Při sjednávání pojištění mají lidé často sklon zvolit nabídku s tou nejnižší cenou. Mnohem důležitější než výše pojistného je přitom to, která rizika pojištění kryje a do jakých limitů. Škodu na majetku vám mohou způsobit nejen zloději, ale také únik páry, rozbitá pračka či přepětí v síti, které vám zničí veškerou elektroniku v domácnosti.

Dívejte se také na rozsah služeb, některé pojišťovny klientům nabízejí také asistenční službu, která vám pomůže nepříjemnou situaci řešit – vyšle na místo instalatéry, zámečníky a ostatní odborníky, kteří budou během škodní události potřeba. 

Tip: Pro průměrně vybavenou domácnost je zcela dostačující pojistný limit ve výši deset tisíc korun na metr čtvereční. 

Pohlídejte si výši pojistného limitu

Nová televize, pohodlnější sedačka nebo výkonnější kuchyňští pomocníci. Domov zkrátka neustále vylepšujeme a modernizujeme novou elektronikou i nábytkem. A tím roste také celková cena vybavení domácnosti.

Pohlídejte si proto, že výše pojistných limitů ve smlouvě odpovídá hodnotě vašeho majetku. Jinak by vás v případě škody mohla nemile překvapit vyplacená částka, která by třeba ani zdaleka nedosahovala skutečné hodnoty vašich věcí.

Rozmyslete si také, zda chcete pojistné plnění sjednat na ceny nové, obvyklé nebo časové. A v neposlední řadě si pozorně pročtěte výluky z pojištění, abyste nebyli nepříjemně zaskočeni. Často se pojištění nevztahuje na škodní události spojené s teroristickým útokem nebo škody způsobené pod vlivem alkoholu. 

Tip: Kdo si chce nechat pojistit starožitnosti, měl by také investovat do zabezpečení domova v podobě bezpečnostních dveří či elektronického alarmu. 

Jak na pojištění ušetřit a přitom netratit?

Na pojistném můžete ušetřit, aniž byste snižovali pojistnou částku. Ideální je zvolit si roční frekvenci placení. Pojišťovny také nabízejí svým klientům slevu, pokud si zároveň sjednají pojištění domácnosti i nemovitosti.

Například Generali Česká pojišťovna nabízí svým klientům balíček Můj majetek, který zahrnuje nejen pojištění domácnosti a nemovitosti, ale také odpovědnosti za škodu a řadu dalších možností připojištění včetně asistenčních služeb.