Jste zde

Plot versus zloději – existuje účinná ochrana?

Zdroj: redakce

Podle statistik dojde během dne zhruba ke čtyřiceti vloupáním. Část z nich tvoří sice panelové byty, jsou mezi nimi ale i rodinné domky. Existuje stoprocentně odolný plot? Popřípadě jaké jsou způsoby, jak jim jejich „nájezd“ co nejvíc zkomplikovat?

30. 3. 2011

Hned na úvod vás asi zklameme. Ani sebelepší plot vám nedá stoprocentní záruku, že k vám sousedi nevyrazí. Ploty fungují jako první ochranná linie, spíš než reálnou jsou ale estetickou a psychologickou zábranou. Existuje ale několik tipů, jak zlodějům jejich „práci“ ztížit.


Pokud má být plot účinný, měl by být vysoký alespoň 1,6 metrů. Nižší ploty, respektive plůtky, už jsou spíš jen na okrasu než na ochranu. Podle odborníků prý účinně pomáhá i druhý „plot“ například z pichlavých keřů.

Co zloděje minimálně zdrží?

Pro zloděje obvykle nebývá problém na plot vyšplhat. Značně znesnadnit jim ale můžete překonání vrcholu plotu. Co na zloděje platí?

  • ostnaté dráty – tento dobře viditelný a odstrašující prvek se prodává namotaný na kotoučích – buď bez vrchního nátěru nebo s ním. Ostnatý drát navíc plot ještě zvýší.
  •  žiletkový drát má pravděpodobně ještě více odstrašující efekt než drát ostnatý. Právě proto ho ve velkém používá třeba armáda. Najdete ho natažený i okolo letišť nebo strategických cílů. Dodává se stáčený v cívkách v různých délkách. Pokud se pro něj rozhodnete musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Vyjde až třikrát dráž než klasický ostnatý drát.
  • bavolet je nezbytnou pomůckou, pokud se rozhodnete vyzbrojit svůj plot ostnatým nebo žiletkovým drátem. Zahnutý nástavec se nasadíte navrch sloupku a navinete na něj několik řad drátu.
  • kovové hroty a špice můžete nechat zasadit i na vrchol kamenné zdi nebo mezi plaňky dřevěného plotu.

Domácí kutilové neváhají zajít při ochraně svého majetku ještě dál. Pokusy s elektrickým proudem, popřípadě se střepy rozsypanými na vrcholu zdi, by se vám ale mohly tvrdě vymstít. Mnohem lépe zapůsobí fotobuňka reagující na pohyb rozsvícením světla, popřípadě pořádný pes.

Inzertní sdělení: Hledáte dobrou firmu na ploty?

Zkuste Boppe, výrobce a odborníka na ploty, pletiva, oplocení a brány. Potřebujete postavit plot nebo koupit oplocení? Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.