Jste zde

Petunie: Balkonové krásky nerady stín a naopak ocení každodenní zálivku

růžové petunie Zdroj: Bigstockphoto
Nastává nejvhodnější doba na výsadbu petúnií. Pojďte jim společně s námi najít nejvhodnější stanoviště a dopřejte jim vhodné pěstební podmínky.

27. 5. 2022

Petúnie, lidově petunky, patří mezi oblíbené balkonové květiny, které se liší nejen svým vzrůstem a charakterem listů, ale hlavně barvou a velikostí květů.

Kvetou téměř celé léto a pěstovat je můžete v záhoně i v nádobách na terasách, okenních parapetech a balkonech. Aby ale dlouho a krásně kvetly, vyžadují speciální pěstební podmínky. Jaké? To vám prozradíme v dnešním článku! 

bigstock-petunia-petunias-in-the-tray-454648661.jpg

barevné petunie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Šlechtěním petúnií vzniklo velké množství kultivarů všemožných barev. 

S výsadbou nespěchejte! Petúnie jsou citlivé na mráz

Petúnie pro svůj růst potřebují dostatek světla. Ideální je proto slunné a teplé stanoviště, které je navíc chráněné před deštěm a větrem. V případě, že petúnie umístíte do stínu, mají tendenci vytahovat se světlem a podstatně méně kvetou. 

bigstock-flowering-on-the-flowerbed-dec-453779887.jpg

petunie po dešti
Zdroj: 
Bigstockphoto
Po silném dešti nezapomeňte zkontrolovat, jestli v nádobě nestojí voda a z květiny odstraňte poničené listy a květy. Suché a odkvetlé květy obvykle odpadnou rychle samy. 

Nesnáší sucho a úpal

Petúnie v nádobách a na slunném stanovišti zalévejte minimálně jednou denně. A to buď brzy ráno, nebo večer a rozhodně přímo ke kořenům. Pozor však na přemokření, které vede k hnilobě kořenů, k větší náchylnosti k nejrůznějším chorobám a k napadení škůdci. Obrovskou hrozbu představují mšice, molice i svilušky.

bigstock-surfinia-flowers-in-big-basket-420283174.jpg

surfinie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Surfinie jsou v podstatě převislým druhem petúnií, které se vyznačují o něco náročnější péčí. 

Petúnie, které pěstujete v záhonu, není potřeba zalévat tak často, neboť se se suchem vypořádají mnohem lépe. Nicméně vlhkou půdu mají raději. 

Tip: Pokud nemáte čas na každodenní zalévání, zasaďte petúnie do samozavlažovacích truhlíků, které zajistí rostlinám potřebnou vláhu. 

Nezapomeňte na pravidelné hnojení

Hnojení petúnií je velmi prospěšné. Důležité je však zvolit správné hnojivo s dostatkem železa, vápníku a mnoha dalších živin a minerálních látek, které petúnie potřebují ke zdárnému růstu a k tvorbě poupat. V závislosti na konkrétním typy hnojiva pak přihnojujte 1 až 2krát týdně

Zdraví rostliny však do jisté míry závisí i na správně zvoleném substrátu, který petuniím poskytne vhodné prostředí pro růst. Zajistí vhodné pH, vhodnou strukturu a propustnost. 

Věděli jste, že květy petúnií jsou jedlé?

Ano, je to skutečně tak! Nádherné a různobarevné květy petúnií jsou nejen krásné, ale navíc jedlé. Květy tak můžete využít k dekorování nejrůznějších dezertů i k ozvláštnění salátů a ozdobení nápojů.

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/jak-pestovat-petunie
  • https://hobby.instory.cz/3304-chcete-se-tesit-z-nadherne-kvetoucich-petunii-staci-dodrzovat-par-pravidel.html
  • https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/kvetouci-truhliky-petunie-nebo-surfinie/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pravidla-pestovani-petunii