Jste zde

Péče o plavky na konci sezony: Dopřejte jim pračku, zapomeňte na aviváž a položte je do chladu

zelené plavky Zdroj: Shutterstock
Plavková sezóna je téměř u konce! Víte, jakou péči dopřát vašim plavkám, aby vám vydržely krásné a funkční i do další sezony? Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel!

13. 9. 2023

Plavky dostávají v letních měsících pořádně zabrat, a proto je nutné jim dopřát správnou péči, která spočívá nejen v pravidelném praní a sušení, ale také ve správném uskladnění na konci koupací sezóny. Než však plavky uložíte do skříně nebo do šuplíku musí být čisté a zcela suché! 

shutterstock_1956235459.jpg

plavky na písku
Zdroj: 
Shutterstock
Vašim plavkám neprospívají nejen sluneční paprsky, sůl a chlor, ale také písek, pot a nejrůznější přípravky na opalování. 

Tip: Než si plavky poprvé obléknete, vložte je na 30 minut do octové lázně. Ocet zafixuje barvy a vaše plavky vydrží dlouho krásné.

Čím lépe se budete o plavky starat, tím déle vám vydrží

Plavky je nutné prát po každém použití. Ať už po koupání, nebo po opalování je velmi důležité zbavit je potu, zbytků opalovacích přípravků i mořské a chlorované vody

Pro vaše plavky je nejlepší šetrné ruční praní při maximální teplotě 30 stupňů Celsia a za použití tekutého pracího prostředku, který se snadno rozpouští. Plavky je vhodné nechat nejprve 15 minut odmočit a poté je opatrně promnout mezi prsty. Čas od času a zejména pak na konci koupací sezóny je však vhodné plavky vyprat v pračce

shutterstock_2157600741.jpg

ruční praní plavek
Zdroj: 
Shutterstock
Při ručním praní plavky nedrhněte ani neždímejte kroutivým pohybem, abyste nenarušili vlákna. 

Plavky v pračce perte na co nejjemnější programy a na nízkou teplotu. Ideální je program ručního praní nebo program pro velmi jemné prádlo. Plavky perte s měkkými ručníky a vždy je vložte do ochranného sáčku, který zabrání jejich zatrhnutí.

Stejně jako při ručním praní použijte tekutý prací prostředek a vyhněte se aviváži, která snižuje elasticitu plavek a způsobuje jejich vyblednutí. Plavky v pračce také nikdy neždímejte!

Plavky sušte na rovné podložce

Vyprané plavky jemně vymačkejte, abyste je zbavili přebytečné vody, otočte je naruby a poté je nechte přirozeně uschnout na rovné a savé podložce ve stínu nebo v chladném prostoru. Plavky nikdy nesušte fénem, v sušičce na prádlo, na topení ani na přímém slunci, aby vám nevybledly barvy.

Vhodné není ani zavěšení na prádelní šňůře, kde by se plavky mohly nepěkně vytáhnout. Zvláště pokud je nepověsíte za střed. Plavky také nikdy nežehlete

shutterstock_2140994105.jpg

plavková podprsenka
Zdroj: 
Shutterstock
Plavkovou podprsenku s košíčky po každém vyprání vymodelujte do původního tvaru. 

Ve skříni jim vyhraďte prostor

Čisté a dokonale suché plavky umístěte do látkového sáčku a uložte je do skříně. Nikdy je neumisťujte do plastového sáčku a zejména u podprsenek si pohlídejte správný tvar košíčků, aby příští rok nebyly zdeformované. 

Zdroje:

  • https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/73828/jak-vam-plavky-dlouho-vydrzi.html
  • https://modniblog.cz/jak-pecovat-o-plavky/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/4-tipy-jak-spravne-pecovat-o-plavky-aby-dlouho-vydrzely-58168