Jste zde

Ovoce našich babiček: Jezte angrešt, má antidepresivní účinky!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Srstka obecná, lidově angrešt, je nenáročný zahradní keř. Své uplatnění najde nejen v kuchyni. Blahodárné účinky má i na naše zdraví a zevnějšek. Poznejte s námi ovoce, které má antidepresivní účinky.

23. 6. 2018

Angrešt je nenáročný zahradní keř z Anglie a Francie. Mnozí zahrádkáři však upřednostňují stromkový tvar angreštu. Důvodem je snazší sklizeň plodů, větší odolnost proti houbovým chorobám a větší a vybarvenější plody.

Chlupaté, šťavnaté a sladkokyselé

Známkou zralosti jsou měkké bobule žlutozelené, žluté nebo červenofialové barvy, které dozrávají v červenci. Jejich lehce nakyslá chuť oživí salát, tvaroh, jogurt i smoothie. V horkých letních měsících vás může osvěžit džus či mošt. V zimních vás naopak potěší kompot nebo džem. Čaj z usušených angreštových listů ocení zejména ženy, které trpí bolestivou menstruací. Organismus uklidní a uleví od bolesti.

Hrnek angreštové šťávy po dobu 3-4 týdnů na lačno zbaví organismus jedovatých kovů. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nejlepší je čerstvý

Angrešt je nejen chutné, ale i velmi výživné a zdravé ovoce. Plody jsou přesyceny celou řadou zdraví prospěšných látek. Vedle vitamínu A, B a E obsahuje i velké množství vitamínu C. Už pouhých 400 gramů dodá tělu doporučený denní příjem vitamínu C.

Z minerálních látek jsou v plodech zastoupené draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan a křemík, který účinně působí jako prevence nemocí cév. Přítomnost vlákniny podpoří zažívání a zbaví vás zácpy. Třítýdenní očistná kůra zbaví tělo jedovatých kovů. Pravidelná konzumace snižuje cholesterol, zmírňuje Alzheimerovu chorobu a funguje jako účinná prevence dny, infarktu a rakoviny.

Plody obsahují i velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na srdce a jeho správnou činnost.

Šťáva z angreštu dezinfikuje rány a urychlí jejich hojení. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ženy ocení omlazující účinky

Šťáva z omytého angreštu vylepší i váš zevnějšek. Maska připravená pouze z angreštové šťávy pleť napne, vyhladí a zbaví černých teček. Šťáva smíchaná s pár lžícemi olivového oleje zase rozzáří a zpevní vaše vlasy. Stačí nechat 15 minut působit. Velký pozor však dejte na alergickou reakci. Při prvních známkách zarudnutí masku okamžitě smyjte!

Pravidelnou konzumací angreštu podpoříte růst a kvalitu vlasů a nehtů. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Potřebuje oporu

Vhodným stanovištěm pro výsadbu keře je polostín. Přímé polední slunce angreštu nesvědčí. Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou zálivku a pravidelný řez. Zárukou bohaté úrody je také postřik proti běžným chorobám a škůdcům. Velkou neplechu může způsobit americké padlí nebo mšice.

Stromková varianta angreštu, která u zahrádkářů získala na oblibě díky větší odolnosti, potřebuje oporu. Bez opory by se strom pod váhou plodů mohl snadno zlomit.

Tip: Ochránit keř proti chorobám a škůdcům můžete i bez chemie. V blízkosti keře stačí vysadit kopretiny, pelyněk nebo saturejku.