23. 6. 2018
Angrešt je nenáročný zahradní keř z Anglie a Francie. Mnozí zahrádkáři však upřednostňují stromkový tvar angreštu. Důvodem je snazší sklizeň plodů, větší odolnost proti houbovým chorobám a větší a vybarvenější plody.
Chlupaté, šťavnaté a sladkokyselé
Známkou zralosti jsou měkké bobule žlutozelené, žluté nebo červenofialové barvy, které dozrávají v červenci. Jejich lehce nakyslá chuť oživí salát, tvaroh, jogurt i smoothie. V horkých letních měsících vás může osvěžit džus či mošt. V zimních vás naopak potěší kompot nebo džem. Čaj z usušených angreštových listů ocení zejména ženy, které trpí bolestivou menstruací. Organismus uklidní a uleví od bolesti.
Hrnek angreštové šťávy po dobu 3-4 týdnů na lačno zbaví organismus jedovatých kovů. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nejlepší je čerstvý
Angrešt je nejen chutné, ale i velmi výživné a zdravé ovoce. Plody jsou přesyceny celou řadou zdraví prospěšných látek. Vedle vitamínu A, B a E obsahuje i velké množství vitamínu C. Už pouhých 400 gramů dodá tělu doporučený denní příjem vitamínu C.
Z minerálních látek jsou v plodech zastoupené draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan a křemík, který účinně působí jako prevence nemocí cév. Přítomnost vlákniny podpoří zažívání a zbaví vás zácpy. Třítýdenní očistná kůra zbaví tělo jedovatých kovů. Pravidelná konzumace snižuje cholesterol, zmírňuje Alzheimerovu chorobu a funguje jako účinná prevence dny, infarktu a rakoviny.
Plody obsahují i velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na srdce a jeho správnou činnost.
Šťáva z angreštu dezinfikuje rány a urychlí jejich hojení. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ženy ocení omlazující účinky
Šťáva z omytého angreštu vylepší i váš zevnějšek. Maska připravená pouze z angreštové šťávy pleť napne, vyhladí a zbaví černých teček. Šťáva smíchaná s pár lžícemi olivového oleje zase rozzáří a zpevní vaše vlasy. Stačí nechat 15 minut působit. Velký pozor však dejte na alergickou reakci. Při prvních známkách zarudnutí masku okamžitě smyjte!
Pravidelnou konzumací angreštu podpoříte růst a kvalitu vlasů a nehtů. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Potřebuje oporu
Vhodným stanovištěm pro výsadbu keře je polostín. Přímé polední slunce angreštu nesvědčí. Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou zálivku a pravidelný řez. Zárukou bohaté úrody je také postřik proti běžným chorobám a škůdcům. Velkou neplechu může způsobit americké padlí nebo mšice.
Stromková varianta angreštu, která u zahrádkářů získala na oblibě díky větší odolnosti, potřebuje oporu. Bez opory by se strom pod váhou plodů mohl snadno zlomit.
Tip: Ochránit keř proti chorobám a škůdcům můžete i bez chemie. V blízkosti keře stačí vysadit kopretiny, pelyněk nebo saturejku.