Jste zde

Občas mě někdo zastaví a chce poradit s bydlením, směje se Pavel Cejnar

Zdroj: Prima TV

Jeho poznávacím znamení se stal tlampač. Pomocí něj už téměř šest let vyvolává účastníky pořadu Jak se staví sen. Pavel Cejnar je jeho moderátorem a přiznává, že občas ho lidé na ulici staví a chtějí poradit.

11. 6. 2013

Už přes pět let působíte jako průvodce pořadem o bydlení. Nepřistihnete se občas někde na návštěvě, že přemýšlíte, co je v interiéru špatně?

V srpnu už to bude dokonce šest let od první klapky! A je pravda, že pár věcí jsem od designérů okoukal, minimálně co se doplňků týká. Vlastní dům ale začnu stavět až letos a kreslil mi ho mimochodem David Machač, který na pořadu také spolupracuje. Už dopředu ale vím, že se zařizováním si nechám poradit, protože v tom nejsem profík. Mám sice nějaký vkus a preference, vím, co se mi líbí, ale designér má nápady, které zase nemám já.  Přijde do místnosti a okamžitě už vidí, jak by měla vypadat.

S pořadem jste ale nerozlučně spjatý. Nestaví vás občas lidé na ulici a nechtějí radit?

Chtějí. Kolikrát mě někde zastaví paní a ptá se, co zrovna frčí u koupelen. Já sice říkám, že jsem jen moderátor, ale někomu se to holt těžce vysvětluje, že opravdový designér musí hlavně vyjít vstříc konkrétnímu klientovi, který v navrženém prostoru bude bydlet, a nedá se radit takhle z fleku. Je to občas těžké a až si občas dělám legraci a odpovídám: Tak tam dejte žlutou, ta je teď v kurzu…

cejnar-jak-se-stavi-sen2

Pavel Cejnar sleduje práci designérů Ondřeje Borovce a Marka Poddaného. I s nimi jsme dělali rozhovory. Zdroj: Prima TV

Četla jsem o vás, že vy sám bydlíte v malinkém 1+kk. Je to tak? Opravdu jste tou pověstnou kovářovou kobylou, která chodí bosa?

Je to tak. Bydlím v malém bytě a dům si začnu stavět až teď. Přítelkyně sice už taky říká, že nám to trvá, ale já to nechci uspěchat. Mám pocit, že 99 % lidí na bydlení zbytečně spěchá, že chce bydlet okamžitě. My ale ještě nemáme děti a já opravdu nechci nic podcenit, chci všechno udělat pořádně a kvalitně. Proto si radši rok počkám a udělám to líp.

Přečtěte si rozhovory s designéry pořadu Jak se staví sen:

Takže až dojde na samotnou stavbu a zařizování, tak asi budete náročnější klient…

Určitě. Dům jsem měl nakreslený už minulý rok, ale pár věcí se mi nelíbilo, a tak se překresloval. Původně měla být hrubá stavba hotová do konce roku 2012, chtěl jsem ji nechat vymrznout a teď dokončovat, ale pak se to zkomplikovalo, a tak o rok protahujeme. Ale nevadí mi to, jsem prostě puntičkář, který musí mít všechno perfektně udělané, a tím, že už tolik let působím v Jak se staví sen, poznám to, co normální člověk nepozná. Budou to se mnou mít dělníci těžké…

cejnar-jak-se-stavi-sen3

Stres při natáčení občas bývá, ale tým ho evidentně umí odbourat. Zdroj: Prima TV

Jak jste se vůbec do pořadu Jak se staví sen dostal?

Všechno to bylo hodně rychlé, byl jsem tehdy v rádiu, předtáčel na víkend, zazvonil mi telefon a dostal jsem nabídku: Chceš, nechceš? A rozhodni se rychle!

Váhal jste?

Bylo mi tehdy nějakých třicet, a když mě řekli, že to bude o bydlení, tak jsem ze sebe rozhodně nechtěl dělat druhého Přemka Podlahu. Pak jsem ale viděl to, co vlastně na Primě chtějí točit, a bylo mi jasné, že do toho půjdu. Podepsal jsem nejdřív nějakých deset dílů. No, a příští týden začínáme roztáčet, tuším, 183. díl. Už jsme skoro jako Dallas.

V televizi celá proměna proběhne za 40 minut, jak dlouho ale probíhá v reálu?

Za těch pět let se točilo několik formátů. Nejkratší proměny trvaly 48 hodin, ale natočili jsme asi jen dva nebo tři díly. Jedna série pak byla zaměřená na víkendové přeměny, kdy jsme v pátek začali a v neděli se předávalo. Teď se proměny točí pět dní, pokud se tedy nedělá zděné jádro, to se pak natáčí celý měsíc. U kuchyní se pak točí šest dní, protože si tvůrci kuchyní vymínili jeden den na sestavení kuchyně a zapojení spotřebičů.

I tak to ale musí být velký stres…

Já jsem na place jen na začátku, pak přijdu na kontrolu, jdu s designéry do obchodů a nakonec přijdu na předávání. Stres na straně designérů tam samozřejmě je, ale většinou mají ve chvíli, kdy se rozjíždí natáčení, už všechno připravené, plány, časový rozvrh... Takže v 95 % proměn všechno probíhá tak, jak má a designéři všechno stíhají. Všichni dělníci už jsou dopředu nasmlouvaní, jedna parta navazuje na druhou.

Máte za sebou nějakých 180 realizovaných proměn, jsou nějaké, na které i po delší době vzpomínáte?

Je to už dost vysoké číslo, ale moc dobře si pamatuju na proměnu, kdy designéři do interiéru nainstalovali soba. Pán tehdy protrhl papír a první, co viděl, byl sob. Je to jedna z prvních proměn, takže už více než pět let zpátky, ale pamatuje si ji dodnes spousta lidí.

cejnar-jak-se-stavi-sen4

Největší kontroverzi vzbudila tvorba wellness, říká Pavel Cejnar. Zdroj: Prima TV

Čtenářsky vděčné jsou i „veselé historky z natáčení“, zažili jste nějakou takovou při natáčení Jak se staví sen?

Pamatuju si na dětský pokojíček. Tehdy designéři těsně před předáním na podlahu nakreslili ještě silnice, aby si kluci mohli hrát. Nechali jsme to schnout hodinu a pořád to lepilo. Mezitím venku čekal celý štáb i rodina. Pak nás napadlo kouknout na plechovku a tam bylo napsáno, že barva schne 24 hodin. A my jsme čekat nemohli, protože rodina neměla kde spát. Tak jsme nakonec všechno smazali nějakým ředidlem a režisér dal pokyn k tomu, že můžeme předávat. Kluci tehdy přišli k papíru, režisér je ještě instruoval: „Až tam vstoupíte, tak musíte všechny pocity říkat nahlas, aby z toho něco měli i diváci.“ Kluci mu to odkývali, my jsme jim to odpočítali, proběhli papírovou stěnou a první jejich výkřik byl: „Ježiš fuj, co to tady smrdí?“

Zajímavé rozhovory s designéry pořadu Jak se staví sen:

Setkala jsem se s názorem jiných designérů, že mají s interiéry pořadu Jak se staví sen problém – nejsou podle nich funkční, ale hrají spíš jen na efekt. Jak se na to koukáte vy?

Troufám si tvrdit, že 95 % proměn, které jsme realizovali, je funkčních. A ten zbytek… Měli jsme klienty, kteří chtěli hlavně to, aby interiér dobře vypadal a neřešili jeho funkčnost. Byla to třeba kuchyň, která krásně vypadala, ale nebyla úplně ideální pro každodenní používání. Klienti tehdy argumentovali tím, že v ní každý den vařit nebudou a že se jim prostě líbí. Pak to v televizi samozřejmě může vypadat tak, že interiér není stoprocentně funkční, ale diváci už třeba nevidí, že to tak klient opravdu chtěl. Je také potřeba vzít v potaz to, že interiéry jsou kvůli kamerám dost nasvícené a v reálu vypadají míň výrazně.

cejnar-jak-se-stavi-sen6

Máme za sebou víc než 180 dílů, už jsme skoro jako Dallas, říká s nadsázkou Pavel Cejnar. Zdroj: Prima TV

Možná je to jen můj osobní názor, ale přijde mi, že zatím poslední odvysílaná 13. série staví na velkých a silných příbězích těch, kteří proměnou dostanou… Byla tam paní na vozíku, ženy v registrovaném partnerství, postižený chlapec…

Myslím, že to není specifikum jen této série. I dřív jsme se snažili vybírat zajímavé příběhy a pomáhat těm, kteří to potřebovali. Na druhou stranu se ale musí vyhovět i sponzorům, kteří chtějí v pořadu vidět své produkty. Stavěli jsme proto třeba i wellness centrum – a to opravdu nemůžete postavit kdekoli a musíte najít vhodnou rodinu.

A právě díl o stavbě wellness centra tehdy vyvolal, pokud si dobře pamatuji, mezi diváky obrovskou debatu o tom, jestli je správné stavět wellness za cenu, za kterou by byly tři jiné proměny…

To je pravda, sponzor chtěl ale ukázat, že luxusní wellness je možné postavit i v rodinném domku. Jak se staví sen ale není postavený na konceptu, že budeme pomáhat jen sociálně slabým. Na casting může přijít kdokoli, a pokud svým příběhem zaujme, má šanci.

Pokud vám utekl některý z dílů 13. série Jak se staví sen, pak vězte, že to nejlepší z tohoto pořadu bude Prima family reprízovat během letních prázdnin. Všechny epizody si navíc můžete přehrát ve videoarchivu pořadu Jak se staví sen.