Jste zde

Televizní pořady o bydlení: Kde je najít?

Zdroj: FTV Prima

Ne že bychom do té doby žili v zanedbaných maringotkách, ale velký počet pořadů o bytovém designu a o bydlení vůbec určitě pomohla zkvalitnit bydlení v českých domácnostech. Jaké pořady máme na mysli a kde se na ně podívat?

26. 8. 2013

Na televizi Prima před časem doběhla třináctá premiérová série Jak se staví sen a přes léto běží reprízy již odvysílaných dílů. Jedná se o určitý druh reality show, při níž dvojice designérů dostane 48 hodin na nové vybavení a popřípadě i stavební úpravy ve vybrané místnosti. Designéři berou v úvahu osobnosti a představy uživatelů pokoje a moderní bytové trendy. Nabízíme vám odkaz na oficiální stránky pořadu a na místo, kde si můžete přehrát odvysílané díly.

Prima má bydlení raději než Nova

Jak se staví sen je vlastně prvním a zatím i posledním počinem Primy na poli bytového designu. Mezitím vystřídala několik dalších formátů, úspěchu JSSS ovšem nedosáhl žádný. Většinou nedošlo k natočení druhé série, místo toho televize vždy přikročila k natočení další řady úspěšného pořadu s moderátorem Pavlem Cejnarem. Konkrétně se jednalo o Nové hnízdo, nebo o dramatičtěji pojaté Vrabce v hrsti. S formátem podobným Jak se staví sen pak Prima přišla v podobě Jak se staví dům.

porady-bydleni-2

Designéři Jak se staví sen někdy musí přiložit ruku k dílu i v přírodě. Tady sbírají materiál pro přeměnu kuchyně vozíčkářky z druhé části třinácté série. Zdroj: FTV Prima

Nova v tomto ohledu trochu zaostává. Sice vysílala Dům snů, konkurenční pořad k Jak se staví dům, za pravidelný magazín zabývající se bydlením se dají považovat jen Receptáři podobné Rady ptáka Loskutáka.

Pořady na programech ČT

To Česká televize je o poznání aktivnější. S formátem magazínu zabývajícím se čistě jen bytovým designem přišla v podobě reality show Bydlení je hra. Na rozdíl od podobného Jak se staví sen si zde rodiny platí celou proměnu samy a pořad spíše hraje na klidnou, rodinnou notu, zatímco primácká obdoba se snaží být akčnější a dynamičtější. Archiv Bydlení je hra najdete ZDE.

Vedle tohoto počinu slavil na ČT úspěch i Přes nový práh hledající rodinám ideální bydlení. K původním dílům z roku 2009 proto vloni přibyly nové, na všechny se můžete podívat do archivu České televize ZDE.

Chcete další inspiraci pro vybavení vlastního bytu? Podívejte se na náš Facebook.