Jste zde

Jak se staví sen: Shrnutí prvních čtyř dílů

Zdroj: TV Prima


Ministři podávají demise, ledovce tají, ale na osvědčený pořad o bytovém designu se můžeme spolehnout. I ve třinácté sérii přichází nápadití designéři se zajímavými proměnami bytů a domů. Pojďme se podívat, jak se jim vyvedly první čtyři.

2. 4. 2013

První proměna: v obývací části domu vyšlo slunce

V první části jsme se s designéry Zuzanou Strouhalovou a Radovanem Mačákem vydali do nenápadného domu v Praze – Suchdolu. Nenápadností se vyznačoval i jeho interiér, hlavně obývací pokoj, v němž dominovala hnědá a dřevo.

Původní nábytek už zažil svá slavnější léta, takže už nevypadal tak dobře jako kdysi, v místnosti přibývali moderní prvky jako počítač a televize, takže designéři měli za úkol celý prostor zmodernizovat a dát mu koncept, díky němuž by prostor ve spodním patře domu dostal jednotný kabát a nepůsobil tak útržkovitě, rozházeně. Z fotografií poznáme, že se jim to rozhodně povedlo.

PŘED:

jaksestavisen1

Spousta věcí na policích a na stěnách, to je noční můra každého designéra. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen3

Knihami přeplněným policím v obývací stěně designéři odlehčili a část jich umístili nad dveře místo dvou zarámovaných krajinek. Zdroj: TV Prima

PO:

jaksestavisen4

Posezení s televizí bylo třeba od zbytku místnosti oddělit, hodně tu pomohl barvy. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen2

Z trochu ponurého a ospalého obýváku se vylíhl zářivý veselý pokoj. Zdroj: TV Prima

Druhá proměna: vozíčkářka a kočky, opravdová zkouška pro designérský tým

Jestliže První proměna znamenala pro designéry velkou výzvu, u té druhé to platí dvojnásob. Tady už nešlo jen o obyčejný byt, ale o obývák s kuchyňským koutem, který musí vyhovovat potřebám hendikepované dámy. Vozíčkářka Dana z Vokovic.

Za podobou proměny tentokrát stáli Anna Lacová a Jan Ranný. Jejich osobitý styl se ukázal v interiéru naplno. Kromě paní Dany jejich kreativitu ocenily také další dvě obyvatelky bytu, dvě kočky. Paní Dana zařizovala prostory v období, kdy ještě žádným postižením netrpěla, což jí někdy dělá potíže. Speciálním potřebám bylo třeba vyhovět i třeba při výběru podlahové krytiny, jež se musí vyrovnat se zátěží při pohybu invalidního vozíku, ale při tom pochopitelně také dobře vypadat.

Celá proměna se nesla v duchu přírodního vybavení. Vždyť také v bytě žijí dvě čtyřnohé společnice. O členění prostoru do zón jsme psali několikrát, ale věděli jste, že podobně bychom měli zařizovat prostory i s pohledem na zvířata? Zóny krmení, spaní, hraní i vylučování mají mít své specifické místo a neměly by se příliš prolínat.

PŘED:

jaksestavisen5

Klece pro kočky působily u obývací stěny jako rušivý element. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen6

Takhle vypadalo donedávna jádro světa paní Dany. Zdroj: TV Prima

PO:

jaksestavisen8

Obyvatelka bytu má ráda přírodu. Sama chtěla kamenné obložení. Přírodní vzory i kmen stromu, po němž se prochází její kočky, ji tedy potěšily. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen7

Kromě navrhování interiérů umí designéři čarovat. Paní Daně se při první návštěvě místnosti zdálo, že se prostor zvětšil. Zdroj: TV Prima

V magazínu Jak se staví sen designéři během čtyřiadvaceti hodin vybrané rodině upraví a vylepší byt či místnost tak, jak to odpovídá charakteru a zájmům obyvatel bytu. Relaci vysílá každý nedělní podvečer stanice Prima Family. Co je nového a jaké proměny diváky čekají se můžete podívat na oficiálních stránkách pořadu.

Třetí proměna: teenagerský pokoj, kde bruslí hokejisté

Málo světla a nábytek stylu "každý pes, jiná ves", tak podle designérů Marka Poddaného a Ondřeje Borovce vypadal pokoj mladíka Filipa, který žije v podkrovní místnosti v pražském domě svých dvou maminek Pavlíny a Lenky.

Základem bylo vyrovnat křivou podlahu. S krytinou, která se jednoduše zacvakne do sebe vinylovými lištami, to šlo rychle, takže Filipovi hned vznikl krásný, teplý, vodě odolný povrch. Nerovná podlaha ale nepředstavovala jedinou překážku, kterou tým musel překonávat. Dvě šikminy podkrovního pokoje donutily tvůrce k vybourání stěny a k originálnímu řešení úložných prostorů.

PŘED:

jaksestavisen9

Zelené křeslo je jediný designový prvek původního pokoje, který se hodil i do nové výzdoby. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen10

Dostat do prostoru se šikminu nábytek je pro mnohé neřešitelný problém. Zdroj: TV Prima

PO:

jaksestavisen11

Celý pokoj je vybaven a vymalovám neutrálně. Stačí vyměnit doplňky a polepy hokejistů a změnit jeho ráz dle nálady. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen12

"Hlavně ne růžový," taková byla představa Filipa o novém vzhledu pokoje. To se mu splnilo, vybouráním příčky a použitím nábytku na míru se navíc místnost zvětšila. Zdroj: TV Prima

Čtvrtá proměna: designéři vnesli styl do bytu mladého páru

Martin a Monika s pětiletou začínající baletkou Natálkou potřeboval nutně vylepšit interiér, v němž skrz obrovské otvory prochází mezi jednotlivými místnostmi. Především ale prostoru prospělo srovnat křivé podlahy.
Designérský tým tvořený pro tentokrát Davidem Machačem a Tomášem Marxem se rozhodl ubourat zeď a posunout průchod mezi kuchyní a obývákem. Rozestavěný berounský byt, v němž spousta prvků byla nedodělána a neupravena, dostal moderní háv.

Proměna dostala od televize Prima název „rošáda“. Rozhodně právem. Změn se totiž odehrálo opravdu hodně, od vylepšení podlahy, bourání zdí, změnám ve vedení kabelů a vybavení moderním nábytkem. Hlavně ovšem došlo k přesunutí místností mezi sebou, konkrétně se přesunuly kuchyně, ložnice a obývací pokoj.

PŘED:

jaksestavisen13

Barvy původnímu interiéru nechyběly, přesto působil trochu tmavě. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen14

Především ze stropu se dalo vyčíst, že byt je plný provizorních řešení. Zdroj: TV Prima

PO:

jaksestavisen15

Provedenými změnami získal byt vzdušnost. Zdroj: TV Prima

jaksestavisen16

Kuchyně dostala moderní kompaktní vzhled. Zdroj: TV Prima

Od října 2007, kdy se na obrazovkách objevil první díl, už televizí proběhlo více než 170 pokračování úspěšného magazínu s prvky reality show. Proč mu diváci zachovávají přízeň a sledují ho ve větší míře než konkurenční pořady podobného charakteru? Přesvědčit se o tom můžete každou neděli od 18 hodin na Prima Family.

O pořadu Jak se staví sen jsme psali už několikrát, třeba v rozhovoru V televizi můžu interiér dodekorovat do posledního ubrousku, říká Kamila Douděrová

Připojte se k nám na Facebooku, aby Vám už žádný nový článek neutekl.