Jste zde

Noční proud už neexistuje. Možná ale máte nárok na nízký tarif. Kolik ušetří?

elektroměr Zdroj: Shutterstock
Noční proud byl svého času fenomén. Kvůli zvyšujícím se cenám energií na něj v současné době vzpomínáme stále častěji s nostalgií a slzou v oku. Tenhle pojem už ale dávno odvál čas. Noční proud – jako takový – totiž už neexistuje.

2. 11. 2022

To ale nemění nic na tom, že někteří spotřebitelé mohou v určitou dobu na spotřebě elektřiny ušetřit. Noční proud dneska totiž nahradil nízký tarif. Kdo ho může využít a kolik s ním můžete ve finále ušetřit?

Různé druhy tarifů

Už dávno neplatí, že za proud, který odebereme mezi 22. a 6. hodinou, zaplatíme méně. Dnes už domácnosti odebírají elektřinu v rámci jednotarifové, nebo dvoutarifové distribuční sazby. Ta jednotarifová je určena menším domácnostem s nízkou spotřebou elektřiny, které odebírají energii po celý den i noc za jednu cenu – ve vysokém tarifu.

shutterstock_1939784170.jpg

zásuvka
Zdroj: 
Shutterstock
Ne každý má právo na dvoutarifní sazbu. Jestli jste to vy, můžete ověřit poměrně snadno.

Na dvoutarifovou distribuční sazbu mají nárok domácnosti, které provozují energeticky náročné spotřebiče. Mezi ně patří typicky bojler, elektrické topení (např. elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop apod.), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, či akumulační nebo hybridní vytápění.

Každý dodavatel to má jinak

Aby nebyla situace tak jednoduchá, je potřeba na tomhle místě zmínit, že v každé distribuční oblasti probíhá střídání mezi lacinějším a dražším odběrem elektrické energie jinak. V praxi to tedy znamená, že časy zapnutí nízkého tarifu ČEZ se liší od „nočního proudu“ E. ONu.

Pokud na dvoutarifovou distribuční sazbu máte nárok, to, kdy budete za proud platit méně, snadno ověříte na oficiálních stránkách konkrétního dodavatele. Pro ověření budete potřebovat kód na HDO přijímači.

U starších zařízení bývá přijímač v rozvodné skříni vedle elektroměru, u novějších je HDO už přímo součástí elektroměru. Kód bývá složen z několika číslic a písmen (jejich počet se liší podle distribuční oblasti).

Měli byste vědět: Méně za elektřinu mohou zaplatit jen zákazníci, kteří nespadají do základních (běžných) sazeb D01D a D02D!

Kolik vám může ušetřit novodobý „noční“ proud?

Pokud vlastníte bojler, elektrokotel, tepelné čerpadlo nebo jiný energeticky náročný spotřebič a dvoutarifovou distribuční sazbu u svého dodavatele energie sjednanou nemáte, rozhodně tuhle možnost zvažte.

Rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem totiž často bývá i dvě koruny za každou odebranou kilowatthodinu!

Použité zdroje:

  • https://www.porovnej24.cz/clanky/kdy-spina-nocni-proud
  • https://www.cez.cz/cs/podpora/vsechny-clanky/co-je-to-nizky-tarif-nocni-proud-93425
  • https://www.elektrina.cz/nizky-tarif-cez-eon-pre-neni-nocni-proud
  • https://www.srovnejto.cz/blog/jak-funguje-nocni-proud-a-kolik-vam-usetri/