Jste zde

Nejoblíbenější vánoční dárky na internetu aneb největší radost budou mít kuchyně

Zdroj: Petr Kratochvil (Public Domain Image)

Podle údajů Asociace pro elektronickou komerci letos stoupne objem peněz utracených na internetu za vánoční dárky o třináct procent. Ve statistikách vede především elektrotechnika. Co bude z hlediska bydlení hitem letošních vánoc?

12. 11. 2013

Přesun lidí nakupujícím prostřednictvím internetu pokračuje, potvrdila to zpráva Asociace pro elektronickou komerci. Podle jejích odhadů internetem v předvánočním období proteče 18,5 miliardy korun. Podíl dárků nakoupených on-line se tak zvýší na 40 procent.

Co si byt přeje pod stromeček? Bílou techniku!

Velkou radost z on-line nákupů mají kuchyně. K nejobchodovanějšímu zboží patří podle statistik prodeje největšího internetového obchodu Mall.cz bílá technika a i letos se dá očekávat potvrzení trendů z předešlých vánoc.

Ve stojatých nákupních vodách se ale přece jen něco pohybuje. Jde o úspěšné kávovary a o největší hit poslední doby – šunkovary. Trend přípravy domácího jídla bez konzervačních prostředků sílí, a tak se nádoby na přípravu domácího salámu vracejí do módy. Ty nejlevnější lze pořídit za 300 korun.

O šunkovarech jsme již psali:

Pozor na nevhodné rozměry

I v obývacích pokojích, stejně jako v kuchyních, „letí“ nejvíce elektronika, především televize. V Polsku byla LED televize LG vůbec nejprodávanějším vánočním dárkem, u nás byly televizní přijímače jen o něco méně úspěšné. Tenhle dárek s sebou ovšem nese riziko nevhodných rozměrů. Začlenit novou obrazovku do prostoru v obývací stěně vyčleněném na televizi mnohdy nelze, a tak si raději před zakoupením takového daru ověřte, zda tento problém nemůže nastat a jaké rozměry by obrazovka měla mít.

Tipy na vánoce: Čím vybavit knihovnu

K radosti vášnivých čtenářů a zlosti některých dětí školou povinných nebude ani letos pod stromečky chybět jeden z tradičních „tvrdých dárků“, kniha. Loni zaznamenaly velký boom čtečky e-knih, ovšem podle odhadů odborníků to nebude pokračovat. Jejich prodej má před vánoci 2013 stagnovat.

Čteček je ale i tak už v oběhu hodně, takže vedle klasických knih se prodá i dost e-knih, a to hlavně od severských autorů. Podle žebříčku knihkupectví Kosmas se v uplynulém měsíci dařilo nejvíce těmto knihám:

  • Jo Nesbø: Levhart
  • Evžen Boček: Aristokratka
  • Zdeněk Svěrák: Po strništi bos
  • Dan Brown: Inferno
  • Lars Kepler: Písečný muž
  • Haruki Murakami: 1Q84: Kniha 3
  • Roman Vaněk: Klenoty klasické evropské kuchyně
  • Markéta Šichtařová: Citlivá kuchyně
  • Timur Vermes: Už je tady zas

Dobře se letos vede i  Nesbøho Netopýru, švédské obdobě Forresta Gumpa v Jonassonově románu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel nebo novince znovuzrozeného Michala Viewegha Můj život po životě. Nástěnné knihovny se po mnoha hubených letech opět vrací do módy, takže je potřeba je něčím plnit.

Chybí nápad na originální vánoční dárek? Řešte to dárkovou kartou

Každý je jiný a odhadnout, co někomu udělá radost je stále těžší. To se odráží i na výběru vánočních dárků, a tak i letos spousta lidí najde pod stromečkem obálku s penězi nebo celosvětový hit – dárkové karty a kupony. V USA dlouhou dobu klepaly na dveře desítky nejprodávanějších druhů vánočních dárků a v posledních pár letech se v ní usadily.

Vůbec největším hitem letošních vánoc budou tablety. Jejich prostřednictvím se můžete stát naším fanouškem na Facebooku.