Jste zde

Na co pozor při pořizování kuchyně? Třeba i na to, jestli jste levák, nebo pravák!

Zdroj: Stylishrooms.cz

Novou kuchyni pořizujeme často jen jednou za život. I proto při jejím výběru většina lidí tápe. Znáte základní poučky a víte, co všechno vám dnes mohou v kuchyňských studiích nabídnout?

7. 6. 2012

Kuchyně je středobodem bytu a často i rodinného života. Přestavujeme ji jen párkrát za život a možná i to je moc. Jen málokteré místnosti věnujeme při rekonstrukci takovou péči a počítáme s poměrně vysokými náklady – i přesto, ale většina z nás v této problematice plave a vysní si kuchyň, která je ve finále absolutně nefunkční. U kuchyně totiž více než u čeho jiného platí, že krásná znamená hlavně stoprocentně funkční. 

Trendem posledních let jsou kuchyně ve tvaru U, případně kuchyně s „ostrůvkem“, spousta (zvláště mladých) lidí pak podlehla trendu „barových pultů“, které mnohdy suplují jídelní stoly. Perfektní řešení pro mladé, ale při projektování kuchyně je potřeba myslet dopředu – myslíte, že se u barového pultíku pohodlně nají v budoucnu třeba čtyřčlenná rodina?

Bude vařit levák, nebo pravák?

Vaše představy a sny musíte také konfrontovat s prostorovými dispozicemi vašeho domu nebo bytu. Prostor je třeba zaměřit s přesností na milimetry, v kuchyňském studiu budou chtít znát i úhly, které svírají stěny – podle toho pak společně s vámi dají dohromady finální návrh. Počítejte s tím, že s největší pravděpodobností dojde k úpravám rozvodů vody, elektřiny a plynu a bude potřeba přidat další zásuvky pro vestavěné spotřebiče.

stylish-kuchyne-na-miru2

Kuchyně v lesklém provedení je krásná, ale bude se vám chtít denně leštit šmouhy? Zdroj: Stylishrooms.cz

A pozor! Finální rozvržení nábytku by pak mělo být přizpůsobeno tomu, jestli bude v kuchyni vařit pravák nebo levák! Kuchyně se totiž obvykle dělí na několik zón – nabízíme vám dvě nejčastější dělení.

Je vaše kuchyně spíš jen malou kuchyňkou? Přečtěte si článek I malá kuchyně může být velkým kuchařským královstvím!

Tím prvním je dělení na zónu, kde dojde k očištění potravin, následuje odkládací plocha, mycí plocha, pracovní plocha a zóna, ve které se přímo vaří. Druhé dělení je trochu odlišné, ale v principu velmi podobné – kuchyň dělí na zóny zásob, ukládání, mytí, příprav a samotného vaření. Pokud jste pravák, pak by vaše kuchyně na míru měla tyto zóny obsahovat v pořadí směru hodinových ručiček, leváci by měli mít zóny umístěné přesně naopak.

Pracovní prostor musí být velký!

Samozřejmě se může stát, že ve vaší kuchyni nebude místo pro všechny zóny – některé z nich se tak mohou duplikovat, nicméně byste nikdy neměli umenšit prostor pracovní plochy. Právě pracovní plocha je nejdůležitější částí kuchyňské linky – její rozměry by rozhodně neměly jít pod metr na šířku a šedesát centimetrů „hloubky“. Pokud bude větší, tím lépe.

Při výběru kuchyně na míru se budete rozhodovat i o tom, z jakého materiálu necháte vyrobit pracovní desku. Nejčastější alternativou je dnes lamino, které je levné (ceny začínají na tisícikoruně za metr), ale snadno se poškodí třeba při krájení bez prkénka. Alternativou je deska z kamene, ta je ale minimálně pětkrát dražší a je nutné ji dobře podložit. Na trhu jsou potom k dostání i desky z masivního dřeva, nebo třeba umělého kamene.

stylish-kuchyne-na-miru3

Ne každý si může dovolit vellikou kuchyň, i malá kuchyňka ale může být stoprocentně funkční a designově povedená. Zdroj: Stylishrooms.cz

Korpusy kuchyňských skříněk se obvykle vyrábějí z dřevotřískových desek pokrytých laminem. Zde trvejte na tloušťce minimálně 18 milimetrů – tenčí desky znamenají vyšší riziko deformace a kratší životnost. Kování by mělo být kovové, plastové je méně kvalitní a méně vydrží.

Skříňky versus zásuvky

Při rozhodování mezi klasickými skříňkami a zásuvkami berte v potaz to, že zásuvky jsou sice dražší, ale praktičtější – volte je tedy pro věci, které používáte denně, naopak pro větší kousky kuchyňského náčiní, které používáte párkrát do měsíce, zvolte levnější skříňky.

Lákají vás východní filosofie? Zařiďte si kuchyni podle zásad Feng shui!

Co se týká samotného povrchu dvířek a zásuvek – kuchyňská studia dnes nabízejí nepřeberné množství materiálů včetně masivního dřeva, nejrůznějších fólií, dýh nebo levných laminátových povrchů. V tomto případě byste měli v potaz vzít vaše finanční možnosti, ale i to, jak jsou jednotlivé povrchy náročné na údržbu.

Ona se vám totiž extrémně lesklá kuchyně začne po několika dnech, které strávíte odstraňováním otisků dlaní, zajídat – ač je sebemodernější a sebefunkčnější.