Jste zde

Materiály a barvy v ložnici

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Každá místnost má svůj význam, kterému bychom měli přizpůsobit její vzhled, v ložnici je vliv barev snad nejpatrnější. Když se totiž obklopíte těmi nesprávnými, dost možná budete rušeni a nebude se vám dobře odpočívat a spát.

3. 11. 2016

Nezřídka se stává, že dojde k nevhodné volbě barev nebo celkovému uspořádání, které pak člověka ruší ve chvíli, kdy potřebuje v klidu načerpat nové síly. Na následujících řádcích vám prozradíme, na co všechno byste měli dávat pozor. 

Barvy, které se do ložnice hodí

Zcela bez obav si můžete ložnici zařídit v neutrálních barvách, jako je bílá nebo šedá. Oblíbené jsou jemné pastelové barvy, ale i u nich už musíte brát v úvahu to, zda nejsou příliš studené nebo nepodporují činnost mozku, a tak vám nedají spát.

Podle Feng Shui, které jsme o pár řádků výše zmínili, jsou ideální barvy na stupnici od bílé po čokoládově hnědou. Kromě toho lze ještě doporučit uklidňující zelenou, červenou pro každého, kdo ji má rád a kdo je zimomřivý, nebo modrou pro horkokrevné a psychicky vyrovnané jedince.

Barvy, které si do ložnice raději nepouštějte

Některé barvy jsou v ložnici tabu. Rozhodně buďte velmi opatrní s fialovou, která podporuje kreativitu a mozkovou činnost – vy totiž v ložnici nechcete přemýšlet, nýbrž odpočívat. Další v řadě nevhodných barev je žlutá a oranžová. Obě jsou příliš veselé, výrazné a podporují komunikaci. Proto se hodí spíše do obývacího pokoje.

Na pomezí těchto dvou pólů stojí například růžová barva, která si může najít své příznivce, ale když je příliš sytá a je jí moc, místnost může působit až dětinsky. 

Materiály v ložnici

Pokud svou ložnici vyvedete v nějakém konkrétním stylu, jistě budete v otázce materiálů vycházet z toho, jestli onen styl doporučuje konkrétní materiály. Toužíte-li ale po nadčasově vyhlížející ložnici, v níž vám bude dobře i za několik let, určitě vsaďte na tyto materiály:

  • dřevo 
  • kámen
  • ratan
  • korek
  • vlna
  • bavlněný satén
  • bavlna

Všechny tyto materiály se týkají nábytku, doplňků i nezbytných textilií. Jsou přírodní, navozují hřejivý dojem a jsou příjemné na dotyk.

Specifické jsou všechny plastové či kovové části nábytku nebo doplňky – plast může působit příliš lacině a kov zase studeně.