Jste zde

Máte stará a netěsnící okna? Pak vaše peněženka při platbě za vytápění pláče. Zbytečně!

Zdroj: slavona.cz

Máváte rukou nad tím, že vám pod okny trochu táhne? Pak vězte, že vás takový průvan vyjde ročně i na tisíce. Těsnící a pevná okna jsou totiž základním kamenem všech energetických úspor.

24. 9. 2012

Odborníci spočítali, že výměna starých a netěsnících oken za nové skokově sníží náklady na vytápění zhruba o dvacet procent. Když k tomu člověk ještě vezme v potaz, že náklady na vytápění tvoří až tři čtvrtiny všech provozních nákladů okolo domu nebo bytu, může se dopočítat k úspoře ve výši několika tisíc.

Investice do nových oken i vchodových dveří je tak sice finančně náročná akce, její návratnost je ale velmi krátká – a pak už člověk jen spoří a spoří… Kvalitní okna totiž zajistí celoroční stálou teplotu jen při minimální spotřebě plynu nebo uhlí. Kromě tepelné izolace zajišťují i izolaci zvukovou a v případě použití bezpečnostních fólií jsou i celkem účinnou překážkou zlodějům.

Víte ale jaký typ oken a z jakého materiálu vybrat?

Nejčastější materiály a jejich vlastnosti

V dnešní době jsou nejpoužívanější tři druhy oken – plastová, dřevěná a hliníková. Kromě toho pak existují i okna kombinující více materiálů – dřevohliníková, plasthliníková. A jak už to bývá, každý druh má své výhody i své nevýhody.

Plastová okna

Narazíte na ně i pod označením Euro okna. Jsou vyrobená z plastu a dnes jsou tou vůbec nejprodávanější variantou na trhu. Jejich oblíbenost je dána jednak příznivou cenou (v porovnání s ostatními materiály) vyrobená z plastu jsou v současné době nejprodávanější variantou. Vyznačují se nízkou náročností na údržbu, dostatečnými izolačními vlastnostmi a v průměru nejnižší cenou.

slavona2

Okna a dveře jsou nejslabší místa obvodového pláště budovy. Zdroj: slavona.cz

Dřevěná okna

Dřevo je tradiční materiál a okna z něj vyrobená mají stejně dobré izolační vlastnosti jako plastová okna, jsou ale náročnější na údržbu a samozřejmě dražší. Nabízí ale mnohem příjemnější design, který dokáže zútulnit celkový vzhled domu i místností.

Hliníková okna

Hliníková okna jsou tou cenově úplně nejnákladnější variantou. Nabídnou luxusní design a největší mechanickou odolnost proti přírodním vlivům při minimální nutnosti údržby.

Dřevohliníková okna

Dřevohliníková okna nabízí zajímavý kompromis mezi dvěma výše zmíněnými druhy. Zvenku jsou okna vyztužená hliníkem, díky kterému jsou odolná vůči přírodním vlivům a ladí s prostředím nových moderních staveb. Vnitřní strana je ale dřevěná a příjemně tak doplňuje interiér místností.

slavona3

Dřevěná okna vypadají lépe, jsou ale dražší a náročnější na údržbu. Zdroj: slavona.cz

Vchodové dveře

Pořídit si nová okna ale nestačí – vždy´t velké množství energie utíká i netěsnícími dveřmi. Nehledě na to, že nekvalitní dveře bez bezpečnostních prvků jsou vyloženě pozvánkou pro zloděje do vašeho bytu.

Podobně jako okna jsou i vchodové dveře vyráběny ze tří základních materiálů – dřevo, plast, hliník – a vyplatí se je pořídit v sadě společně s okny. Na dveře je obvykle kladen větší nárok na mechanickou odolnost a bezpečnost proti nevítaným hostům. Dále musí mít schopnost zadržet alespoň na 30 minut požár. Při jejich výběru se proto nezapomeňte informovat u prodejce o všech bezpečnostních certifikátech.