Jste zde

Máte malou garáž? Spoustu místa vám ušetří rolovací garážová vrata

Zdroj: Almma.cz

Malá garáž rovná se veliké starosti? Tato nepřímá úměra už naštěstí neplatí. Takzvaná rolovací garážová vrata jsou nenáročná na prostor a navíc i moc pěkně vypadají. Co třeba pořídit prosvětlovací lamely a pustit do temného prostoru trochu světla?

2. 10. 2013

Pokud vaše garáž patří do kategorie těch menších, pak si při výběru garážových vrat rozhodně nemůžete diktovat, jaký typ chcete. Jednou možností jsou rolovací garážová vrata. Není ale třeba nijak smutnit – mají totiž spoustu výhod a pořídit je můžete v různých barevných variantách.

Minimální nároky na prostor – to je jedna z hlavních výhod rolovacích garážových vrat. Protože se lamely „navíjejí“ do hliníkového boxu, který je nejčastěji umístěný za otvorem při stropě, stačí opravdu jen pár desítek centimetrů navíc.  Velmi snadná je také jejich instalace a nijak náročné podmínky nejsou ani co se týká stavební připravenosti. Hliníkový box navíc můžete umístit i přímo do otvoru, nebo před něj – jak vám dovolí prostor.

Podrobné informace o garážových vratech najdete i v článku Garážová vrata: Pozor na jejich špatný výběr, může vás stát uskřípnuté prsty a vodu v domě

Rolovací vrata jsou bezúdržbová a dlouho vydrží

Rolovací garážová vrata jsou navíc bezúdržbová a v případě, že dojde k jejich poškození, je oproti jiným typům vrat velmi snadná i jejich oprava. Mění se totiž jen příslušná poškozená lamela, ne celá vrata. Co se životnosti týká, vydrží rolovací vrata opravdu hodně.

rolovaci-vrata-2

Detail, na kterém záleží - těsnící guma na koncové lamele. Oceníte ji zvlášť, když terén před garáží vypadá podobně jako na fotografii. Zdroj: almma.cz

Obecně platí, že by garážová vrata měla ladit s okenními rámy a dveřmi. Není divu, pokud je garáž přímo součástí domu a nestojí samostatně, zabírají garážová vrata poměrně velký prostor a jsou výraznou součástí podoby domu.

Vybrat si můžete i barvu

U rolovacích garážových vrat už dnes naštěstí platí, že je barevná paleta široká – od běžných barev až po dezény, které úspěšně imitují některé druhy dřeva. Velkým hitem je v poslední době i koncová lamela v kontrastní barvě, která oživí vzhled vrat.

Mimo to existují i takzvané prosvětlovací a provětrávací lamely – tvořené průhlednými částmi, kterými dovnitř garáže proniká přirozené denní světlo. A protože jsou rolovací vrata vyráběna na míru, je možné tyto lamely umístit v různých částech garážových vrat, a vytvořit tak netradiční a originální design.

Nechte to na technice!

Vybrat si můžete i to, zda budete rolovací vrata vytahovat ručně, nebo zda vsadíte na trubkový pohon v hřídeli, který je ukrytý v hliníkové schránce, do které se rolují lamely. Rozdíl ceny mezi ručním vytahováním a pohonem je ale při ceně vrat už téměř zanedbatelný – odborníci proto doporučují vsadit na techniku a pořídit si poháněná vrata.

rolovaci-vrata-3

Rolovací vrata Almerol od společnosti Almma - při jejich výběru nemůžete udělat chybu. Zdroj: almma.cz

Podle toho, kdo všechno a jak často pak vrata otevírá, potom volte, zda si vystačíte s otevíráním pomocí tlačítka, které je umístěno ve stěně domu, nebo zda vsadíte na dálkové ovládání, jež můžete nosit například na klíčích od auta. Pro případ, že vypadne proud, jsou vrata vybavená nouzovým ručním ovládáním.

Standardem už jsou dnes u rolovacích vrat i bezpečnostní prvky – nejčastější jsou fotobuňka, případně optická lišta, jejichž úkolem je chránit zdraví a majetek – vrata například nesjedou dolů, pokud je pod nimi zaparkované auto.

Jedinou výraznější nevýhodou rolovacích garážových vrat je fakt, že oproti jiným typům vrat trochu hůře izolují teplo. Pokud ale pořídíte lamely vyplněné polyuretanovou pěnou a zároveň si pohlídáte kvalitu těsnící gumy na spodní lamele, pak úniky tepla nebudou nijak dramatické.

Obecně pak platí, že při nákupu rolovacích vrat byste se neměli rozhodovat jen na základě ceny, ale brát v potaz spíše technické faktory. A s těmi vám poradí odborník.