Jste zde

Barvy pro malý byt: Na strop nejsvětlejší a na podlahu tmavé

dvojice malující byt Zdroj: www.bigstockphoto.com
Malý byt nemusí být nutně otrava, která zavání klaustrofobií. Pokud se v něm chystáte malovat, stačí zvolit vhodné barvy, které místnosti opticky zvětší. Které to jsou a jak s nimi v prostoru pracovat? Připravili jsme pro vás praktický návod.

11. 4. 2020

Není nutné nechat všechny stěny v malém bytě sterilně bílé. Je ovšem vhodné volit světlejší odstíny barev, díky kterým bude místnost vypadat větší. Ne všichni ale mají světlé barvy v oblibě.

Tmavých barev se v malých interiérech nemusíte úplně vzdávat. Tmavší barvou můžete zvýraznit třeba hluboký výklenek v pokoji, který prostor opticky rozdělí a upoutá na sebe pozornost.

Jedna barva a různé sytosti

V menších interiérech se vyplatí pracovat s jednou barvou a jejími různými odstíny. Je zcela na vás, jestli zvolíte optimistickou žlutou, nebo magickou fialovou. Jednoduše základní barvu kombinujte v různých sytostech, tedy od světlé až po tmavší.

Nábytek v malém bytě může být zhruba do pasu tmavý, od pasu nahoru už by měl být světlejší.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na nízký strop patří nejsvětlejší barva

Pokud se kromě malých rozměrů místností potýkáte také s nízkými stropy, zkuste i v tomhle případě kouzlit s barvami. Stropy budou vypadat opticky vyšší, pokud je vymalujete světlou barvou.

Zdi mohou být o něco tmavší a nábytek do místnosti vybírejte tak, aby byl co nejnižší. Tím, že zvolíte nízké kousky, zůstane mezi nimi a stropem dost volné plochy a nikomu nepřijde, že máte nižší strop, než je standard.

Do malého bytu nepatří výrazné vzory, a to ani na tapetách. Volte spíše jednoduchou výmalbu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vyhněte se vzorům

Vzpomínáte si ještě na speciální gumové válečky, které na zdech našich babiček a prarodičů vytvářely okrasné obrazce? Tak na ty rovnou zapomeňte! Vyhněte se také tapetám a dalším malůvkám nebo doplňkům, které malým interiérům zkrátka nesvědčí. Pokud se bez nich přece jen neobejdete, volte menší a nenápadné vzory. Ty budou v malém prostoru působit lépe než ty velké.

Pozor na červenou barvu

Červená je barvou vášně. Může nás stimulovat k akci nebo lepšímu výkonu, citlivější jedinci na ní ale reagují spíše podrážděně a nedokážou se v místnostech vymalovaných na červeno soustředit.

V malém bytě je důležité sjednotit i podlahy. Ty pomohou opticky byt zvětšit.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud si pohráváte s myšlenkou vymalovat malou ložnici červenou barvou, zadržte! Kromě toho, že můžete mít problém v červené ložnici usnout, si z prostoru také zbytečně „ukrojíte“. Červená barva je totiž považována za barvu, která prostoru nedává hloubku, malou místnost tak opticky ještě zmenší.

Upřednostňujte studenější odstíny

Malým bytům sluší spíše studenější odstíny. Dokážou totiž místnost opticky zvětšit. Pokud se tímhle rozhodnutím hodláte omezit jen na základní odstíny modré, zelené nebo fialové, zadržte. Ani modrá nemusí být vždy nutně studená. Třeba kobaltová modrá je už považována za teplou, stejně jako třeba specifická nachová modrá, která je ve světě známá jako „indanthrone blue“.

Přemýšlejte i nad psychologií barev. Červená vám nedá spát, ale třeba oranžová zvyšuje chuť k jídlu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bonusové rady závěrem

Teď už víte, jaké barvy použít na stěny malého interiéru. To, jak ho opticky vnímáme, ale dost dobře ovlivní také podlahy a nábytek. Podlaha by měla být proto v celém bytě stejná. Ideální bude, pokud zvolíte odstín, který bude tmavší než stěny. Barevné kouzlení můžete praktikovat i s nábytkem. Zhruba do výšky pasu dávejte tmavší kusy, od pasu výš ty světlejší.