Jste zde

Kyška: Kysaný nápoj, který pijte při stresu. Vyrobíte si ji i sami doma

kyška Zdroj: www.bigstockphoto.com
Existují dvě základní skupiny lidí – ti, kteří kysané mléčné nápoje milují a pak naopak ti, kteří jim nikdy nepřišli na chuť. Jedním ze zástupců téhle „zakysané“ rodiny je i kyška. Víte, co správná kyška obsahuje a jak si ji připravit doma?

17. 10. 2020

Zoo ve střevech

Věděli jste, že značná část našeho imunitního systému je uložena ve střevech? Aby střeva pracovala správně, je občas potřeba jim maličko pomoct. A klidně třeba zakysanými mléčnými výrobky, které obsahují probiotické kultury podporující správnou činnost střev, potažmo imunitního systému. 

Zakysané mléčné výrobky jsou kromě probiotických kultur bohaté také na vápník, který je zásadní pro prevenci osteoporózy. Jejich pití vám prospěje taky, pokud užíváte antibiotika, máte problémy s pletí, býváte vystaveni často stresu anebo držíte dietu.

bigstock-milk-protein-products-a-bottl-359169721_2.jpg

zakysané mléčné výrobky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kyška a zakysané mléčné výrobky obecně jsou ideální, pokud prožíváte stres. Tělu pomůžou.

Co najdete v kysaných mléčných výrobcích?

Základem kyšky, kefíru nebo dalších kysaných mléčných výrobků je mléko, do kterého se přidávají bakterie mléčného kvašení. Jednotlivé druhy se liší typem použitých mikroorganismů, konzistencí a tučností.

Samotná kyška je pak druh zakysaného mléčného výrobku vznikajícího pomocí smetanové kultury. Aby se ale výrobek mohl označovat jako kyška, která je velmi podobná oblíbenému zákysu, musí obsahovat alespoň milion mléčných bakterií na gram.

Proč pít kyšku a jak si ji vyrobit doma?

Pravidelné popíjení kyšky má probiotické účinky, takže pozitivně působí na střevní mikroflóru a zvyšuje obranyschopnost organismu. Popíjení kysaných výrobků je navíc vhodné i pro lidi, kterým klasické (nekysané) mléko vadí. Mléčné bakterie totiž zčásti rozštěpí mléčný cukr, s jehož trávením má řada lidí problémy.

bigstock-homemade-fermented-beverage-in-370791280_1.jpg

kyška ve skleněné lahvi
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kyšku si mohou dopřát i lidé, kterým ijnak klasické mléčné nekysané výrobky nedělají dobře na trávení.

A jak si poctivou domácí kyšku připravit doma? Potřebovat budete 1 litr mléka, ideálně toho čerstvého, nepasterizovaného, od lokálních farmářů v bio kvalitě a kelímek zakysané smetany.

Náš tip: O registrovaných a schválených prodejcích čerstvého mléka v Česku informuje stránka Státní veterinární správy.

Mléko přelijte do džbánu a rozmíchejte v něm smetanu. Džbán přikryjte složenou čistou utěrkou a nechte stát v pokojové teplotě. Čas od času houstnoucí mléko promíchejte. Mléčné bakterie začnou pracovat a za tři až čtyři dny už si můžete na kyšce pochutnávat.

Kyšku můžete popíjet samotnou, používat ji do cereálních směsí nebo z ní vytvářet rozmanité koktejly či salátové zálivky.

A ještě krátké info na závěr pro ty, kteří si hlídají linii: Kyška ve 200 g obsahuje 380 kJ, 90,8 kcal, 6,6 g bílkovin, 8 g sacharidů, 3,2 g tuků, 0,2 g soli, takže je vhodná i do dietních jídelníčků.