Jste zde

Která hnojiva na jaře mohou pomoci vaší úrodě

hnojiva a úroda Zdroj: levnepostriky.cz
Na jaře začíná péče o trávník, zahradnictví, stromy, keře a květiny zavedením správných hnojiv. Jak je vybrat a jaká část je potřebná pro každou rostlinu? Na první pohled každý ze zelených „obyvatel“ vaší zahrady potřebuje svůj vlastní výživový komplex.

5. 2. 2021

Ve skutečnosti jsou procesy probuzení a růstu u většiny rostlin podobné, takže budou potřebovat stejné látky, ale dávky se budou značně lišit.

Jarní péče o zahradu

Pro dobrou sklizeň bobulí a ovoce v létě nesmí chybět jarní péče o zahradu. První hnojiva v této sezóně by měla poskytnout stromu nebo keři živiny pro probuzení, tvorbu pupenů a listů, tok mízy a prvních vaječníků, takže byste na to neměli být chamtiví.

Tající sníh smývá z půdy živiny nahromaděné během poslední sezóny, takže stromy vyžadují doplnění. První půda opouští dusík, který je nezbytný pro vybudování zelené hmoty. Se zavedením dusíku pod ovocné stromy je vhodné zahájit sezónu péče o zahradu. Hodit se budou kapalná hnojiva s dusíkem.

Hnojení záhonů

Včasné a úplné hnojení záhonů na jaře umožní vaší zelenině začít růst v kvalitní půdě bohaté na živiny. To jim ušetří stres a dodá jim sílu odolávat chorobám. Rostlina navíc nemusí utrácet energii hledáním makro- a mikroelementů.

V našich zeleninových zahradách by měla být používána biologická hnojiva - díky tomu jsme si jisti, že v potravinách nebudou žádné zbytečné škodlivé látky. Účinnost těchto hnojiv je navíc velmi vysoká, takže naše plodiny budou určitě bohaté, chutné a zdravé.

Nejdůležitější hnojivo pro zahradu na jaře je samozřejmě již zmíněný dusík. Nesmíme však zapomenout ani na draslík a fosfor - správná kombinace těchto látek umožní zelenině rovnoměrně zvýšit kořenový systém a listy. Je důležité správně kombinovat organické a minerální hnojiva pro zahradu, protože pouze v komplexu poskytnou dobrý výsledek. Shnilý hnůj nebo kompost by tedy měly být založeny 3-4 týdny před výsadbou zeleniny v poměru 1 kbelík na 1 m2. A minerální hnojiva - těsně před výsadbou nebo kopáním půdy.

Přírodní hnojiva se úspěšně používají již po staletí. Kompost a hnůj jsou stále oblíbené nejen kvůli svým vlastnostem - jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také mimořádně účinné. Ačkoli je relativně snadné jej získat, zejména nekompetentní používání hnoje může mít opačný účinek, protože může být snadno předávkováno. Nevýhodou používání kompostu je dlouhá čekací doba - od několika do několika měsíců.

Pokud nemáte organickou hmotu, můžete použít granulovaná hnojiva a přidat následující látky na 1 m2: 30-35 g dusíkového vrchního obvazu (dusičnan amonný, močovina nebo močovina) - 25 g fosforečných hnojiv (superfosfát, amofos) - 20 g draselné látky (síran draselný, kalimagnesia, kalimag).

Péče o trvalky

Péče o trvalé květiny na jaře začíná, jakmile se sníh roztopí na záhonech. Po tradičním sběru rostlinných zbytků se postarejte o ty rostliny, které vás potěší kvetením po celou sezónu nebo její období.

Cibuloviny (muškáty, hyacinty, krokusy, tulipány, kosatce, atd.) Se zpravidla probouzejí nejprve na zahradě. I když se může zdát, že si nahromadili vše, co potřebují, aby ve své nové sezóně plně rozkvetli, stojí za to je vyživit, aby si mohli příští rok užít své svěží pupeny. Výživa petrklíčů se provádí hnojením a mulčováním, přičemž se k tomu vybírají komplexní minerální hnojiva.

Hnojivo pro jiné zahradní květiny na jaře lze zvolit univerzální. S tímto úkolem se nejlépe vyrovnají komplexní minerální hnojiva, která mohou nasytit půdu v květinové zahradě správným množstvím dusíku, fosforu, draslíku a stopových prvků. Kromě toho můžete půdu postupně nasycovat, nejprve pod květinami aplikujte dusíkaté hnojivo (dusičnan amonný, močovinu) a přidejte zbývající potřebné přísady jak postupně rostliny rostou.