Jste zde

Koselig: Nástupce hygge. Osvojte si hřejivý přístup k životu i bydlení

koselig kamna Zdroj: Shutterstock
Taky míváte v tomhle ročním období náladu pod psa? Vánoce, na které se člověk těšil, už jsou za námi, do rozkvetlého jara ještě daleko. Venku je stále brzy tma, slunce často nevykoukne celý den. Není divu, že jde na mnohé depka.

22. 1. 2023

Právě na tohle ale může být lékem celá řada drobností, kterou Norové nazývají koselig. Ač nám to slovíčko nemusí znít nijak zvlášť „přítulně“, jeho obsah si zamilujete na první dobrou. 

Hygge, niksen, koselig

Kdo v posledních letech nebyl v kómatu nebo nežil na Marsu, nejspíš si povšiml, že nás seveřané zdatně zásobují nejrůznějšími pojmy a slovíčky, za nimiž se skrývá něco krásného. Hygge se zaměřovalo na domácí útulno, výraz niksen zase glorifikoval nicnedělání (což je v době neustálého stresu nesmírně osvěžující). Teď přebírá vládu koselig.

shutterstock_1188586981.jpg

houpací židle u kamen
Zdroj: 
Shutterstock
Koselig, to je hledání hřejivých okamžiků v běžné každodennosti.

Kousek norské podstaty u vás doma

Koselig se dá zjednodušeně popsat jako dánské hygge s norským nádechem. Cíl je jediný – užít si každý den, jak to jen jde. Neznamená to honit se za dobrodružstvím a extrémními zážitky, ale dělat to, co prospěje tělu i duši, co pohladí a potěší. 

Pojem, se kterým se Norové vytasili na svět, se jen těžko překládá, ale můžeme si pod ním představit třeba hřejivost okamžiku, která dlouhodobě vylepší naše duševní skóre. A že právě seveřané vědí, co je zapotřebí, aby si člověk s ubývajícím přísunem denního světla udržel zdravý rozum! 

Zatímco hygge proklamovalo útulnost, zaboření se do polštářů, huňatou deku po krk a dobrou knížku k tomu, koselig dbá víc na spojení s přírodou a lidmi, které máme rádi. Pohodlí je super, ale ještě lepší je s někým ho sdílet a udělat pro sebe něco pěkného.

Pohodlí nemusí pro každého znamenat jen polehávání na měkkém gauči – může to být procházka na čerstvém vzduchu se psem, v zimě stavění sněhuláků nebo bruslení (na zamrzlém rybníce je to romantické, na kluzišti praktické). Jakmile přijdeme „vyvenčení“ domů, můžeme dát prostor právě hygge. Dohromady je to kombo, které vám dlouhodobě prospěje.

shutterstock_1455335492.jpg

koselig a hygge
Zdroj: 
Shutterstock
Spojení koselig přístupu a hygge dává jednoznačně smysl.

Tipy na koselig aktivity

 • procházka za každého počasí
 • telefonát s přáteli
 • hraní deskových her
 • společné vaření dobrého jídla
 • svítit si jemně žlutým světlem místo bílého, zapálit si svíčky
 • poslouchat příjemnou hudbu
 • vyjížďka na běžkách a pak horká čokoláda

Norové vycházejí ze svého těsného vztahu s přírodou, kterou milují, i když zrovna prší (což v Norsku pochopitelně není výjimečné), není to jen na tričko nebo je šero až tma. Na všem se snaží najít něco pozitivního, což je vzorec, který se lze naučit a pak ho praktikovat bez delšího přemýšlení. Výsledky můžou být fascinující jak pro vás, tak pro vaše okolí.

Vyzkoušejte koselig na vlastní kůži. Nemůžete tím nic zkazit!

Použité zdroje:

 • https://www.thatscandinavianfeeling.com/lifestyle/norwegian-concept-koselig
 • https://edition.cnn.com/2019/04/30/health/norway-koselig-hygge-cozy-nature-chasing-life-wisdom-project/index.html 
   

Související články