Jste zde

Kořenokvětka: Nenáročná ševcovská palma se ráda mačká v květináči. A snese toho hodně

tečkovaná kořenokvětka Zdroj: Shutterstock
Uhyne vám doma i kaktus? Pořiďte si kořenokvětku! Pokojovou rostlinu, kterou jen tak něco nepoloží.

19. 11. 2023

Aspidistra, česky kořenokvětka, je odolná, mimořádně nenáročná a téměř nezničitelná pokojová rostlina, která nevyžaduje žádné speciální pěstební podmínky. Její pěstování zvládne opravdu každý a mnohdy vydrží i tam, kde by jiné pokojové rostliny strádaly a jen živořily. Nikdy ji ovšem nesmíte přelít! 

shutterstock_1672690282.jpg

kořenokvětka na parapetu
Zdroj: 
Shutterstock
Kořenokvětka má spoustu lidových názvů, jako je ševcovská palma, domácí štěstí nebo železná rostlina.

Doma se květů pravděpodobně nikdy nedočkáte

Kořenokvětka váš domov zkrášlí především svými protáhlými listy, které v závislosti na odrůdě mohou být nejen celozelené, ale také pruhované nebo bíle tečkované. Zpravidla rostou velmi pomalu, mohou být až 1 metr dlouhé a dohromady vytváří nádherný trs. 

Nenápadné červenohnědé květy, které vykvétají z oddenků těsně u země, se na rostlině ukážou jen vzácně a na poměrně krátkou dobu. 

Věděli jste, že… Sehnat vzrostlou kořenokvětku v květináči není vůbec snadné? Na její listy však můžete narazit v květinářství, kde je floristé velmi často využívají při vázání kytic. 

Přemíra péče je spíše na škodu

Kořenokvětka vydrží opravdu hodně a ke spokojenému životu nepotřebuje skoro nic. Snese menší průvan, teploty okolo nuly i stinná zákoutí. Bez problémů poroste v tmavém rohu místnosti i v chladné chodbě bez oken a pokud máte zasklenou lodžii, dokáže být celoročně i venku. V letních měsících ji však nezapomeňte zastínit, neboť příliš ostré slunce je pro kořenokvětky nebezpečné

Největším úskalím při pěstování kořenokvětky je zálivka. Nadbytek vody a dlouhodobé přemokření způsobuje uhnívání kořenů a vede k úhynu celé rostliny.

shutterstock_2212915645.jpg

listy kořenokvětky
Zdroj: 
Shutterstock
Kořenokvětka je takřka nezničitelná pokojová rostlina. Přímé slunce a přemokřený substrát však netoleruje. 

Zalévání kořenokvětky by mělo být pravidelné a vydatné. Mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát vždy mírně proschnout a rostlina by nikdy neměla zůstat stát v misce s vodou! Během zimy přísun vody omezte a pokud rostlina stojí v blízkosti ústředního topení, dopřejte jí vyšší vzdušnou vlhkost pravidelným rosením. 

Tip: Aby listy kořenokvětky byly krásné a lesklé, pravidelně je otírejte vnitřní stranou slupky od banánů

Jednou za 14 dní otřete listy vlhkým hadrem, abyste je zbavili vrstvy prachu, a během vegetačního období rostlině dopřejte i vhodnou dávku hnojiva pro pokojové rostliny okrasné listem. Vždy však pamatujte, že méně je více. Přemíra živin vede k tomu, že se kořenokvětce začnou třepit listy. 

shutterstock_2326531541.jpg

detail kořenokvětky
Zdroj: 
Shutterstock
Kořenokvětku zalévejte a roste pouze dešťovou nebo měkkou vodou pokojové teploty. Při rosení tvrdou vodou se na listech usazuje vodní kámen a vytváří nevzhledné bílé fleky. 

Rostlinu není třeba každoročně přesazovat

Pravidelné přesazování rostlina nepotřebuje a ani jí nesvědčí. Pobyt v malém květináči, kde jsou její kořeny natěsnány, jí vyhovuje, a rostlina dokonce mnohem lépe prospívá. Rozdělením trsu a jejich přesazením si ji však můžete velmi jednoduše rozmnožit. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/aspidistra-cesky-korenokvetka-197162
  • https://eshop.tropik.cz/13ju8y6w/Korenokvetka-Aspidistra-elatior-d1122.htm
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/vypestujte-si-domaci-stesti-korenokvetka-je-vdecna-pokojovka.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/korenokvetka-neboli-domaci-stesti-poroste-v-kazdem-byte-potrebuje-jen-vodu.html
  • https://www.kvetinyradost.cz/aktuality/domaci-stesti-aspidistra-elatior-korenokvetka-vyvysena-sevcovska-palma/