Jste zde

Konec nudných obýváků: Oživte ten svůj třeba polštářky nebo zrcadlem

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Možná máte pěkný obývák a je vám v něm docela příjemně. Stejně ale přemýšlíte nad tím, jestli není moc tuctový nebo unylý. Jestli by mu neprospěla změna. Možná ano a nemusí být ani velká! Někdy stačí i drobnost a zázrak je na světě.

5. 5. 2018

Vůbec není na škodu obývák oživit i několikrát do roka něčím malým. Velkých zásahů není třeba, pokud nepotřebujete nutně vymalovat nebo pořídit nový nábytek.

Polštáře a textilie: Zkoušejte tvary, barvy, vzory a materiály

O dekoračních polštářích bychom mohli psát do aleluja, protože jejich krása a praktičnost se snad nedá dostatečně vystihnout. Zkrášlíte s nimi cokoli! Když vám ale nějakou náhodou nebudou stačit v barvách, které máte, jděte na to jinak. Zkusit můžete vzory (dejte na nás, žakár dokáže zázraky) nebo zaexperimentujte s druhy materiálu – co takhle manšestr?

Nemusíte být vášnivý čtenář, ale můžete pomocí knížek vyvolat pocit útulnosti.Zdroj: https://bit.ly/2HD7pUL

Naopak pokud jste dosud spoléhali na vzory, udělejte pro změnu krok ke klasickým jednobarevným provedením polštářů. Taky mějte jiné tvary a velikosti a nezapomeňte vrstvit, pokud na to máte místo. Kromě toho, že navrstvené polštáře zalahodí nejednomu oku, rádi se do nich sesunete po náročném dni.

Kusový koberec s nevídanou mocí

Že jsou o dost praktičtější podlahové krytiny než koberec, o tom se asi nebudeme ani přít. V českých domácnostech hrají prim plovoucí podlahy, zvlášť v obývacích pokojích. Ty ale často po celé místnosti působí až moc jednolitě. Pokud máte právě takový pocit, vsaďte na kusový koberec. Díky tomu část místnosti opticky odlišíte. Navíc je takový koberec i praktický – dejte ho pod konferenční stolek a křesla nebo gauč a budete mít o ochranu podlahy postaráno.

Pamatujte, že jakákoli látka, ať už v podobě povlaku na polštář, přehozu, závěsů... vaše bydlení zútulní.Zdroj: https://bit.ly/2I0RG12

Květiny a zase ty květiny

Nemusíte si domů pořizovat stále čerstvé květiny, to by vás vyšlo pořádně draho. Mějte ale aspoň dvě nebo tři pokojovky, které do vašeho obývacího pokoje vnesou život a trochu přírody. Pokud vám každá rostlina zahyne, vyzkoušejte ty umělé. Ty propracovanější už dnes vypadají báječně a věrohodně, takže nikdo nepozná, že nejsou živé. Stačí jen, když se s tím vědomím smíříte vy. A věřte, že se to vyplatí.

Krbová římsa – neobvyklá, ale nádherná

Že nemáte v obýváku krb? V paneláku není divu a v moderních domech už se taky moc nenosí. I tak ale můžete mít krásnou krbovou římsu a využít její dispozice na uložení květin, fotek v rámečcích nebo jiných doplňků. Takže už žádné nudné tuctové poličky, které má doma každý!

Zrcadlo, které navíc umístíte tak, aby se v něm odráželo světlo z okna, opticky místnost zvětší. Ostatně, toho využívali i na zámcích.Zdroj: https://bit.ly/2vXAuEP

Knihy i pro nečtenáře

Nepatříte k těm, kteří by hladově hltali každou knížku, která jim přijde pod ruku? I tak můžete doma využít knížky. Opatřete je obaly v barvách, které se vám do obýváku hodí, a rozestavte je různě po místnosti. Bude to působit příjemně ležérně a pokoji to přidá na útulnosti. Nebo z nich udělejte pěkný komínek.

A pokud jich na využití čeká opravdu hodně, můžete si z nich klidně sestavit stolek. Pak už stačí třeba jen tác a paráda je hotová, můžete podávat kávu a čaj. Tohle originální provedení vás bude určitě těšit a návštěva bude žasnout nad vaší kreativitou.

Nezapomeňte na zrcadlo

Zrcadlo určitě nepatří jen do koupelny a předsíně, kde slouží k překontrolování vašeho vzhledu. Vyberte si nějaké i do obýváku a postavte ho tak, aby odráželo světlo z okna. Místnost tak nejen uděláte jinačí, ale taky ji opticky zvětšíte, což nikdy není na škodu. Tedy pokud nemáte obývák velký jako zámecký sál.

Než začnete měnit celý obývací pokoj, zamyslete nad drobnostmi. Mnohdy stačí pár detailů a místnost působí úplně jinak.