Jste zde

Každý měsíc loví dodavatele elektřiny skoro 24 tisíc domácností. Kolik ušetří?

Zdroj: www.elektrina.cz
Čeští odběratelé přicházejí na chuť lovu levnější elektřiny. V roce 2015 číhalo na výhodnější nabídku každý měsíc průměrně přes 15 tisíc maloodběratelů, letos jich je už mnohem víc. Vždyť kdo by nechtěl levnější elektřinu?

29. 9. 2017

Minulý rok se počet lovců na energetickém trhu rozrostl na necelých 22 tisíc měsíčně. Letos lovilo každý měsíc průměrně 23 803 domácností. Kolik si ulovili a jaké zbraně při lovu použili? Přesvědčte se, že úspěšným lovcem se může stát každý.

Nemusíte být zrovna obdařeni rychlostí geparda či orla, abyste si na českém energetickém trhu chytili zajímavou kořist. S výjimkou občasných akčních nabídek rychlost nerozhoduje. I když srovnání cenových nabídek od více než 60 různých dodavatelů nezabere více než pár minut. Rychle srovnat dodavatele elektřiny umožňuje množství online kalkulaček.

Kdo vůbec nevyrazí na lov, zbytečně přeplácí tisíce

Běžná rodina se čtyřmi členy, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, si může ulovit průměrnou roční úsporu kolem 2 000 korun, pokud se odhodlá vyrazit na hon za levnější energií. Mnoho odběratelů své lovecké instinkty potlačuje a zůstávají věrni tradičním produktům dominantních dodavatelů.

Energetické firmy jsou si toho dobře vědomy a právě u těchto produktů příliš nesnižují ceny. Klasickým příkladem takového produktu je ČEZ Comfort. Při odběru 2500 kWh za rok zaplatíte u ČEZu 12 824 Kč, zatímco nejlevnější nabídky začínají už od 11 500 Kč.

Papírování a jiné nástrahy při lovu za vás vyřeší nový dodavatel

Největší pastí při změně dodavatele je správné načasování ukončení odběru u jednoho obchodníka s elektřinou a plynulá návaznost odběrem u nového prodejce. Bez větších zádrhelů to může proběhnout, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, kde postačí podat výpověď a počkat, než vyprší výpovědní lhůta.

U smluv na dobu určitou se může stát oříškem dohledání dne ukončení smlouvy. Právě proto je jednodušší dát novému dodavateli plnou moc pro změnu. Veškeré břímě papírování a vyřizování formalit pak padne na dodavatele, ke kterému odběratel přechází. Nemůže tak dojít k tomu, že by zákazník skončil kvůli špatné synchronizaci lhůt v černém odběru.

K lovu levných energií tedy nepotřebujete žádné zvláštní vybavení kromě šikovných srovnávačů cen. Nicméně za získání loveckého oprávnění se dá považovat situace, kdy ve svém bytě či domě energie sice odebíráte, ale vlastnictví objektu včetně energií je napsáno na jinou osobu. Stává se to často při stěhování nebo bydlení v nájmu.

U mnoha dodavatelů se dá přepis energií vyřešit poměrně elegantně vyplněním jednoho formuláře, pokud zůstáváte u stejné energetické firmy. Když převod odběrného místa zkombinujete se změnou dodavatele, trochu papírování přibude, ale i tady se to dá řešit převedením byrokratické zátěže na nového dodavatele.