Jste zde

Kauza koberec: Moderní doplněk, nebo přežitek?

Zdroj: theministrylives.com

Dnešní podlahy jsou na rozdíl od těch v minulosti krásné. Hlavní „ukrývací“ funkce koberce tak pomalu mizí. To ale neznamená, že z domácností mizí i koberce. Jejich místo je totiž stále nezastupitelné.

8. 4. 2013

Koberce jsou v českých domácnostech stále chápány jako jedny z nejpodstatnějších prvků v interiéru, ať už v tom pozitivním, nebo v negativním slova smyslu. Mnozí je totiž zavrhují, jelikož je vnímají jako lapače prachu, jiní si bez nich svou domácnost nedokážou představit.  A pravdou je, že třeba v dětských pokojích mají koberce svou nezastupitelnou roli – zvláště ty s vysokým vlasem totiž příjemně izolují od chladu podlahy a utlumí i případné pády.

Koberce do českých domácností patří

A ostatně, obývacích pokojů, kde by koberec nebyl alespoň pod konferenčním stolkem, je v Česku také minimum. Pozor ale na to, že tady už je potřeba dodržet pár pravidel. Pokud jde o kusový koberec, měl by svým tvarem kopírovat tvar konferenčního stolku a zároveň by neměl končit až pod sedací soupravou – což je vlastně i praktické – mrkněte občas, jak moc nadrobeno je právě těsně okolo obývákové pohovky.

koberec2

Kusový, nebo ode zdi ke zdi? Volba je na vás! Zdroj: serenaded.net

Podléhají koberce módním trendům? Jak se to vezme. Pravdou je, že jich v posledních letech v českých domácnostech ubylo, letí méně než před lety, nicméně člověk, který se pro koberec rozhodne, není omezovaný žádným módním diktátem. Jen on sám si musí ujasnit, jestli chce, aby byl koberec dominantou místnosti, nebo jen vkusným a nenápadným doplňkem.

Nad čím přemýšlet, když kupujete koberec

Při koupi koberce byste měli především uvažovat nad atmosférou pokoje a nad barvami a materiály, které v něm jsou. Těm by se měl koberec přizpůsobit. Zároveň platí zlaté pravidlo, že podlaha by měla být nejtmavší „stěnou“ místnosti. Dál berte v potaz praktické věci – zda je příjemný na dotek (kdo by chtěl chodit po koberci, který řeže do chodidel?), jak snadná/náročná je údržba, jakou vydrží zátěž.

koberec3

Vybírejte vždy tak, abyste koberec sladili se stěnami a nábytkem. Zdroj: prlog.org

Zatímco celoplošný koberec obvykle pořizujeme kvůli jeho praktičnosti, kusové koberce mají své místo spíše jako módní doplňky. Prodávají se v různých velikostech, barvách a jsou vyrobené ze syntetických nebo přírodních materiálů. Pod nohy jsou vhodnější modely s vysokým vlasem, pro děti zase se zajímavými motivy z dětských pohádek nebo s oblíbenými hrdiny a postavami. Tvary nejsou striktně dané, dlouhodobě nejoblíbenější jsou ale koberce oválné.