Jste zde

Jaké ložní povlečení je nejlepší pro příjemný spánek?

pohodlné spaní Zdroj: www.toto-nabytek.cz
Možná, že už se vám stalo, že jste vybírali ložní povlečení spíše podle barvy a vzoru než podle materiálu. Dost možná jste později koupi také trochu zalitovali.

19. 9. 2021

Často se totiž necháme zmást překrásnými motivy natisknutými na povlečení, ty pak ale snadno v internetových obchodech zastíní pohled na kvalitu použitých materiálů. Jak vybírat ložní povlečení, které nabídne maximální pohodlí pro spánek a vydrží vám dlouhá léta? Přečtěte si několik tipů.

Povlečení – dominanta ložnice

I přesto, že ložní povlečení obvykle hraje hlavní roli v tom, jakou atmosférou bude vaše ložnice oplývat, je potřeba nezapomínat, že kromě barev a vzorů existuje i veliké množství materiálů. Právě ty mají vliv na to, jak se vám bude spát.

Kromě nejznámějšího povlečení ze 100% bavlny můžete povlékat peřiny do povlečení ze saténu, flanelu, mikrovlákna nebo bavlněného krepu. Všechny materiály nabízí svá pro a proti – více přemýšlet nad jeho výběrem byste měli v případě, že povlékáte postel alergikům nebo lidem s citlivou pokožkou.

Povlečení dnes seženete v jak standardních, tak nestandardních rozměrech, které budou vyhovovat vašim potřebám. Obvykle ale vybíráme z rozměrů povlaků na peřinu 140×200, 220×200, nebo 100×135. K nim náleží samozřejmě i povlaky na polštář – ty jsou také dostupné v různých rozměrech. Pokud vyberete kvalitní materiál, ve kterém při spánku naberete energii na další den, navíc v dekoru, který se vám bude líbit a vytvoří vysněnou náladu vaší ložnice, máte vyhráno. Záleží ale i na tom, co se skrývá pod povlečením – totiž peřina.

povleceni-na-postel.jpg

povlečení na postel hnědé
Zdroj: 
www.toto-nabytek.cz

Peřiny, které zahřejí i ochladí

Pokud vás trápí, že se v létě pořádně nevyspíte, jelikož vás budí horko a v zimě zase vrstvíte deky a peřiny na sebe, máme pro vás dobrou zprávu. Dnes se můžeme při koupi peřiny setkat na trhu i s tím, že existují odlišné typy peřin pro různé sezóny. Ty letní bývají méně hřejivé, zimní zase naopak. Mluvíme zejména o peřinách z dutého vlákna.

I tato varianta nahrazující péřové deky nabízí celoroční peřiny – je tak jen na vás, zda využijete širší výbavu peřin a polštářů. Nejčastější a neoblíbenější variantou stále zůstává kachní nebo husí peří. Péřové deky se dále dělí podle toho, zda je jejich náplní peří, prachové peří nebo syntetické peří. Jejich údržba je snadná – obvykle stačí po probuzení peřinu vyklepat a vyvětrat. Čištění zvládnete i doma v pračce. Povlečení na peřiny pak seženete v požadovaném rozměru i designu a váš vlastní ráj máte na dosah ruky – v ložnici.

periny.jpg

prachové peřiny
Zdroj: 
www.toto-nabytek.cz

Výběr polštáře jako věda

Výběr pohodlného a tak akorát velkého polštáře je vědou pro nejednoho z nás. Při jeho výběru záleží i na tom, jak tvrdou či měkkou máte matraci nebo v jaké poloze rádi spíte. Pokud spíte raději na boku, oceníte oceníte měkčí polštář, pokud vám vyhovuje spát na zádech nebo na břiše, tou pravou volbou bude polštář tvrdší.

Nejčastější rozměry polštářů jsou 70×90 cm nebo 50×70 cm. Právě povlečení by mělo (nejen) polštářům padnout – vhodně vybraným rozměrem zabráníte nekomfortnímu přesouvání polštáře z jednoho konce na druhý.

polstare.jpg

hnědé polštáře
Zdroj: 
www.toto-nabytek.cz

To nejlepší pro ty nejmenší

Možná, že právě povlečení s motivem oblíbené pohádky pomůže vašim ratolestem se snadnějším usínáním. Zatímco možná spíše holčičky potěší obrázky kočiček s růžovými doplňky nebo potisk roztomilých králíčků, chlapečci budou rádi usínat v povlečení s auty nebo traktůrky.

Vybírat můžete mezi licencovanými potisky známých pohádkových postav i mezi vzory a barvami, které potěší nejednu dětskou dušičku. Dětské povlečení by mělo být z kvalitních materiálů, které budou vhodné jak pro alergiky, tak pro jemnou dětskou pokožku. Aby barvy dlouho vydržely takové, jako po prvním vyprání, je třeba vybírat povlečení z kvalitních materiálů.

Bude tak dělat radost vašim nejmenším po dlouhou dobu. Výhodou většiny dětských povlečení je i fakt, že jsou oboustranná – každou noc tak může strážit jejich sny jiný z hrdinů oblíbené pohádky. Povlečení pro děti má nejčastěji rozměr peřiny 90×135 cm, polštář pak měří 50×60 cm.

detske-povleceni.jpg

dětské povlečení
Zdroj: 
www.toto-nabytek.cz

Do pokoje dospívajících

Zavděčit se teenagerům může být oříšek – ne ale v případě, kdy je na trhu nepřeberné množství motivů, které právě tuto věkovou kategorii potěší. Pro fanoušky různých sportů seženete tematické povlečení stejně jako pro filmové nadšence.

Fantazii se meze nekladou – a to platí i při výběru povlečení do pokoje dospívacího. Povlečení pro teenagery seženete v rozměrech 140×200 cm + 70×90 cm. Ložní povlečení pro dospívající by mělo vyhovovat svým náročným mladým majitelům kromě designu i dalšími vlastnostmi – třeba prodyšností, pohlcováním vlhkosti a vysokou úrovní komfortu, který poznáte už po prvním doteku. Většina povlečení dnes navíc nabízí zipový systém, který bezesporu usnadní povlékání peřin.

povleceni-pro-teenagery.jpg

povlečení pro teenagery
Zdroj: 
www.toto-nabytek.cz

Jak udržovat ložní povlečení?

Ložní povlečení je před prvním použitím vhodné vyprat po rubu na 60 stupňů, dále je obecně doporučováno se vždy držet pokynů prodejce – obvykle se ale rady shodují na pravidelném praní na 40 stupňů v nepřeplněné pračce.

Ideální variantou je prát ložní povlečení samostatně bez dalšího prádla a poté, co pračka dopere, povlečení pověsit. Některá povlečení je možné šetrně sušit v sušičce, jiná ale nikoliv. Dbejte proto vždy na význam symbolů, které najdete na štítku. Jedině tak vám může sloužit dlouhá léta.

prani-obleceni.jpg

praní povlečení
Zdroj: 
www.toto-nabytek.cz