Jste zde

Jak vybrat správný rošt do postele

výběr roštu PR Zdroj: spime.cz
Rošt je v posteli velmi důležitá věc, která sice pod matrací není vidět, ale jeho funkce je nepřehlédnutelná.

24. 5. 2022

Obecně lze rozdělit rošty do postele na pružné a pevné. Mezi pevné rošty patří laťkové rošty, které tvoří masivní latě připevněný na rám, nebo spojené tkalounem.

Za pevný podklad můžeme považovat i jakoukoliv pevnou desku, prakticky jde o jakýkoliv podklad který aktivně nepomáhá matraci s tvarováním. Tvarování pak musí obstarat pouze matrace a tím pádem je více namáhána a má nižší životnost.

Mezi pružné rošty patří hlavně lamelový rošt, nebo také segmentový rošt. Oba dva systémy mají za úkol to samé, jejich pružnost pomáhá s tvarováním matraci, tím pádem nemusí matrace odpracovat celou službu tvárnosti sama, díky tomu kvalitní lamelový rošt dokáže ušetřit matraci až třetinu její životnosti.

Více používané jsou lamelové rošty, které lze ještě rozdělit jednak podle počtu lamel, ale také podle toho, zda jejich patka aktivní či pasivní. Aktivní patka je pružná patka, která dokáže pružit. Při zatížení tedy pruží nejen samotná lamela, ale i patka. Aktivní patky jsou navíc řešeny tak, že jsou prodlouženy lamely až nad boční konstrukci roštu, díky tomu se může lamela při extrémní zátěži opřít o rám roštu, to zvyšuje odolnost a nosnost roštu. Pasivní patka s tvarováním lamelám nepomáhá a je většinou připevněna na plastový trn, uvnitř rámu roštu.

standard_28_mot.jpg

jak vybrat rošt do postele
Zdroj: 
spime.cz

Čím více lamel, tím lepší tvárnost

Počet lamel roštu zásadně ovlivňuje kvalitu tvarování a jeho nosnost, u lamelového roštu platí: čím více lamel, tím přesnější je tvarování a kopírování, zároveň je rošt nosnější a má delší životnost. Mezi základní patří rošty s počtem 28 ks lamel, na délku roštu 2m. Rozhodně nedoporučujeme kupovat rošty, které mají méně než 28 lamel.Pro kvalitní latexové matrace, nebo matrace s paměťovou pěnou doporučujeme kvalitní lamelový rošt, který má 42 lamel.

Polohovat, nebo vyklápět?

Dalším rozdělením je dle funkce využití, základní je varianta bez jakéhokoliv polohování neboli fixní. Pro občasné polohování se skvěle hodí manuálně polohovací varianta. Pokud víte, že v posteli polohuje častěji, určitě doporučíme variantu s motorovým polohováním, která je na dálkový ovladač, díky kterému je možné ovládat hlavovou i nožní část ve velmi bohatém výběru poloh. Poslední variantou jsou výklopné rošty, pro úložné prostory, které využívají pístové zvedání. Rozdělují se na boční výklop, který je praktičtější pro ukládání a obsluhu úložného prostoru, nebo zajímavá kombinace nožního výklopu, která kombinuje polohování hlavové části a polohování nožní části s možností vyklopení, pro přístup do úložného prostoru.

Lamelové rošty jsou nejčastěji vyráběny z kombinaci masivní překližky a masivního rámu, lamely se vyrábějí z březové předepnuté vrstvené dýhy. Povrchová úprava může být provedena lakováním nebo foliování. Pokud hledáte přírodní kombinaci, doporučujeme lamelový rošt uložit do postele z masivu.

Kvalitní lamelové rošty doporučujeme zakoupit přímo od českého výrobce Postelia s.r.o. Nejlepší nabídku jejich roštů naleznete na jejich internetovém obchodě spíme.cz, nebo navštivte některou z jejich šesti prodejen.