Jste zde

Jak vybrat potah na matraci a jaké by měl mít vlastnosti a funkci?

spící žena Zdroj: spime.cz
Potah, důležitá součást matrace není na ozdobu, ale funkcí musí podtrhávat vlastnosti a tvárnost jádra matrace.

23. 6. 2020

Základem je, aby byl potah snímatelný a pratelný minimálně na 60°C. Proč právě na 60 °C? Hlavním důvodem je hygiena, většina bakterií a hlavně roztoči, většinou umírají při teplotách 50 - 55 stupňů celsia, proto je teplota při praní klíčová.

Prošitý, nebo neprošitý?

Záleží na jaké jádro matrace potah bude.

Neprošitý potah se skvěle hodí na matrace z paměťové pěny, nebo na latex, naopak prošitý potah by zbytečně tlumil funkci paměťové pěny, když už prošitý potah, tak prošitý také paměťovou pěnou.

Většina prošitých potahů je prošitá polyesterovým rounem, které má za cíl vytvořit komfortní vrstvu. Prošitý potah se skvěle hodí na profilované matrace z PUR pěn, nebo matrace ze studených pěn. Sedmizónové, nebo matrace s horní vrstvou, která má profilování a chceme, aby tento profil neobtěžoval a necítili jste ho, pro tento typ matrací je vhodný prošitý potah.

Potah by měl být pěkný, ale hlavně funkční

Většina výrobců chce potahem nalákat na výrobek, aby se líbil, dokonce se setkáváme s příslovím "potah prodává", hodně výrobců také spoléhá na krásu potahu a neobtěžuje se jádro ani ukázat.

My radíme, že potah může být krásný, ale důležitější je jeho funkce.

A jaké fukce by měl mít?

  • Snímatelnost na zip
  • pratelnost na 60 stupňů celsia
  • snadné a rychlé sušení
  • pružnost látky, aby se přizpůsobila pružnosti jádra
  • aby se látka nevytahávala, potah musí skvěle obepnout jádro matrace
  • látka nesmí být srážlivá, aby se po vyprání dobře navlékal
  • látka nesmí vytvářet žmolky

Pokud chcete přírodní potah, na přírodní matraci, pak doporučujeme 100% přírodní bavlnu, například potah BioCotton, u bavlny se musíte smířit s možností praní pouze na 40 stupňů celsia.

Zdroj: spime.cz

Chcete, aby byl Váš potah funkční?

Vyberte si některou z úprav látky, která se bude starat třeba o hygienu Vaší postele. Většina funkčních úprav látky je tvořena napuštěním. Některé úpravy se ztrácejí po prvním vyprání, ale některé jsou trvalé. Za trvalou úpravu je považována ta, která vydrží více jak pět vyprání v pračce minimálně na 40°C

Aloe Vera - potah napuštěný výtažkem z rostliny Aloe Vera působí blahodárně na pokožku. Aloe vera podporuje imunitní systém, pomáhá chránit před bakteriemi a viry.

SilverGuard - potah napuštěný prvky iontového stříbra, které má skvělou ochranou funkci proti bakteriím a virům. Potah SilverGuard zabraňuje nepříjemným pachům a eliminuje bakterie produkující zápach.

Tencel - Potah obsahuje vlákna TENCEL®, toto složení podporuje snadnější odpařování vlhkosti. TENCEL® působí tak, že se vlhkost ve vláknech rozpije do okolí, díky tomu se rychleji odpaří.

Kvalitní potahy můžete zakoupit i samostatně na stránkách internetového obchodu spime.cz, který je internetový obchod českého výrobce postelí a matrací POSTELIA.